Hülya Koçyiğit ilk filmine başladı

Yayın Tarihi : 12 Aralık 2016
10907
Hülya Koçyiğit, Ses dergisinin yarışmasında finaline kaldığı günün ertesinde, «Susuz Yaz» filmi için 10.000 liraya mukavele imzaladı ve çekimlere başladı.

 

Hülya Koçyiğit, kardeşleri Feryal ve Nilüfer ile birlikte ailesinin üç sanatçı kızından biri...Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdiği gün Ses dergisinin yarışmasına katılarak finale kalan Hülya Koçyiğit, diyebiliriz ki, artist adaylarımız içinde en acelecisi...

Müsabakamızın sekiz genç kız finalisti arasına katıldığı günün ertesinde, Hitit Film'le 10 bin liralık bir mukavele yaptı. Zarif vücudu, sempatik yüzü ve cana yakın tavırları ile Ajda Pekkan'dan sonra en fazla oy toplayan adaylardan biri Hülya Koçyiğit olmuştu.

Koçyiğit şimdi, Necati Cumalı'nın bir hikayesinden Metin Erksan'ın beyazperdeye aktardığı «Susuz Yaz» filminin başrolünü oynamak üzere İzmir'in Bademler köyünde bulunuyor. Hülya'nın diğer iki kardeşi Feryal ve Nilüfer Koçyiğit halen İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda. Kendisi de Şehir Tiyatrosu'nun «Eyüp Üzerine Oyun», «Mektep Arkadaşı», «Tarla Kuşu» ve «Yoklar Dağındaki Nar» oyunlarında rol almış.

Hülya Koçyiğit, sempatik yüzü, zarif vücudu ve cana yakın tavırlarıyla beğenildi...12 Aralık 1947'de İstanbul'un Yenikapı semtinde dünyaya gelen finalistimiz, şimdi Kuzguncuk'ta oturuyor. Beş yıl bale tahsili yapmış olan Hülya Koçyiğit, su sporlarını, voleybolu ve hafif müziği seviyor. Genç yıldıza sorduk:

- «Finalistlerimizden en çok kimi beğendiniz?»

- «Hepsini. Samimi olarak söylüyorum, ayırt etmeden hepsini...»

- «Susuz Yaz»dan sonra başka bir film çevirecek misiniz?»

- «Sonbahar Aşkları» isimli ikinci bir filmin senaryosu üzerinde çalışıyoruz. Kadrosu hakkında bir bilgim yok...»

Hülya Koçyiğit bu yıl seyrettiği filmler içinde en çok «İtalyan Nikahı»nı beğenmiş.

Bir süre önce nişanlanan, nişanı da kendisi bozan finalistimiz, evlenme konusunda şimdilik bağımsız kalmayı tercih ediyor.

Rejisör Metin Erksan, Necati Cumalı'nın «Susuz Yaz» isimli hikayesini beyazperdeye aktarıyor. Erksan, tanınmış bir karakter oyuncusu olan Erol Taş'ın yanında ilk filmini çevirecek olan Ulvi Doğan adındaki bir genci deniyor. Ayrıca Ses dergisi finalistlerinden Hülya Koçyiğit ile de anlaşmış bulunuyor. «Susuz Yaz», konusunu Anadolu'nun bitmek bilmeyen su kavgalarından alan bir köy dramı... Hitit Film hesabına, İzmir'in Urla kazasının Bademler köyünde çekiliyor... Finalistimiz Hülya Koçyiğit, yaptığı anlaşma mucibince 10.000 lira alacak ve film bir ay içinde tamamlanacak.

(Ses Dergisi - 3 Ağustos 1963)