Gitarıyla yaşayan adam: Asım Can Gündüz

Yayın Tarihi : 12 Ekim 2013
13090
Hayatını bir anlamda gitarına borçlu olan Asım Can Gündüz, gitarını dişleriyle de çalabiliyor. Genç sanatçı, ağzını acıya alıştırmak için günlerce yaldızlı kağıt çiğnemiş...

Geçtiğimiz hafta ekranda bir solo programla Asım Can Gündüz'ü izledik. Bu müzisyeni "var eden", kendi çapında bir "Rock'n Roll Kralı" yapan bir etken var hayatında: "Tek varlığım" diye nitelediği gitarı... 

Asım can Gündüz'ün Amerika'da ulaştığı büyük başarıları ne ailesine bağlı, ne de parasına. Sadece gitarı ve tabii bir de hırsı, kararlılığı, onu bu çizgiye getirmiş. Müziğe ilk heveslendiği yaşlarda parmaklarında beliren hastalık bile, onu ümitsizliğe düşürmemiş. Hem de, doktorların "Artık yapılacak bir şey yok" demesine rağmen. 

Bugün parmakları ameliyat izleriyle dolu hatta normal insanlara oranla biraz çarpık bile. Dilerseniz, onun gitarı adeta konuşturan eğri büğrü parmaklarının öyküsünü dinleyelim: 

- "Küçücük bir çocukken ailemle Amerika'ya gittim. Bu ülkede, çevremin de etkisiyle, gitara karşı olan hevesim her geçen gün biraz daha arttı, fakat parmaklarımdaki kemik hastalığı gitar çalmamı engelliyordu. Türkiye'de bir kez, Amerika'da ise üç kez ameliyat oldum. Doktorlar tamamen umudu kesmişlerdi. Parmaklarımı rahatça kullanamıyor, çok az hareket ettirebiliyordum. Daha sonra ben 15 yaşındayken ailem Türkiye'ye dönmeme karar verdi. Ben dönmek istemediğimi ve Amerika'da kalacağımı söyledim. Güç bela onları ikna ettim ve Amerika'da tek başıma yaşamaya başladım. Girip çıkmadığım iş kalmadı. Ama hırsım, sabrım ve kararlılığımla bütün güçlükleri yenmesini öğrendim. Çalışmak, sabretmek, azim ve başarı. İşte, ondan sonra tek uğraşım gitar oldu. Önce ufak lokallerde çalıştım. Gitarı değişik şekillerde, örneğin dişlerimle çalmam çok beğenildi ve her geçen gün biraz daha yükseldim." 

Asım Can Gündüz(Soldaki fotoğraf: Müzisyenliğin yanı sıra bir tavukçu dükkanı açarak patron da olan Asım Can Gündüz, dükkandaki işlerinin bir hayli yoğun olmasına rağmen, gitarını elinden bırakamıyor. Bürosunda iş görüşmeleri yaparken bile, bir yandan gitarının tellerine dokunuyor.)

Amerika'da, 23 yıl kalan ve "Rock'n Roll" alanında adını duyurmayı başaran gitaristimiz 6 ay önce Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Türkiye'de yapacakları konusunda da oldukça iddialı konuşuyor Asım Can Gündüz... "Ben, olmazları olur yapan adamım" diyor ve gelecek için düşüncelerini dile getiriyor: 

- "Yurda dönmemin tek nedeni vardı: Türkiye'de gençlere seslenmek ve onlara müzikte aradıkları her şeyi sunmak. Fakat karşıma hiç beklemediğim bir engel çıktı. Organizatörler, tüccar müzisyenler ve balık gibi kokmuş plak piyasası... Yapmak istediklerimin hiçbiri kabul edilmedi... Her şeyden önce mantıklarımız uyuşmadı. Onlar para kazanmak; bense gerçeği kazanmak istiyordum. Sonra, bu arenada tek başıma boğuşmaya karar verdim. 'Ben kafama koyduğum şeyi yaparım. Bu piyasayı değiştireceğim' dedim. Ve göreceksiniz değiştireceğim."

(Röportaj: Ahmet Çelik /1981)