Hayati Hamzaoğlu, 10 yılda muradına erdi

Yayın Tarihi : 04 Mart 2016
9529
Kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk, kalemkarlık, kakmacılık gibi işler yapan Hayati Hamzaoğlu, ilk filminden bu yana geçen sürede güçlü karakter artistlerinden biri oldu.

 

İlk filminde sadece 2,5 lira gündelik alan Hayati Hamzaoğlu, artık iyi para kazanmakta ve ailesinin geçimini oyunculukla sürdürmektedir.Hayati Hamzaoğlu'nu «Yalancı» filminde gördükten sonra kendi kendime «Türk sinemsının en güçlü karakter artistlerinden biriymiş, ama yeni tanıdım» demiştim. Sinemadan çıkan seyirciler kendi aralarında konuşuyorlar: «Yahu, Hayati Hamzaoğlu, İzzet Günay'dan aşağı kalmadı» diyorlardı.

Hayati Hamzaoğlu ile Alyon Sokağı'nda bir yerde oturup konuştuk. Konuştukça hayretim takdire döndü. Pos bıyıklı, iri yarı bir genç adam... Trabzon'da doğmuş. İstanbul'da okumuş. Küçük yaşta kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk, kalemkarlık, kakmacılık yapmış. 

Büyük Bayram Sokağı'ndan geçerken, filmlere artist temin eden prodüksüyon amiri Sadri Karan'a rastlamış. «Filmde oynar mısın?» demiş. Hayati de hevesli, «Oynarım» demiş. Tam 10 yıl önce, 1955'te Suavi Tedü'nün çevirdiği «Köy Çocuğu» filminde Fatma Andaç ile oynamış. Ondan sonra işini bırakıp kendini sinemaya vermiş.

Hayati Hamzaoğlu, her kalıba girebilen bir oyuncudur.İlk filminde aldığı gündelik iki buçuk lira... Ama bugün hayli iyi para kazanıyor. Evine, eşine, çocuğuna sadece filmden kazandığı ile bakıyor. Hayati Hamzaoğlu «Bir Avuç Toprak», «Altın Kafes», «Beraber Ölelim», «Zavallı Kız», «99 Mustafa», «Gecelerin Ötesi», «Kızıl Vazo», «Beş Kardeştiler», «Duvarların Ötesi» ve «Yalancı» filmlerinin bütün yükünü taşıyan kompozisyon rollerinde büyük başarıyla oynadı. Bu yıl Tarık Dursun'la «Yaralı Kartal», Atıf Yılmaz'la «Muradın Türküsü», Kemal İnci'yle «Bitmeyen Kavga», Cevat Şahiner'le «Akrep Kuyruğu»nu çevirdi.

Rejisör Orhan Aksoy, bu güçlü sinema oyuncusu için «Yapacağım bütün filmlerde onu çok önemli rollere çıkaracağım» diyor. Bütün yönetmen ve prodüktörler de aynı fikirdeler. Yakında, bir festival jürisi en iyi karakter oyuncusu armağanını Hayati Hamzaoğlu'na verirse hiç şaşmayalım. Çünkü Hamzaoğlu bunu çoktan hak etmiştir.

(Ses Dergisi - 30 Ekim 1965)