Hulki Cevizoğlu, TRT'de kimden, niçin dayak yedi?

Yayın Tarihi : 14 Şubat 2012
24230
1980'de genç bir öğrenci olarak katıldığı yarışma programında, haksızlığa uğrayıp itiraz edince, yapımcıdan okkalı bir tokat yedi.

 


1980'in şubat ayındayız... Öfkeli bir genç, adliyenin kapısında. Bir TRT Televizyonu görevlisine dava açmak üzere. Üzerinde parkası, saçı sakalı birbirine karışmış. Gözlerinden objektife kızgınlık ve kararlılık yansıyor.

Olay şu: Dönemin tek kanalı olan TRT Televizyonu'nda Yarışma 80 diye bir program yayınlanmaktadır. Her hafta bir ülke ele alınıp, o ülkeyle ilgili sorular sorulmaktadır. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü son sınıf öğrencisi bu genç de Federal Almanya ile ilgili programa başvurmuş ve üç gün önce kendisine davet mektubu gelmiştir. span>

Ancak bu süre içinde yarışmanın yapımcılığı Nazmi Kal'dan alınmış başka bir ekibe verilmiştir.

Bu durumdan haberdar edilmeyen genç öğrenci, birkaç arkadaşıyla birlikte, çekim için stüdyoya gelir. Burada karşılaştığı Kal, kendisine "Yarışma benden alındı. Benim seçtiğim yarışmacılar programa katılamayacaklar" der. Şaşıran öğrenci durumunu anlatmak için, o sırada reji odasında bulunan TV Daire Başkanı Erdinç Sağlam'ın yanına çıkar. Ancak Sağlam, çok sert bir tepki göstererek kendisini odadan kovar. Çaresiz aşağıya inen öğrenci, çekimleri izlerken, kendisiyle aynı anda başvuran iki yarışmacının programa katıldığını görünce daha da şaşırır.

Çekim sonrasında yeniden Nazmi Kal'ın yanına gider. Ancak Kal, öğrencinin Daire Başkanı'nın yanına gitmesine çok sinirlenmiştir. Genç öğrenciye herkesin içinde ağır hakaretlerde bulunur ve okkalı bir tokat atar.

Ancak öğrenci "çetin ceviz"dir. Olayın peşini bırakmaz ve dava açması için avukata başvurur.

10 Şubat 1980'de açılan dava, 11 Kasım 1980'de sonuçlanır. Yapımcı Nazmi Kal (sağdaki fotoğraf) 3 ay hapis cezası ve 14.500 lira ağır para cezasına çarptırılır. Hapis cezası günlüğü 100 liradan para cezasına çevrilir.

***********

Bu genç Siyasal Bilimler öğrencisi, sonrasında televizyonda çok başarılı programlara imza atan Hulki Cevizoğlu'ndan başkası değil. 1994 Eylül ayında başladığı "Ceviz Kabuğu", aralıksız olarak 16 yıl boyunca devam eden Cevizoğlu, yaklaşık iki yıllık aranın ardından, 14 Ekim 2011'de aynı programa Karadeniz TV'de yeniden başladı.