İstanbul'un en büyük tatil beldesi: Florya

Yayın Tarihi : 25 Aralık 2012
18687
Kampingiyle, çadırlı kampıyla, motel ve dinlenme evleriyle 14 bin metrekarelik alanı kaplayan Florya, İstanbulluların gözdesi...


Florya'nın bir plaj yeri olarak, ancak 30 yıllık bir geçmişi vardır. Daha önce Kalitarya (Rumca'da 'Sütçüler Köyü' demek) köyüne bağlıydı. Şimdi Kalitarya'nın adı «Şenlik» olmuştur.

Florya'nın Koyundere bölgesinde yarım ay biçiminde bir kamping sitesi yer alır. Ortasında bir de gazinosu bulunan sitenin 178 dairesi vardır. Üç yataklı tek oda 30 liradır.Büyük Atatürk, yaz aylarını geçirmek için, bu sakin köşeyi seçmiş, burada bir «Kırmızı Köşk» yaptırmıştır. Florya'nın denizini, kumunu sevdiği için vatandaşların faydalanmasını istemiş, bir Alman mimarına modern bir plaj inşa etmesini buyurmuştur. 30 yıl boyunca, plaj bölgesi genişlemiş, evler, köşkler, moteller, kampingler kurulmuştur...

Ancak, eski iktidar devrinde bu dinlenme evlerinden ve köşklerden yalnız Demokrat Parti erkanı faydalanmıştır. Bu yıl, dinlenme evleri ve öteki tesisler halkın hizmetine verilmiştir.

Florya'nın ince, tabii, açık renk bir kumu, temiz bir denizi vardır. Şiddetli lodos fırtınası olmaz... Üç plajı vardır. Güneş, Yeni ve Büyük plajlarda gardrop 150-175, kabine (tek kişi) 250-300 kuruştur. Büyük kabineler ise 15-20 liradır. Ayrıca bir de lüks kabineler vardır. Bunların fiyatı ise 50 liradır. Bunlarda gece de kalınabilir.

Belediye, dinlenme evlerini bu yıl halka açmıştır. Bu evlerde, evvelki yıl Demokrat Parti ileri gelenleri, geçen yıl da memurlar oturuyordu.Florya plaj ve tesislerinin işletilmesi bu yıl Darülaceze'ye verilmiştir. Plaj gazinoları 1. sınıf tarife uygulamaktadır. Kamping ile motelin gazinoları da 1. sınıftır.

Florya'nın tatil tesisleri Koyundere'den başlayıp, plajlarda biter. Koyundere'den itibaren kampingler, standlar, çadırlı kamp, motel ve dinlenme evleri sıralanır. Florya'ya Sirkeci'den elektrikli tren, Taksim'den belediye otobüsleri kalkar. Ayrıca yazın dolmuş da yapılır. Elektrikli tren ücretleri 2. mevki 75, 3. mevki 60 kuruştur. Taksim-Florya arası otobüs ücreti 130 kuruştur. Elektrikli trenle Sirkeci-Florya arası 32, otobüsle Taksim-Florya arası 40 dakika sürer. Her 20 dakikada bir Sirkeci ve Florya'dan elektrikli tren kalkar.Tatil sitesinin en konforlu daireleri motellerdir. 40 daire vardır. Üç yataklılar 75, çift yataklılar 60 liradır.

Belediye bu yıl plajda bazı yenilikler yapmayı düşünmektedir. Florya Sosyal ve Kültürel Tesisler Müdürlüğü bu konuda çalışmalara başlamıştır. Tesisler Müdürü Emekli Hava Yarbayı Semih Sezen, dünyanın dört bucağını gezmiş, bu gezileri sırasında turistik tesisleri incelemiştir. Kamping, motel ve dinlenme evlerini kiralayanlara «Misafirim» demekte, onların her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilenmektedir. Yapılacak yenilikler arasında, deniz üstündeki dubaların içine hoparlörler konması, hafif müzik plakları çalınması da vardır. Bu arada, İlham Gencer Orkestrası da çalacaktır. Ayrıca, şirketler müzikli reklam programları hazırlayacaklardır. Türkiye Güzeli Güler Kıvrak, Florya'daki motel odalarının birinde dinlenirken görülüyor.

Kamping, motel, dinlenme evlerinin plajları düzenlenmiştir. Kamping sitesinde oda sayısı 178 dir. Bir odada 3 karyola vardır, fiyatı 30 liradır. Stand odaları ise 30 tanedir. Günlük ücreti 15 liradır. Çadırlar ise, standların önüne konmuştur. Fiyatları 12 liradır. Dinlenme evleri 78 dairedir. 3 odalı daireler 60, iki odalı daireler 50 liradır. Deniz gören iki odalı daireler ise 70 liradır. Her dairenin bir mutfağı, bir banyosu, bir tuvaleti vardır.

Yazlığa gidecekler eşya getirtmek zorundadır. Belediye yalnız, somya, sandalye ve masa vermektedir. Çadır ve standlarda da durum aynıdır. Yemeklerini kendileri pişirenler iki kantinden alışveriş edebilirler. Ayrıca, faytonlarla Şenlik Mahallesi'ne gidip öteki ihtiyaçlarını sağlarlar. Faytonlar, dolmuş gibi çalışmakta ve adam başına 25 kuruş almaktadır. Koyundere bölgesindeki kampingin odalarından biri...

Şenlik yolunun kenarında, asırlık ağaçların gölgelediği bir havuz başı vardır. Ağaçların altında bedava oturulur, temiz büfesinden yemek yenebilir. Kamping, çadırlı kamp, motel ve dinlenme evlerinde yer ayırtmak için «Sosyal ve Kültürel Tesisler Müdürlüğü - Florya» adresine başvurulmalıdır.

(Hayat Dergisi - 29 Haziran 1961)