Hüdaverdi ile Pırtık yarışmayla belirlendi

Yayın Tarihi : 05 Nisan 2017
15369
Sezgin Burak'ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan Bizimkiler'deki çizgi karakterleri Hüdaverdi ile Pırtık'ı, sinemada Önder Tekin ile Ercan Yazgan canlandıracak.

 

Yeşilçam'ın iki misafiri var. Çok iyi tanıyorsunuz onları, ama beyazperdeden değil, Hürriyet gazetesinde yayımlanan bir resimli romandan... Sözünü ettiğimiz resimli roman «Bizimkiler», misafirlerimiz ise Hüdaverdi ile Pırtık...

Hatırlayacaksınız, «Tarkan»ın yaratıcısı Sezgin Burak bu kahramanı beyazperdeye aktardıktan sonra, «Bizimkiler»in en ünlü tipleri olan Hüdaverdi ile Pırtrk'ı da beyazperdeye mal etmek için Lale Oraloğlu ile anlaşmış ve bu iki kahramanı bulmak için bir yarışma düzenlemişti.

Geçen hafta ilk defa bir araya gelen Pırtık (Ercan Yazgan) ile Hüdaverdi (Önder Tekin) önce yaratıcıları Sezgin Burak'la, sonra da birbirleriyle tanıştı.Postacı her gün Sezgin Burak'ın önüne yarışmaya katılmak isteyen yüzlerce adayın resimlerini, biyografilerini bırakırken, başka bir film şirketi de Sezgin'den atik davranmış, Hayri Caner'i Hüdaverdi'nin kılığına sokup, bir film çevirmeye başlamıştı.

Hüdaverdi'nin sahtesi «Parmak Çocuk» adıyla çevrile dursun, asıl Hüdaverdi ile Pırtık geçtiğimiz haftalarda belli oldu... Açılan yarışmayı, Gaziantep'ten bir çocuk ile İstanbul'dan bir genç kazandı.

Hüdaverdi rolü için seçilen Önder Tekin aslını aratmayacak kadar yaramaz mı yaramaz. Yerinde duramıyor. Yarışmaya Gaziantep'ten girmiş. Kendinden küçük iki kardeşi olan Önder, babasının Gaziantep'te kurduğu tiyatroda başrolde oynuyor. İşin enteresan tarafı, Önder'in yarışmaya katılmak için stüdyoda çekilen resminin elenmesi ve sonra babası tarafından çekilen diğer bir fotoğrafın birinci gelmesi... Önder sinemayı çok seviyor. Bizimkiler serisi tutarsa bu işe devam etmek istiyor.

Pırtık rolünü ise amatör bir tiyatro oyuncusu olan Ercan Yazgan oynayacak. İstanbullu olan Ercan Yazgan, Haydarpaşa Lisesi'ni bitirmiş. İlk defa bir filmde oynayacağı için çok heyecanlı olan Yazgan, giyeceği elbiseyi de kendi yaptırmış. 

Hüdaverdi ile Pırtık'ın maceraları, bu çizgi karakterlerin yaratıcısı Sezgin Burak'la, tiyatro ve sinema sanatçısı Lale Oraloğlu'nun yönetiminde önümüzdeki günlerde perdeye aktarılacak ve bu sinema sezonunda sinemaseverler Hüdaverdi'nin hem aslını, hem de kopyasını görecek.

(Not: Manşet fotoğrafında Ercan Yazgan (solda) ve Önder Tekin (sağda), Bizimkilerin yaratıcısı Sezgin Burak ile...)

(Ses Dergisi - 6 Kasım 1971)