İlk kadın hakem, ilk maçında erkek hakemleri yönetti

Yayın Tarihi : 22 Eylül 2013
8711
Afyon bölgesinden Sema Tokat, Göztepe-Vojvodina maçından önce İzmir ve Manisalı hakemler arasında yapılan futbol maçını başarıyla yönetirken, otoritesiyle dikkat çekti.

Geçenlerde İzmir'de oynanan Göztepe-Vojvodina maçından önce bir dostluk karşılaşması yapan İzmirli hakemlerle Manisalı meslektaşları, stadı dolduran binlerce seyirciyi bol bol güldüren bir maç çıkardılar ve neticede İzmirliler 1-0 galip geldi.

15'er dakikalık iki devre halinde oynanan karşılaşmada, seyirciler bilhassa şişman ve göbekli hakemlerin sahada düşüp, yuvarlanmalarına çok güldüler.

Ama maçın en enteresan tarafı ne göbekli hakemler, ne de her çalım denemesinde yere düşmeleriydi. Asıl, maçın orta hakeminin bir kadın oluşu seyircileri pek ilgilendirmişti. İlk Türk kadın futbol hakemi Sema Tokat

Afyon bölgesinden Sema Tokat, Türkiye'de futbol maçı yöneten ilk kadın hakem sıfatını kazanırken, maçı çok dikkatli ve ciddi bir şekilde idare etmiş, en ufak bir hatayı dahi gözden kaçınmamıştır.

Birçok erkek hakeme taş çıkartacak kadar otoriter olan Bayan Sema Tokat, kararlarındaki isabet ve çabuklukla da dikkati çekmiştir.

(1968)