Ferdi Tayfur: Orhan Gencebay rakibim olamaz

Yayın Tarihi : 22 Eylül 2013
28899
Yaptığı plaklarla rekorlar kıran Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay'a rakip olarak gösteriliyor. Ancak o, «Orhan Gencebay'ı rakip olarak görmüyorum. Şarkılarımızın türünde bazı benzerlikler var, o kadar. Aramızda hiçbir zaman rekabet olamaz» diyor.

Ferdi Tayfur, 1945 Adana doğumlu... Müzik yaşantısı oldukça eskilere  dayanıyor. «Ancak. 1974 yılında Elenor Plak'a geçtikten sonra kendimi tam bir  profesyonel anlayış içinde buldum» diyor.

Ferdi TayfurSanatçının bugüne dek yapmış olduğu 10 tane 45'lik ve bir Longplay'i var. Bu  plaklarda yer alan parçaların yalnız dört tanesinin söz ve müziği dışında  diğerlerinin tümü kendi yapıtları.

20 yaşındayken beste yapmaya başlayan Ferdi Tayfur'un, bugün 50'ye yakın  bestesi var. Halen Adana'da oturan sanatçı, geçtiğimiz günlerde Saner Film'le  yaptığı üç yıllık anlaşmayla Yeşilçam'a da ilk adımını atmış oldu.

Rekor denilecek düzeyde süren plak satışlarının yanı sıra Necla Nazır'la oynadığı ilk  filmi «Çeşme» de büyük hasılatlar yaptı.

- «Yılda üç plak ve iki filmle hem müzik, hem de film çalışmalarımı  sürdüreceğim» derken, ilerideki projelerini böyle açıklıyordu Ferdi Tayfur...

Çalışmaları üzerine söz ederken, konu bazı söylentilere geldi, takıldı. Bazıları,  Orhan Gencebay'la arasında bir rekabet olduğunu belirtiyordu. Sanatçının  konuyla ilgili düşünceleri ise farklıydı: Orhan Gencebay

- «Orhan Gencebay'ı kendime rakip olarak görmüyorum. Bazı şarkılarımızın türünde benzerlik var. Ancak, aramızda bence hiçbir rekabet söz konusu değil.  Gencebay çok beğendiğim ve takdir ettiğim bir sanatçıdır...»

Sahne tekliflerinin üzerinde şimdilik durmadığını da belirten sanatçı, «İleri bir  dönemde sahneye çıkabilirim. Ama zamanı ve zemini iyi saptamak gerekli.  Günün birinde her sanatçı gibi ben de sahneye çıkacağım. Ancak, şu sıralarda  sürdürdüğüm plak ve film çalışmalarımdan vakit bulamıyorum» diyor.

(21 Mayıs 1977)