Hülya Tuğlu: Ben bir günahkarım!

Yayın Tarihi : 24 Aralık 2015
15780
Hülya Tuğlu, "İş ciddiyetimi korudum, kişiliğimden ödün vermedim. Sinema dünyasında böyle davranıldığı zaman günahkar olunur" diyor...

Yıllar önce «Efe» Güzeli» seçildiği zaman, Yesilçam prodüktörleri tarafından aranan bir isim olmuştu Hülya Tuğlu. Yine o yıllarda, ardı ardına filmler çevirdi, setten sete koştu. Ancak, sinemada istediği, arzu ettiği yere bir türlü gelemedi. 

Hülya Tuğlu, güzelliğinin zirvesinde olduğu yıllarda...Oysa, güzeldi, yetenekliydi, iş ciddiyeti vardı. Zamanla Yeşilçam'ın krize düşmesiyle, iyiden iyiye uzaklaştı setlerden, kendi kabuğuna çekildi. Çok uzun aradan sonra, «Paranın Kiri» adlı TV oyununda rol alan Hülya Tuğlu, şimdi suskun geçen günlerin acısını çıkarmaya hazırlanıyor. Bir yandan sahne, öte yandan TV'ye yapacağı dizi filmin hazırlıklarını sürdürürken şöyle konuşuyor:

- «Sinema çevresi özveri ister. İnsan bu çevrede kendisinden bir şeyler vermediği sürece barınamaz. Ya da arkasında güçlü birinin olması gerekir, iş ciddiyetimi her zaman korudum, kişiliğimden ödün vermedim. Bu çevrede böyle davranıldığı zaman günahkar oluyorsun. Bu yüzden ben de bir günahkarım. Eğer, tam aksini yapsaydım, onların gözünde bir iyilik meleği olacaktım.»

Sahne hazırlıklarını sıkı bir şekilde sürdüren Hülya Tuğlu, şöyle tamamlıyor sözlerini:

- «Sahneye çıkmaktaki amacım, para değil. Asıl amacım, sanatçı ruhumu tatmin etmek. Fazla iddialı da değilim ama başaracağıma inanıyorum.»

(Ses Dergisi - 5 Temmuz 1980)