Filiz Akın'dan mini şort modası

Yayın Tarihi : 29 Ocak 2016
18151
Mini şort modası 1971'de fırtına gibi esti. İşte size, Yeşilçam'ın en iyi giyinen yıldızlarından biri olan Filiz Akın'ın gardrobundan seçtiği mini şortlar ve bu moda hakkındaki düşünceleri...

 

Chanell eteği ile kahverengi beyaz çizgili bu şort-bulüzde, beldeki kahverengi püsküllü kemer aksesuar olarak kullanılıyor. Kahverengi çizme ile giyilen bu mini şort Filiz Akın'ın gardrobuna Fransa'dan gelmiş.Moda diktatörleri kararlarını vermişlerdi. 1971, mini şort yılı olacaktı. Kimin haddineydi bu kararın karşısına çıkmak! Dedikleri gibi de oldu. Moda mecmuaları, magazinler, gazeteler, birbiri peşisıra, birbirinden güzel foto modellerin, mankenlerin, sinema yıldızların mini şortlu resimlerini yayımladılar; defileler defileleri izledi. Ve bir gün gördük ki 'mini şort' fırtınası bizde de esiyor...

Filiz Akın, Yeşilçam'da modayı en yakından izleyen yıldızlardan biridir. Moda dünyasındaki yenilikleri yerinde görmeyi tercih eder. Bu yüzden yurtdışı seyahatlerinde zamanının çoğunu moda evlerinde, defilelerde geçirir.

Peki, Filiz Akın moda dünyasını allak bullak eden ve uzun süredir tahtını kimselere kaptırmayan mini şort hakkında neler düşünüyor?:

- «Bana kalırsa mini şortun ömrü zannedildiği kadar uzun olmayacak» diyor Filiz Akın. «Neden mi? Çok basit. Günümüzde moda artık her an patlamaya hazır bir dinamit gibi tetikte bekliyor da ondan. Çağımız insanları uzun süre bir kıyafetin, bir yeniliğin esiri olmak istemiyor. Buna isterseniz 'gençliğin bunalımı' deyin, isterseniz '20. yüzyılın hızlı yaşayışı' diye adlandırın. Ama gerçek şu: Hiçbir devirde moda bu kadar hür olmamıştır.»

Mor kadifeden yapılan bu mini şortun tek aksesuarı sarı zincir kemeri. Kahverengi çizmeyle giyilen bu mini şortu Filiz Akın, İngiltere'ye yaptığı son seyahatte çok beğenmiş ve hemen satın almış.- «Gelelim mini şorta... Aslına bakarsanız şort uzun yıllardan beri gerek kadınlar, gerek erkekler tarafından, sırf rahat olduğu için sayfiyelerde kullanılıyordu. Boyu kısaldı, biraz darlaştı, üzerinde birkaç ufak retuşla günümüzün kadınının modası oldu çıktı. Artık en ciddi toplantılarda dahi mini şortlu hanımlar çoğunlukta. Benim açımdan mini şort sayfiye için ideal kıyafet. Fakat kalabalık caddelere pek yakışmıyor. Ben giyemiyorum. Bana kalırsa bu modanın bu kadar tutmasına biraz da rahatlığı sebep oldu. Ama devamlı değişiklik isteyen çağımızın insanı bu modayı daha ne kadar tutacak, orasını peşin peşin kestirmek güç işte...»

Peki, önümüzdeki yıl modacıların sürprizleri ne olacak,hangi kıyafetler boy gösterecek?

Bu konuda küçük bir sırrı var Filiz Akın'ın... Kimseye söylemememiz şartıyla kulağımıza fısıldıyor:

«Her moda gibi bu da geçicidir» diyen Filiz Akın'ın bir başka mini şortu: Kırmızı merserise şort bulüz, menşei İtalyan. Plaj için ideal olan bu kıyafeti kırmızı beyaz puanlı kep tamamlıyor.- «Öyle tahmin ediyorum ki» diyor, «Militan modası 1972'de mini şortu tahtından indirecek. Askeri kaputlar, parkalar, kolunda çavuş rütbeleri olan bulüzlar, apoletler, yıldızlar, kokartlar bu modanın nüvesi olacak.»

Biz de bu küçük sırrı kimseye söylemiyoruz!

(Röportaj: Yavuz Turgul - Ses Dergisi - 7 Ağustos 1971)