Gökben - Genç şarkıcı gözünü zirveye dikti

Yayın Tarihi : 25 Kasım 2017
10866
Şarkıcı Gökben müzik dünyasına beş yıl önce girmişti. Bu süre içinde çalıştı, çabaladı kendisine oldukça tutarlı bir yer yaptı. Artık en yüksek noktaları hedefliyor.

 

23 yaşındaki Gökben, 'Hedefe ulaşmak için daha çok çalışmam gerek' diyor...Gökben müziğe beş yıl önce atıldı. İlk orkestrası Yurdaer Doğulu'ydu. Bir süre zamanın bu sevilen topluluğuyla çalıştı. Onlarla beraber konserlerde, kulüplerde söyledi. Bir yıl sonra orkestradan ayrıldı. Tek başına çalışmaya başladı. Adı bir ara kaybolur gibi oldu.

Genç şarkıcı bundan üç yıl önce gazinoların değişmez uvertürleri arasına girdi. Saçlarını sarıya boyamış, giyimine modern bir hava vermişti. Güzel fiziği dikkatleri çekince fotoroman teklifleri aldı. Sahne çalışmalarına devamlı olarak yaptığı fotoroman çalışmalarını ekledi.

1971'de işleri daha yoğunlaştı. Repertuarına İngilizce, Fransızca, İtalyanca şarkılar ilave etti. Bir gece kulübünde önce «As altı», daha sonra bir yıl süreyle «As» olarak sahneye çıktı. Geçtiğimiz kış onun için en parlak yıllardan birisi oldu. Konserlerde göründü, başarı kazandı.

Ancak Gökben'in asıl atağı geçen yez aylarına rastlıyor. Genç şarkıcının ilk plağını televizyon programları izliyor. Hemen arkasından gazino neonlarında adı daha büyük, daha yukarı yazılmaya başlıyor.

Asıl adı Nermin Gökben olan genç şarkıcı, sahne adı olarak soyadını kullanıyor.23 yaşındaki beş yıllık şarkıcı Gökben geçen yıllarını şöyle anlatıyor:

- «Müzik dünyasına atıldığım yıllarda çocuk denilecek yaşlardaydım. Elimden tutan, beni doğru yola getiren kimsecikler yoktu çevremde. Tek başıma bir yerlere gelmeye, bir şeyler yapmaya çabaladım. Şarkıcılığımı, sahnemi geliştirmeye çalıştım. İstediğim noktaya gelmiş sayılmam. Daha çok, çok uğraşmam gerekli.»

Bundan sonra yapmayı tasarladığı şeyleri ise şöyle sıralıyor şarkıcı:

- Günün en az sekiz saati müzik çalışmak. Devamlı olarak söylemek, tekniğini ilerletmek.

- Kazandığını giyimine vermek. Sahnede değişik kıyafetlerde görünüp, modayı çok yakından izlemek.

- Yılda birkaç ay Avrupa'ya giderek hem modayı, hem de müzik faaliyetlerini günü gününe takip etmek.

Gökben kendisini geliştirmek için sürekli çalışıyor.- Çok iyi plaklar yapmak ve film çevirmek.

Genç şarkıcı bütün bu kararlarını hemen uygulamaya geçirmiş. Geçen ay içinde Fransa'ya giderek bir ay kadar Paris'de ünlü yıldızları izlemiş. Elindeki bütün parayı harcayıp yepyeni kostümler almış. Bu konuda şöyle konuşuyor:

- «Bu bir aylık Paris seyahatim bile bana çok şeyler kazandırdı. Sahne hareketlerim hemen değişti. Yepyeni bir hava kazandım. Şubat ayına kadar çalışıp, para biriktireceğim. Sonra yeniden Avrupa seyahatleri başlayacak. Gelecek yıllarda göreceksiniz sanatımda daha yukarılara çıkacağım.»

Gökben'in plak çalışmalarını Ali Kocatepe yönetiyor. İlk planda Kocatepe'nin «Derdim Var Dağlar Gibi» adlı bestesini okuyan şarkıcı şu günlerde yeni plağı için çalışıyor.

(Ses Dergisi - 5 Ocak 1974)