Halide Pişkin - Bir döneme damga vuran yıldız

Yayın Tarihi : 31 Ekim 2017
4469
Halide Pişkin, Türk tiyatrosunda cumhuriyet döneminin ilk kadın oyuncularından ve en önemli komedyenlerinden biridir...

 

Halide Pişkin gençlik yıllarında...1 Kasım 1959'da böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul'da vefat eden popüler halk sanatkarı Halide Pişkin, 16 Temmuz 1906'da Arnavutluğun başkenti Tiran'da dünyaya gelmişti.

Ailesi, küçük Halide iki yaşına gelene kadar burada kalmış, oradan İşkodra'ya, daha sonra da İstanbul Üsküdar'a göç etmişti.

Halide, Bezmi Alem Valide Sultanisi'nde yatılı olarak okumuş, burayı bitirince Üsküdar'da Feyz-i Hürriyet mektebine muallime olmuştu.

Üsküdar'da, aktör Yaşar Özsoy komşularıydı. Halide'nin tiyatro aşkını duyunca, bir gün elinden tuttu, Nurettin Şefkati ve Şadi Fikret'e götürdü. Böylelikle Halide Pişkin, 1923'te Şadi Fikret'in kurduğu "Milli Sahne'nin İzmir turnesinde, Bahri Baba Parkı yanındaki eski bir tiyatroda «Sevda Hanım Zevcem» piyesinde ilk defa sahneye çıktı. 

Bu heyetle Anadolu'da turneler yapan Halide Pişkin İstanbul'a dönünce «Milli Sahne»den ayrıldı, Darülbedayi'ye girdi. «Çam Sakızı» komedisindeki hizmetçi, Darülbedayi'dekt ilk rolü oldu. Yıllarca, Soldan sağa; Şadıman Ayşın, Halide Pişkin, İsmet Ay ve Fatma Andaç, 'Buzdolabı' adlı oyununun bir sahnesinde...Müsahipzade'nin komedilerinde başarıyla oynadı; radyo skeçlerinde «Habibe Molla» ve «Pişkin Teyze» gibi sözünü esirgemeyen yaşlı kadın tiplemeleriyle büyük ilgi gördü.. Raşid Rıza, Sadi Tek tiyatrolarında, Ses Tiyatrosu'nda çalıştı.

Daha sonra, içinde Adile Naşit'in de bulunduğu, kendi adına bir tiyatro grubu kuran Halide Pişkin, bir süre sonra yine Şehir Tiyatrosu'na döndü. En ünlü rolleri «Buzdolabı», «Kasımpaşa-Maçka» ve «Yelpaze» oyunlarındadır. Halide Pişkin çok sayıda sinema filminde de rol aldı.

(Not: Bazı kaynaklara göre, Halide Pişkin'in doğum yeri Arnavutluk'un İşkodra kentidir.)

(Turknostalji.com)