Güneş Ne Zaman Doğacak

Yayın Tarihi : 23 Aralık 2012
17983
Mehmet Kılıç'ın yönettiği "Güneş Ne Zaman Doğacak" adlı filmin çekimlerine 1,5 yıllık bir gecikmeden sonra başlandı. Film için Cüneyt Arkın ve Oya Aydoğan Kafkas oyunları dersleri aldı...

Cüneyt Arkın, çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle, bir yıllık bir gecikmeyle Orhun Film Şirketi'ne yeni bir filme başladı. «Güneş Ne Zaman Doğacak» adlı filmde, Arkın ile Oya Aydoğan, milli oyunlarımızı hayli başarıyla sergiliyorlar.

Orhun Film Şirketi adına çekilen «Güneş Ne Zaman Doğacak» adlı yapıtın yönetmeni genç ve yeni isimlerden biri: Mehmet Kılıç.

Filmde Cüneyt Arkın, Oya Aydoğan, Baki Tamer, Turgut Özatay ve konuk sanatçı olarak da Aydemir Akbaş rol alıyor. Ancak konusu hakkında gerek yönetmen, gerekse set ekibi açıklamada bulunmaktan özellikle kaçınıyor.

Fakat 'kulağımıza gelenlere göre kısaca özetleyecek olursak, «Güneş Ne Zaman Doğacak» filmin ana hatlarını şöyle aktarabiliriz: Yabancı bir ülkeden Türkiye'ye gelen iki Türk'ün Türkiye'deki sosyal olaylara bakışı ve ilginç serüvenleri...

Şimdi biz bunları bir yana bırakıp, dilerseniz biraz Cüneyt Arkın'dan söz edelim: Bugüne kadar birçok vurdulu kırdılı ve tarihsel yapımda rol alan sanatçı, bu filmde farklı nitelikler ve ayrı bir görünümle karşımıza çıkıyor.

Arkın filmin büyük bir bölümünde çeşitli Kafkas oyunları sergiliyor. Aktör, bir ay kadar bu konuda ders aldıktan sonra yapabileceğine inandı. Arkın'ı seyrettiğinizde 40 yıllık folklor ustası sanırsınız.

«Güneş Ne Zaman Doğacak»da Oya Aydoğan, Cüneyt Arkın'la ikinci kez bir araya geliyor. Bundan 1,5 yıl önce Acar Film Şirketi'ne «Şahin»i çeviren Aydoğan, oyunculuk gücü ve iş disipliniyle gelecek için hayli umut veriyor.

(24 Aralık 1977)

Not: "Güneş Ne Zaman Doğacak" filminin sinema tarihimizde değil ama siyasi tarihimizde ilginç bir yeri var. Bu film, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin gerekçelerinden biri olarak gösterilen Kahramanmaraş Olayları'nın başlangıcında önemli bir rol oynamıştı. 19 Aralık 1978'de, "Güneş Ne Zaman Doğacak" filminin Kahramanmaraş'taki Çiçek Sineması'nda gösterildiği sırada bomba patlamış, sonrasında karşıt gruplar arasında çıkan olaylarda resmi kayıtlara göre 111 kişi ölmüştü.