Gül Gülgün - Kendisini tiyatroya adadı

Yayın Tarihi : 10 Nisan 2017
6546
1950 yılında Şehir Tiyatrosu imtihanını kazanarak sahneye çıkan Gül Gülgün, birçok filmde oynadıktan sonra, tercihini yeniden tiyatrodan yana kullandı.

 

22 Mayıs 1933'te İstanbul Kadıköy'de doğan Gül Gülgün'ün gerçek adı Güner Gülhuy Gülgün'dür. Fotoğraf Gül Gülgün'ün çocukluk yıllarından...Sene 1950... Şehir Tiyatrosu'nda bir imtihan açılmış, dışarıdan aktris alacaklar... 22 Mayıs 1933'te Güner Gülhuy Gülgün adıyla Kadıköy'de dünyaya gelen, Kızıltoprak Halkevi'nde çok küçük yaşında «Günahkarlar» piyesinde ve «Uludağ» operetinde ilk defa sahneye çıkan küçük Gül'ü, annesi Aliye Hanım elinden tutmuş, bu imtihana getiriyor....

Jüri heyeti «Deli Saraylı»dan bir pasaj veriyor genç kıza... 1 No'lu müsabık Gül Gülgün, bu pasajı başarı ile okuyor ve yüzlerce talibin arasından Neşe Yulaç ve Melahat Hasanoğlu ile birlikte tiyatroya giriyor, ilk defa «ihtiras Tramvayı» piyesinde ufak bir rol veriyorlar Gül'e. Sadece sahnenin önünden geçiyor ve gidiyor.

«İhtiras Tramvayı»nı «Serseri», «Son Koz», «Yavru Kartal», «Süveyş Ötelerinde» piyeslerindeki rolleri takip ediyor. Gül Gülgün, artık önemli rollerin çekinmeden verilebileceği bir sanatkar olmuştur.

Gül Gülgün, gençlik yıllarında, «Bu Akşam Semerkant'ta» isimli oyunun bir sahnesinde Talat Artemel ile...«Öteye Doğru» piyesindeki rolünden sonra terfi ediyor; «Miras», «Bu Akşam Semerkant'ta», «Kurtlar Kuzular», «Sam Rüzgarları», «Ayşe'nin Marifetleri», «Aşka Susamışlardı», «Üvey Babam» piyeslerinde başroller oynuyor. Dramda olduğu kadar komedide de kendini gösteren Gül Gülgün'ü, bir ara Komedi Sahnesi'nde Vasfi Rıza Zobu'nun partneri olarak seyrediyoruz. «Öbür Gelişte», «Domino», «Yufka Yüreklinin Biri», «Bir Kavuk Devrildi» piyeslerinde oyunu kadar güzelliği ile de dikkati çekiyor ve sahneyi dolduruyor.

Gül Gülgün'ün beyazperdede «Son Gece» ile başlayan başarısı onu «Katibim», «Uçurum», «Paydos», «Son Nefes», «Gizli Yara», «Felaket Zinciri», «Battal Gazi Geliyor», «Yaprak Dökümü», «Üç Kurşun», «Biz İnsan Değil miyiz» ve «Aşk Hırsızı» filmlerine götürüyor. Ancak son senelerde tiyatroyu tercih ediyor ve kendini tamamen tiyatroya veriyor Gül Gülgün. 8 Eylül 1962'de Gül Gülgün, Mehmet Karaca ile «Hacı Yatmaz» isimli oyunun bir sahnesinde...Oktay Milor'la evleniyor. Arnavutköy'de, Akıntıburnu'nda kuş yuvası gibi, güzel bir eve yerleşiyorlar. 

İkizler burcunda doğan genç sanatkarın boyu 1.68, kilosu 59, saçı sarı ve gözleri siyahtır. Halen Tepebaşı Tiyatrosu'nda «Kadınlar» piyesinde Cyristal Allen rolüyle, tiyatrodaki başarısını perçinlemektedir. Boş vakitlerinde bol bol okur, bilhassa polis romanlarına bayılır. Dublaj yapar ve yazın Arnavutköy'deki evlerinin rıhtımından bol bol denize girer.

(Ses Dergisi - 20 Nisan 1963)

++++ Gül Gülgün tam 45 yıl İstanbul Şehir Tiyatrolarında çalıştıktan sonra, 1995'te yaş haddinden emekli oldu. 

İşte Vedat Milor'un çapkın babası >>