Filiz Akın'ın baba katili albümden çıktı

Yayın Tarihi : 30 Ekim 2016
17094
Filiz Akın'ın babası Bekir Sami Akın ile üvey annesi Fatma Meliha Akın, 1991'de cinayete kurban gitti, katili 20 yıllık bir fotoğraf ele verdi...

 

Filiz Akın'ın üvey annesi Fatma Meliha Akın, kardeşi Hakkı Akın ve babası Bekir Sami Akın...Tarih 24 Haziran 1991... Yer: İzmir'in Hatay semti, İnönü Caddesi, Aydın Apartmanı, 9 numaralı daire... Kurban Bayramı'nın birinci günü...

Bedia Berker, bayram ziyareti için geldiği evde korkunç bir manzarayla karşılaştı. Ablası Fatma Meliha Akın ile eniştesi Bekir Sami Akın boğularak öldürülmüştü.

Bu cinayet Türkiye'de şok etkisi yarattı. Çünkü öldürülenler, ünlü sinema yıldızı Filiz Akın'ın babası ile üvey annesiydi...

Bekir Sami Akın ile Fatma Meliha Akın'ın cenazeleri böyle kaldırıldı...Kızkardeşiyle aynı apartmanın iki kat altında oturan Bedia Berker olayı, "Sabahleyin ablamın elini öpmek için iki kat yukarıdaki dairesine çıktım. Zili çaldım kimse çıkmadı. Daha sonra kapının açık olduğunu fark ettim ve içeri girdim. Salonda ablam ile eniştemin cesetleri ile karşılaştım. Elleri bağlanmış, ağızları kapatılmıştı. Boğazları sıkılarak öldürülmüşlerdi. Çok iyi anlaşırlardı. Semteki herkes ikisini çok severdi" şeklinde anlattı. Çiftin oğulları, Filiz Akın'ın kardeşi diş teknisyeni Hakkı Akın ise büyük üzüntü içinde, "İkisi de çok iyi insandı. Bu bir vahşettir" diye konuştu.

Filiz Akın'ın, 7 yaşındayken annesinden ayrılıp ikinci evliliğini yapan babası Bekir Sami Akın emekli bir hakimdi...O dönem Fransa'da yaşayan Filiz Akın acilen Türkiye'ye geldi, sessiz sedasız biçimde vecibelerini yerine getirdi. Cenazeler toprağa verildikten sonra, hiçbir yorum ve açıklama yapmadan İstanbul'a gitti, sonra da Paris'e döndü. Filiz Akın'ın bu sessizliği hem yaşadığı acıdan, hem de bir evlat olarak 7 yaşında evi terk eden babasını affetmemiş olmasından kaynaklanıyordu.

Filiz Akın, 2 Ocak 1943'te Ankara'da doğmuştu. Annesi Ankaralı kadın terzisi Habibe Leman Şaşırmaz, öldürülen babası ise Afyonlu hakim Bekir Sami Akın'dı. Filiz Akın üç yaşına kadar babası Bekir Sami Bey'in görev yaptığı Ankara'nın ilçesi Beypazarı'nda yaşadı. Filiz, henüz 7 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı. Bekir Sami Akın, çocukluk aşkı için kızı Filiz'i ve eşini bırakmıştı. 21 yıl önce de Salihli Sulh Ceza Hakimi olarak emekliliğe ayrılmıştı. İkinci eşi Fatma Meliha Akın da eski bir hakimdi ve evlendikten sonra mesleği bırakmıştı.

Bekir Sami Akın ile Fatma Meliha Akın'ı öldüren katiller; soldan sağa, İsmail Ekinbiçen, Ercan Şanlı ve Hüseyin Güçlü...Polis yetkileri, katilin ya da katillerin kapıyı hiç zorlamadan içeri girdiklerini ve büyük olasılıkla ailenin tanıdığı kişiler olduğunu açıkladı. Nitekim, yaşlı karı-kocanın katili, aile albümlerinden çıktı. Polis, Fatma Meliha Akın'ın 20 yıl önce Salihli'deki kiracılarıyla birlikte çektirdiği eski bir fotoğrafın izini sürerek, üç katile ulaştı. Katillerin elebaşı, bu eski fotoğrafta Fatma Meliha Akın'ın hemen önünde, küçücük bir çocuk olduğu yıllarda poz veren Ercan Şanlı'ydı. Şanlı ile birlikte, şartlı tahliyeden yararlanan sabıkalı Hüseyin Güçlü ve İsmail Ekinbiçen, 8 Temmuz 1991'de yakalandı.

Filiz Akın'ın babası ile üvey annesinin katillerinden İsmail Ekinbiçen cezaevinde vurularak öldürüldü.Ercan Şanlı, emniyetteki sorgulamasında, "Fatma Meliha Hanım'ı tanıyordum. İzmir'e her gelişimde ziyaretine giderdim. Paramız yoktu. Soygun için eve girdik" dedi. Önce ölüm cezasına çarptırılan üç katilin cezası, 12 Eylül 1995'te "iyi hal"den ömürboyu hapis cezasına çevrildi. 1,5 yıl da hücre cezası verildi.

Katillerden İsmail Ekinbiçen, 25 Temmuz 1997'de Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tabancayla vurularak öldürüldü. Olayın kumar cinayeti olduğu bildirildi. O dönemde Filiz Akın, MİT Müsteşarı Sönmez Köksal ile evliydi.

(Turknostalji.com)