Göztepe Fırtınası'nın mimarı

Yayın Tarihi : 06 Haziran 2012
12396
Gerçek mesleği tekstil mühendisliği olan Adnan Süvari, Göztepe'yi Avrupa Fuar Şehirleri Kupası'nda yarı finale taşıyarak büyük başarıya imza atmıştı.


Futbol dünyamız onu "Göztepe fırtınası"nı ortaya çıkaran kişi olarak tanır. Futbolculuk yaşamında vasatın biraz üzerindebir oyuncu olan Adnan Süvari, antrenörlük yaşamında en üst noktaya çıkmayı başarmıştı.

1926 yılında Aydın'da doğmuştu. Yüksek öğrenimini İzmir'de Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nda yaparken, Göztepe Kulübü'ne girmiş ve bu külüpte hem futbol, hem de basketbol oynamıştı. 1952 yılında Yün Mensucat Fabrikası'na girmiş ve fabrikanın adını taşıyan kulüpte futbol oynamaya başlamıştı. O sene Helsinki'de yapılacak olan Olimpiyat Oyunları'na katılacak Amatör Milli Takımımız kadrosuna çağrılmış, ancak fabrikası kendisine izin vermediğinden bu davete katılamamıştı. 1955 yılına kadar İzmir Yün Mensucat Fabrikası'nda futbol yaşamını sürdürmüştü. Bu arada 10 kez İzmir Karması'nda yeralmıştı.

Futbolu bıraktıktan sonra İngiltere'ye giderek tekstil mühendisliği öğrenimi yapmıştı. Bu arada 1959 yılında İngiltere'de açılan Futbol Antrenörlüğü Kursu'na da katılmış ve başanyla tamamlamıştı.

Tekstil mühendisi olarak yurda dönen Adnan Süvari önce Karşıyaka'ya antrenör olarak girmiş, daha sonra da eski kulübü Göztepe'ye antrenör olmuştu. Bu görevde 10 yıl kalarak teknik direktör olmuş ve ortaya büyük bir Göztepe takımı çıkarmıştı.

Göztepe, futbol değerini o zamanlar "Avrupa Fuar Şehirleri Kupası" adını taşıyan bugünkü "UEFA Kupası"nda Yarı Final oynamak suretiyle kanıtlamıştı. Bu da Adnan Süvari'nin önemli bir başarısıydı. Onun idaresindeki Göztepe iki kez Türkiye bir kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmıştı.

(Soldaki fotoğraf: Adnan Süvari, A Milli Takım'ı çalıştırdığı dönemde, idmanda Fehmi, Şükrü, Hüseyin ve Şeref ile görülüyor...)

Adnan Süvari, bu başarılarından dolayı A Milli Futbol Takımımız'ın Teknik Direktörlük görevine getirilmişti. Ay-Yıldızlı takımımız da onun yönetiminde bazı önemli başanlara imzasını atmıştı. "RCD Kupası"nı kazanmamızdan sonra 1966 yılında Moskova'da Sovyetler Birliği Milli Takımı'nı 2-0 yenmemiz de bu başanların arasındadır.

Adnan Süvari, daha sonra futbol dünyamızdan sessizce çekilerek kendini tamamen asıl mesleği olan tekstil mühendisliğine vermişti. Ancak yine de futbolla ilgisi sürüyordu. Çeşitli gazete ve dergilere spor yazılan yazıyor, maç kritikleri yapıyordu.

1992 yılında Antalya'da bir iş toplantısı sırasında ani bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu Adnan Süvari. Türk futbolunun unutulmaz bir hizmetkarı sessizce göçüp gitti bu fani dünyadan.