Gülşen Bubikoğlu: Kocam ne derse o olur!

Yayın Tarihi : 23 Ocak 2016
142601
Sinemamızın güzel yıldızı, yönetmen eşi Türker İnanoğlu için, "Kocama saygım büyük. 'Gitme' diyorsa, gitmem... 'Yapma' diyorsa, yapmam" diye konuşuyor...

 

Türk sinemasının güzel yıldızlarından birisi Gülşen Bubikoğlu... Kızı Zeynep'i, eşi Türker İnanoğlu'nu ve Kanlıca'daki evini hemen herkes çok iyi biliyor. Ancak onun da her insan gibi bilinmeyen yönleri ve bugüne kadar söylemediği sözleri var. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız, sorduğumuz sorulara verdiği cevapları okuyabilirsiniz.

Gülşen Bubikoğlu, zevk için film çevirdiğini söylüyor.- Size göre sinemamızın en büyük sorunu nedir?

«En büyük sorun olarak ben videoyu görüyorum. Bir film yapılıyor, vizyona giriyor. Birkaç sinemada oynadıktan sonra, bir de bakıyorsunuz aynı film video şirketlerinin raflarında yer alıvermiş. Böyle olunca da, sinema seyircisi azalıyor. Bu bir arz-talep meselesidir. Video şirketlerinin raflarındaki kasetler, şimdi sinema salonlarının yerini aldı. Kimse bu konuyla ilgilenmiyor. Genel bir başıboşluk var.»

- Sinemaya girdiğiniz dönemle, şimdiki dönem arasında farklılıklar var mı?

«Teknik açıdan farklılık var tabii. Çünkü her ülke sinemasında olduğu gibi bizde de teknik ilerliyor. Ama bunun ötesinde bir gevşeme, bir kolaya kaçma var. Benim sinemaya başladığım dönemde bir sevgi, bir saygı vardı sinemaya... Şimdi bakıyorum, daha dün kamera önüne geçen genç kızlar burnundan kıl aldırmayan havalar içinde, yönetmene çatabiliyor, sete geç gelip, her şeye karışabiliyor.»

- Sinemayı zevkiniz için mi, sanat için mi yapıyorsunuz?

Evlenmeden önce anlaşma yaptıkları için, Gülşen Bubikoğlu sadece eşi Türker İnanoğlu'nun firmasının filmlerinde oynuyor.«Zevkim için yapıyorum... Tabii bu işe ilk başladığım dönemlerde bazı ideallerim, amaçlarım vardı... Önce kendimi kabul ettirmem gerekiyordu. Bunun olması için de, çok çalışmam, ciddi çalışmam şarttı. Şükürler olsun bunu başardım.»

- Eğer maddi durumunuz iyi olmasaydı, sinemayı yine zevk için mi yapardınız?

«O zaman işi sıkı tutmam gerekirdi. Yani daha fazla filmde oynayarak, daha fazla para kazanırdım. Tabii işin zevkini de o zaman düşünemezdim.»

- Bir yılda kaç filmde oynuyorsunuz?

«En çok üç film oluyor. Bu sayıyı aşmıyorum. Gerek kendi yaşantım gerek aile çevrem beni engelliyor. Özellikle ailemi ön planda tuttuğum için fazla film çeviremiyorum.»

- Eşiniz Türker İnanoğlu'nun dışındaki firmalara neden film yapmıyorsunuz?

«Ben Türker'le evlenirken, aramızda bir anlaşma yaptık. Onun için Türker'in firmasının dışında herhangi bir firmayla çalışmam.»

- Peki film başına eşinizden ne kadar para alıyorsunuz?

«Çoğu kez bana hediye alır ya da benim adıma bankaya yatırır. Bu miktar değişebilir...»

Gülşen Bubikoğlu, Türker İnanoğlu ile ayrılacakları yolundaki dedikoduları yalanlıyor.- Sinemamızda 'erotik' olarak adlandırılan tür sıkça denenmekte. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Müjde Ar bu tarzı deniyorlar. Sizin bu tarzı denemenize eşiniz mi karşı çıkıyor, siz mi istemiyorsunuz?

«Aile açısından düşünürsek, kocalar buna izin vermezler...»

- Cihan Ünal ile Selim Soydan izin veriyorlar... Buna ne dersiniz?

«Bu konuda bir şey diyemem. Erotik filmlerde oynayan sanatçı arkadaşlarım, bunu sanat için yapıyorlar.Yapıtlarını severek ve büyük bir zevk alarak izliyorum. Kesinlikle tutucu bir insan değilim.»

- Güzellik açısından sinemamızda bir dereceleme yapsanız, kendinizi kaçıncı sıraya koyarsınız?

«Her kadın kendini güzel bulur. Ben de güzelim... Öyle diyorlar...»

- Evlenmiş olmasaydınız, sinemada daha mı başarılı olurdunuz, yoksa bunun tersi mi olurdu?

«Şu an bulunduğum yerden o kadar memnunum ki, anlatamam size. Maddi durumum iyi olduğu için tercih yapma imkanım var. Ayrıca eşimin firması dışında çalışmadığım için de daha rahat ediyorum. Bugünkü yerime gelmem konusunda en büyük destek Türker'dir.

Gülşen Bubikoğlu, kızı Zeynep İnanoğlu'nun iyi bir tahsil almasını arzuluyor.- Her sanatçı gibi sizin hakkınızda da çeşitli dedikodular çıkartılıyor. Eşinizden ayrılacağınız yolundaki söylentiler de bunların ilki. Bu konuda ne diyorsunuz?

«10 yıldan bu yana süren mutlu bir evliliğimiz var. Bugüne kadar Türker'le ciddi bir tartışma yaşamadık. Bu dedikodular da yalnız olay olsun diye kasıtlı olarak çıkartılıyor. Bu tip dedikodulara Türker'in de benim de kulaklarımız tıkalıdır.»

- Eşinizin sözünden çıkmadığınız, Kanlıca'daki evden izinsiz ayrılamadığınız da çıkartılan söylentiler arasında, ne dersiniz?

«Uysal biri olabilirim, ama kocama saygım da büyüktür. Ayrıca istemediğim bir şeyi bana hiç kimse yaptıramaz. Kaldı ki özveride bulunmam, benim ürkek birisi olduğumu göstermez. Dediğim gibi, kocama saygım büyük ve onun istemediği şeyleri kesinlikle yapmam. 'Gitme' diyorsa, gitmem... 'Yapma' diyorsa, yapmam... Kanlıca'daki evimiz de herkesin dilinde. Beni burada hapis hayatı yaşıyor sanıyorlar. Bunlar gülünç söylentiler, çirkin dedikodular...»

- Eşinizin mesleği özellikle sinemayı düşleyen genç kızların yüreğini hoplatacak güzellikte. Onun çapkınlık yaptığını duysanız ya da buna tanık olsanız, tepkiniz ne olur?

«Dediğiniz gibi mesleği, genç kızlara cazip gelebilir. Ama hepsi bu... Ona güveniyorum. Kocam beni başka bir kadınla aldatırsa ve ben buna tanık olursam hemen ayrılırım.»

- Kızınız Zeynep'in geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Gülşen Bubikoğlu ile Türker İnanoğlu, 1975 yılında nikah defterine imza atmıştı.«Okumasını ve çok iyi bir tahsil yapmasını istiyorum. Bu arada sinemayla da uğraşabilir, ona engel olmayız. Tercih onun... Dilediği mesleği seçmekte özgürdür.»

- Eşinizle tanışmadan önce hiç sevdiniz mi? Ya da bir başka erkekle ilişkiniz oldu mu?

«Lise öğrenimimi tamamladıktan hemen sonra sinemaya geçtim ve Türker'le tanıştım. Ondan önce hayatımın akışını değiştirecek kadar sevdiğim bir erkekle tanışsaydım, bugün burada olmazdım herhalde... Benim karşıma Türker çıktı ve onunla flört ettim, evlendim...»

- Eşinizle flört dönemi yaşadığınızı söylediniz. O zaman anneniz bu ilişkiyi nasıl karşılamıştı?

«Beni şiddetle eleştirmişti... Hayatımın büyük bir bölümünü babasız yaşadığım için, annem bir anlamda ablamla bana babalık da yaptı. O nedenle olacak, Türker'le flört ederken, beni en acımasızca eleştiren annem oldu. Zaten onun bu sert tavırları bizi hemen evliliğe götürdü.»

- Şu anda maddi durumunuz iyi. Annenize yardım ediyor musunuz?

Gülşen Bubikoğlu-Türker İnanoğlu'nun kızları Zeynep, 28 Aralık 1977'de dünyaya geldi.«Elimizden geldiğince maddi, manevi yardım ediyoruz... Annesine yardım etmeyen bir insan düşünemiyorum. Ayrıca bu konuda Türker benden de hassas davranıyor.»

- Birçok diğer sinema sanatçısı gibi müziğe geçmeyi düşünüyor musunuz?

«Bunu kesinlikle düşünmüyorum.»

- Bir kadının güzellik reçetesi size göre ne olmalıdır?

«Günümüzde tüm kadınlar kendilerine iyi bakıyorlar. Ancak en güzel formül, mutluluk. Aile yaşantısı iyi olan kadınlar daha huzurlu oldukları için, güzel görünmesini de becerebiliyorlar.»

- Artist olmak için evden kaçan, ailesini terkeden genç kızlarımıza nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz?

Türker İnanoğlu, Filiz Akın'dan boşanmadan önce Gülşen Bubikoğlu ile flört etmeye başlamıştı.«Yeşilçam'a evden kaçarak gelen genç kızlarımız sonunda mutlaka düş kırıklığına uğrayacaklardır. Onun için bu yolları denemesinler. 'Seni artist yapacağız' diye ortaya çıkan kişilere de inanmasınlar. Bu işin tek yolu, çeşitli dergilerin açtıkları yarışmalardır. Mesela şu anda Ses dergisi böyle bir yarışma açtı. Bu yarışmaya katılabilirler. Ancak o yoldan gelerek bir yerlere ulaşabilirler.»

- Bize ayırdığınız zaman için okurlarımız adına teşekkür ederiz.

«Ben de teşekkür ederim.»

(Röportaj: Yüksel Şengül - Ses Dergisi - 1 Eylül 1984)