Figen Say - Sevimli, yetenekli ve cazibeli

Yayın Tarihi : 22 Kasım 2016
9444
Güzelliğiyle dikkat çeken Figen Say, hem Claudia Cardinale'ı, hem de Türkan Şoray'ı anımsatıyor. Aynı zamanda güler yüzlü ve esprili...

 

Figen Say, yerli film seyircisinin beğendiği vücut hatlarına sahip, gerçekten güzel bir kadın...Figen Say ile ilk konuşmamızdı. Onu resimlerde göründüğünden güzel bulmuştuk. Fotoğraflar henüz onun gerçek yüzünü ortaya koyamamıştı.

Karşı karşıya oturup incelenince Figen Say'ın, Claudia Cardinale'a benzediği fark ediliyordu. İri gözleri, yuvarlak çizgili yüzü, ufacık burnuyla hakikaten güzel bir kadındı. Vücudu yerli film seyircilerinin istediği şekilde... 1.70'e yaklaşan uzunca bir boyu, yuvarlak kalçaları, incecik bilekleri ve tam kadınca elleri, ayaklarıyla cinsi cazibe bakımından kuvvetli bir yıldız olma namzedi...

Figen Say, 4 Mayıs 1946'da istanbul'da doğmuş. Asıl adı Meri Say. Bir mobilya mağazasının sahibi olan babası, Ermeni kökenli vatandaşlarımızdan Herman Say...

"Figen" adını, akrabası olan rejisör Dr. Arşavir Alyanak, filmlerde bir Türk isminin daha şanslı olacağını düşünerek vermiş.

Figen Say, "Meri Say" olarak Taksim Merkez Lisesi'nde okumuş ve liseyi bitirir bitirmez de evlenmiş, ama altı ay geçmeden ayrılmış:

- «Arkadaşlarım nişanlıydı. Galiba onlara gıpta etmiş olacağım. Ben de hiç düşünmeden evleniverdim. Çocukça bir işti» diyor ve sinema üzerindeki sorularımıza cevap veriyor:

- «'Kerbela', 'Eba Müslim' gibi filmlerle sinemaya başladım. Fakat 'Vatan Kurtaran Aslan'dan sonra tanındım. Şimdi, yapılan tekliflerin çokluğu karşısında şaşırıyorum. Meğer, baş kadın rolünü oynayacak genç artistlere ne kadar ihtiyaç varmış? 'İntikam Ateşi'nden sonra Kartal Tibet'le 'Camoka'nın İntikamı'nı çevirdik. Arkasından Ekrem Bora ile 'İzmir'in Kavakları'nı, Yılmaz Duru ile 'Meydan Köpeği'ni yaptık. Bugünlerde Sırrı Gültekin yönetiminde Kartal Tibet'le 'Kara Sevda'yı çeviriyoruz.»

Figen Say, Claudia Cardinale ile Türkan Şoray karışımı bir görüntüye sahip...Figen Say, şimdiye kadar tanıdığımız yerli film yıldızı kadınların belki de en güler yüzlüsü. Yumuşak, kadife gibi bir sesi var. «Çenesinden ameliyat oldu» diye yazmışlar. Buna üzülmüş. «Ben şimdiye kadar hiç ameliyat geçirmedim. Burnum bile annemden doğduğum gibidir» diyor.

Espri de yapıyor... «Biraz şişmanladım, 6 kilo aldım. Önce endişelenmiştim. Fakat rejisör ve prodüktörler 'Yerli film artisti biraz tombul olmalı, sakın zayıflama' dediler» diyerek gülüyor.

Figen Say'ı Türkan Şoray'a benzetiyorlarmış. Nitekim gözlerinin iriliği Türkan'a benziyor. Daha şimdiden film başına 10 bin lira teklif ediyorlarmış. Birsel, Gültekin, Tura, And ve Kemal Film firmalarıyla bu fiyata anlaşmış.

Sinema çalışmaları yoğun bir şekilde devam eden Figen Say'a artık film başına 10 bin lira teklif ediliyor...- «Sinema yıldızının evi gürültülü oluyor. Gelen, giden çok. Onun için babamın, annemin Kurtuluş'taki evinde oturamıyorum. Sonra burası film yazıhanelerine daha yakın...» diyor.

Alaturka musikiyi çok seven Figen Say «Yeye müziğinden nefret ediyorum» diyor, sonra da sevdiklerini sıralıyordu: Yabancı sinema oyuncularından Jean Paul Belmondo ve Jeanne Moreau, filmlerden "Jul ve Jim", sporlardan tenis ve yüzme, hayvanlardan at, renklerden beyaz, yemeklerden bütün tatlılar...

(Ses Dergisi - 29 Ekim 1966)