Gazinoları kim yakıyor?

Yayın Tarihi : 08 Ocak 2017
6529
Geçtiğimiz günlerde bir gazino daha yandı... İstanbul'daki Bebek Belediye ve Bebek Maksim'den sonra Ankara Köşk gazinosu da bilinmeyen nedenlerle alev aldı.

 

Yangın furyası Bebek Belediye gazinosu ile başladı...Önce Bebek Belediye, ardından Bebek Maksim ve şimdi de Köşk gazinosu... İstanbul ve Ankara'da bir gazino yangını furyasıdır gidiyor... İlginç bir rastlantı sonucu ve faili meçhul nedenlerle yanan gazinolar konusunda sizlere piyasada gittikçe yoğunlaşan söylentilerden söz etmek istiyoruz

Bebek Belediye gazinosunun hemen ardından kül haline gelen Bebek Maksim ve kısmen yanan Köşk gazinosu, üzüntüyle birlikte bazı kuşkuların doğmasına neden oldu...

Kimi, gazinoların yanış nedenini sadece kazalara bağlarken, kimi de işin içinde iş olduğundan söz ediyor. Ancak şunu belirtelim ki bir anda yok olan milyonlarca değerindeki gazinolarla ilgili söylenenlerin çoğu aynı odak noktasında gelip birleşiyor. O da kibritin kimin elinde olduğu... İşte tartışma konusu da bu zaten...

Bebek Maksim gazinosu da bilinmeyen nedenlerle yandı.Gazinolar tarihinde son yılların en önemli olayları arasında yer alacak olan yangınlar dizisinin sonuncusu, Fahrettin Aslan'ın sahibi bulunduğu Köşk gazinosu ile ilgili kulağımıza gelenler hayli ilginç özellikler taşıyor... Henüz kesin bir açıklama yapılmamak ve iddiaların kanıtlanmamasıyla birlikte atılan bombalardan tutun da benzin dökülmesine dek herşeyden söz ediliyor. ihtimaller arasında gaz tüpünün patlaması ve elektrik kontağı arızası da yer alıyor...

Biraz önce de anlatmağa çalıştığımız gibi gazinoların sadece kaza sonucu yunmadığı bir gerçek... Ancak görgü tanıklarının olmaması ve gazino görevlilerinin de yeterli bilgi vermekten kaçınması, doğal olarak konuyu çıkmaza sokuyor.

Şimdi dilerseniz son yangın olayına biraz açıklık getirelim... Bülent Ersoy gazino programlarına başladığı günden beri sürekli meçhul kişilerce telefonla tehdit edildiğini ve derhal Ankara'yı terke zorlandığını belirtiyor:

Yanan gazinolar arasına Ankara'daki Köşk gazinosu da katıldı.- «Kimseye isim vererek kir atmak istemem. Yalnız şunu söyleyebilirim ki her gece dolu bir gazinoda programlarımızı sürdürüyorduk. Bir ay sonrasının tüm matinelerinin biletleri bile satılmıştı. Biz Köşk gazinosunda programa başladığımızdan bu yana Ankara'da bazı gazinolar kapandı, bazıları da konuyu prestij meselesi yaparak 3-4 masayla çalıştılar. Sürekli tehdit altında tutuldum. Artık korkmağa başlamıştım. Öyle bir hale geldim ki insanlardan kaçmağa her yanıma sokulandan kuşkulanmağa başladım. Gelen telefonlardan bazıları bana iş teklif ediyorlar bazıları da anneme telefon açıp 'Oğlunu al ve defolup gidin' diyorlardı. Durumu Fahettin Aslan'a bildirdim. Emniyet tedbirleri alındı.

Köşk gazinosunda sahneye çıkan sanatçılardan Bülent Ersoy ile Filiz Akın, yangınlar nedeniyle oldukça üzgün ve tedirgin...Bu arada gazinonun solistaltı Filiz Akın da olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek duygularını şöyle dile getirdi:

- «Tüm arkadaşlarla elele verip güzel bir program sunuyorduk Ankaralı seyircilere. Herkes uyum içindeydi. İşlerimiz de rekor düzeydeydi.»

Evet bir gazino daha alev almıştı. Ve bu iş burada bitecek miydi?

 

(Yazı ve fotoğraflar: Ali İnceoğlu - Ses Dergisi - 29 ocak 1977)