Yeşilçam'ın iki küçük kraliçesi aynı filmde buluştu

Yayın Tarihi : 18 Ocak 2012
24076
Türk sinemasının en ünlü iki çocuk yıldızı Zeynep Değirmencioğlu ile Parla Şenol ilk kez Çalıkuşu filminde birlikte oynadı.

 

Yeşilçam'ın 'büyük' yıldızları bir araya gelmekten kaçınırken, iki küçük yıldız Zeynep Değirmencioğlu ile Parla Şenol, Çalıkuşu filminde buluştu. Zeynep ile Parla çekimlere başlamadan önce bir süre evcilik oynadı.Yerli sinemada iki şöhreti bir araya getirmek, her prodüktörün düşündüğü, fakat başaramadığı bir iştir. Deveye hendek atlatmak, şöhretleri yan yana oynatmaktan daha kolaydır. Bizim artistler birbirlerinden korkarlar. Korkmak ne kelime... Karşı karşıya gelmekten ödleri patlar. Bir gün önce samimi şekilde el ele, kol kola  gördüğünüz şöhretleri, bir gün sonra birbirlerine diş bilerken görürseniz hiç şaşmayın.

Fakat Osman Seden, «Çalıkuşu»nda Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu) ile Parla Şenol'u yanyana getirerek herkesi şaşırttı. Önceleri bu habere kimse inanmak istemedi ama, haber doğruydu ve iki küçük artist çalışmaya başlamışlardı bile... Bugüne kadar birçok prodüktör - ki bunların başında Naci Duru gelmektedir - ikisini beraber oynatmayı düşünmüş, ancak muvaffak olamamıştı.

Zeynep Değirmencioğlu ile Parla Şenol, oyundan sonra birbirlerinin saçlarını tarayarak çekime hazırlandı.Zeynep ile Parla'yı «Çalıkuşu»nun setinde yakaladık. Aralarındaki rekabeti unutmuşlar, kardeş kardeş oyun oynamaya dalmışlardı. Ne de olsa ikisi de çocuktu... Herkesin harıl harıl çalıştığı bir sırada onlar kuytu bir köşeye çekilmişler seksek, saklambaç, evcilik oynuyorlardı. Bizi karşılarında görünce hemen toparlandılar, oyun oynamayı bıraktılar.

Önce Parla'ya sorduk:

- Zeynep'le aynı filmde oynamaktan memnun musunuz?

Yüzünü utangaç bir ifade kapladı. Bir müddet cevap veremedi sorumuza:

- Ayşecik'in bütün filmlerine giderim. Ayşecik filmlerinin hayranıyım ben. Beraber oynadığımızdan memnunum.

Söz sırası Zeynep'e geldiği zaman o da aynı şeyleri söyledi.

- Ben de Parla'nın hiçbir filmini kaçırmam. Parla en çok sevdiğim yerli artistlerden birisidir.

Bunları konuşurken, ikisi de birbirlerinin hareketlerini, yüz ifadelerini kontrol altında tutuyorlardı, ikisi de büyümüş de küçülmüştü sanki... İkisinin de gözlerinden zeka fışkırıyordu. İkisi de cin gibiydi.

(Ses Dergisi - 27 Ağustos 1966)