İşte Cüneyt Arkın'ın hiç görmediğiniz üçüncü oğlu!

Yayın Tarihi : 14 Mart 2017
71619
Cüneyt Arkın'ın yıllardır görüşmediği kızı Filiz'i gündeme getiren Turknostalji.com bu kez de Betül Işıl'ın İranlı ilk eşinden olan, Cüneyt Arkın'ın üvey oğlu Cem Saffari'nin izini sürdü...

 

Betül Işıl-Ahmed Saffari evliliğinin Milliyet gazetesinde yayımlanan ilanı....Dört yıl kadar önce "Cüneyt Arkın'ın sırra kadem basan kızı" diye bir yazı yayınlamıştık. Bu yazıda Cüneyt Arkın'ın ilk eşi Güler Mocan'dan olan ve Cüneyt Arkın'ın biyografisinden bile silinen kızı Filiz'in öyküsünü anlatmıştık.

Bu yazının Turknostalji.com'da yayınlanmasının ardından, birçok irili ufaklı site "kopyala-yapıştır" metoduyla yazıya yer vermişti. Hürriyet gazetesi ise Filiz'in izini sürmüş ve Cüneyt Arkın'ın kızını, şimdiki adıyla Filiz Canlı'yı bulup konuşmuş, torunu Defne'nin fotoğraflarına yer vermişti. Olayın ardından bir tür aile dramı çıkmış, baba ile kızın yıllardır hiç görüşmediği, artık da görüşmek istemedikleri ortaya çıkmıştı.

1972 tarihli bu fotoğrafta Betül Işıl, bir intihar teşebbüsü atlattıktan sonra küçük oğlu Cem'i İran'daki akrabalarını ziyarete götürmek üzere havaalanında... Annesi Halas Işıl da yolculukta onlara eşlik ediyor. Baba Feyyaz Işıl ise eşi, kızı ve torununu uğrlamak için gelmiş...Aslında Cüneyt Arkın'ın kızı Filiz gibi, bir de yıllardır hiç bahsedilmediği için yine tabiri caizse "sırra kadem basan" bir üvey oğlu var: Eşi Betül Işıl Cürekklibatır'ın İranlı ilk eşi Ahmed Saffari'den olan oğlu Cem. Bu öyküyü de ilk kez Turknostalji.com'dan okuyup, öğreneceksiniz.

*********

Betül Işıl, bir dönemin ünlü seramik fimalarından Gorbon Işıl'ın ortağı Feyyaz Işıl'ın kızıdır (firmanın diğer ortağı Prof. Dr. Bedii Gorbon'du). Betül, Nişantaşı Kız Lisesi'nin orta bölümünü bitirdikten sonra iki yıl İsviçre'de, üç yıl da İngiltere'de öğrenim gördü.

Bu sarı saçlı, mavi gözlü zarif genç kız, İngiltere'de tanıştığı İranlı öğrenci Ahmed Saffari ile 8 Ekim 1964'te İstanbul'da evlendi. İngiltere'ye yerleşen çiftin Cem adını verdikleri bir çocukları oldu. Ancak Betül Işıl ile Ahmed Saffari'nin mutlulukları çok uzun sürmedi. Cem'in doğumundan 6 ay sonra bir trafik kazasında Ahmed Saffari bitkisel yaşama girdi. 3 ay sonra da hayata veda etti.

Betül Işıl, nişanlı oldukları dönemde Cüneyt Arkın'ı zaman zaman film setlerinde ziyaret ediyordu. Sevgili Babam filminin setinde çikilen bu fotoğrafta, Betül Işıl, annesi Halas Hanım ve küçük Cem, Cüneyt Arkın'ı en köşede beklerken görülüyor...Bu acı olayın ardından gencecik yaşta, üstelik 9 aylık oğlu ile dul kalan Betül Işıl Saffari, Cem'i de alıp yeniden baba ocağı İstanbul'a döndü. Kendisini avutmak için Air France'ın hosteslik sınavına girdi ve kazandı.

Betül Hanım'ın hayatı, bir arkadaş toplantısında dönemin ünlü aktörü Cüneyt Arkın'la tanışınca değişti. 26 Haziran 1969'da nişanlandılar. Cüneyt Arkın'ın o dönemdeki alkol sorunundan kaynaklanan sıkıntıları aşıp, 22 Haziran 1970'te evlendiler. Ancak aynı problemler nedeniyle 8 ay sonra boşandılar.

Betül Işıl Cüreklibatır ile Cüneyt Arkın, Cem Saffari ile Canan Uçkun'un 1991'de Dedeman Oteli'nde yapılan düğününde...Fakat ne Cüneyt Arkın, ne de Betül Işıl birbirlerini unutamadı. Bu süre içinde hep görüştüler ve sonunda şanslarını bir kez daha denemeye karar verdiler.

1974'ün Ekim ayında ikinci kez nikahlandılar. 1975'te Murat, 1976'da Kaan adını verdikleri iki oğulları oldu. Betül Işıl'ın insanüstü sabrı Cüneyt Arkın'ı mutlu bir aile babasına dönüştürmüştü. Aile yıllardır da bu mutluluğunu sürdürüyor.

Peki bu süreç içinde küçük Cem Saffari'ye ne oldu. Bu konudaki bilgilerimiz sınırlı. Çünkü hiçbir yayında Cüneyt Arkın ile Betül Işıl Cüreklibatır'ın evlilikleri sırasında kendisinden bahsedilmiyor. Cem Saffari (sağdan ikinci), bir aile toplatısında Annesi Betül Hanım ve üvey kardeşi Kaan Cüreklibatır (soldan ikinci) ile...Milliyet Gazetesi'nde, Cem Saffari'nin 3 Kasım 1991'de Canan Uçkun ile evlendiğini bildiren habere kadar, kendisi hakkında hiçbir kayda rastlayamadık. Kimliğini belirledikten sonra sosyal medya hesaplarından edindiğimiz bilgilere göre Cem Saffari, 1972-1983 yılları arasında Tarhan Koleji'nde (büyük ihtimalle yatılı) olarak eğitim galdı. 1984-1988'de İngiltere'nin başkenti Londra'daki US IUE Watford'ta Otel Yöneticiliği öğrenimi gördü. 2004-2005'te yine İngiltere'deki Glamorgan Üniversitesi'nde franchising dersleri aldı.

İyi eğitimli bir genç olarak yetişen Cem Saffari; Ramada Plaza İstanbul, Renaissance İngiltere'de otel yöneticiliği öğrenimi gören Cem Saffari, Divan Erbil Oteli'nin en üst düzey yöneticisi olarak görev yapıyor.Polat İstanbul, Radisson Blu İstanbul, Steigenberger Falez Otel Antalya gibi otellerde çalıştı. İngiltere'de Best Western International oteller zinciri, The Doyle Collection ve Pizza Bella gibi firmalarda yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 2011 yılının Eylül ayında Irak'ın Erbil kentindeki Divan Oteli'nin en üst düzey yöneticiliğine getirildi.

Bir çocuğu olan ve ailesi Londra'da yaşayan Cem Saffari, zaman zaman annesi Betül Cüreklibatır, üvey babası Cüneyt Arkın ve üvey kardeşleri Murat ve Kaan Cüreklibatır ile bir araya geliyor.

(Derleme: Turknostalji.com)

Cüneyt Arkın'ın sırra kadem basan kızı >>

Cüneyt Arkın: Beni hayata kızım Filiz bağlıyor >>

Cüneyt Arkın'ın, iki yaşındaki kızı Filiz'e 16 yıl sonra okuması için yazdığı mektup >>