Ferhan Şensoy, gençlere tiyatro öğretiyor

Yayın Tarihi : 26 Şubat 2016
7551
Tiyatronun her alanında faal olan; yazan, yöneten, oynayan, hatta dekor yapan Ferhan Şensoy, bu kez de oyunculuk dersleri vermeyi başladı.

 

Sanat yaşamına bundan 13 yıl önce bir dergide hikayeler yazarak başlamıştı Ferhan Şensoy. Ardından yazarlığın bir başka dalına, tiyatro yazarlığına geçti. «İdi Amin», «Dur Konuşma, Sus Söyleme», «Bizim Sınıf», Haldun Taner ve Umur Bugay'la birlikte «Haneler» ve Kanada'da en iyi yabancı yazar ödülünü aldığı «Şu Gogol Delisi» gibi oyunları yazdı.

Ferhan Şensoy, kendisinin yazdığı ve yönettiği «Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı» isimli oyunun bir sahnesinde.Geçen sezon sahnelenmeye başlanan «Şahları da Vururlar»ı ve geçtiğimiz günlerde sergilenmeye başlanan «Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı» isimli oyunu da yazan sanatçı, bu oyunları hem yönetiyor, hem de oynuyor.

Altı yıl önce Fransa'da Strasbourg Devlet Tiyatrosu Yüksek Dramatik Sanatlar Okulu'nu rejisör olarak bitiren Ferhan Şensoy oyunlarını nasıl yazdığını şöyle anlatıyor:

- «Önce hikaye ve tiplere karar veririm. Oyunlarımda Türk hikayesi ve Türk insanlarının olmasına büyük dikkat gösteririm. Ayrıca oyunda seçtiğim tipleri uzun uzadıya incelerim. Bütün bunları gözönüne alarak daktilomun başına geçerim. İnsanlar gülerken bazı fikirleri daha rahat kabul ediyorlar. Onun için eserlerimi gülmece türünde yazarım»

Bugüne dek oyun yazan, yöneten ve oynayan sanatçı Küçük Sahne'de Mücap Ofluoğlu ve Suzan Uztan'ın birlikte oynadıkları «Eski Moda Komedya» adlı oyunun da dekorlarını hazırlıyor. 

Ancak Ferhan Şensoy'un tiyatro ile ilgili çalışmaları bu kadarla bitmiyor. Sanatçı tüm bu uğraşılarına birkaç aydan bu yana öğretmenliği de ekledi. Tiyatro sevgisiyle dolu gençler Şensoy'dan tiyatro konusunda yardım isteyince onları geri çeviremedi.

«Tiyatro bir tutkudur» diyor Ferhan Şensoy, «Bugüne kadar oyun yazdım, yönettim ve oynadım. Hatta dekor hile hazırladım. Ama tiyatro ile ilgili olarak öğretmenlik yapmak aklımdan bile geçmiyordu. Fakat genç arkadaşlarım bana böyle bir teklif yapınca onlara hayır diyemedim.»

(Ses Dergisi - 18 Nisan 1981)

(Not: Manşet fotoğrafında, Ferhan Şensoy'un öğrencileri arasında, oturanlardan en sağdaki Rasim Öztekin'dir.)