Kadıköylü yeni bir sanatçı: Erol Evgin

Yayın Tarihi : 01 Kasım 2017
8779
Son günlerde İstanbul Radyosu'nda «İstemesen de» adlı plağıyla ismini duyuran Kadıköylü genç şarkıcı Erol Evgin, halen mimarlık fakültesinde öğrenci...

 

Barış Manço, Gökçen Kaynatan, Fikret Kızılok, Özdemir Erdoğan, Cahit Oben'den sonra yeni bir Kadıköylü daha müzik dünyamızda adını duyurdu: Modalı Erol Evgin... 

Yalnız onun diğer Kadıköylülerden bir farkı var. Şöhretini İngilizce şarkılarla değil, günün modası Türkçe sözlü melodilerle sağladı. Bundan birkaç ay önce yaptığı «Mutlu Günler» ve «İstemesen de» adlı plaklarıyla son günlerin sevilen şarkıcıları arasına girdi.

Erol Evgin 1.76 boyunda, kumral, yeşil gözlü bir genç, sesi biraz Ömür Göksel'i hatırlatıyor.Erol Evgin kumral, orta boylu, sakin görünüşlü bir genç. 1947 Kadıköy doğumlu. Halen Güzel Sanatlar Akademisi'nde mimarlık öğrencisi. Müziğe, 1964'te, Caddebostan Gazinosu'nda, «Amatör Şarkıcılar Yarışması»yla atılmış. Girdiği bu ilk yarışmada birinci olunca ailesine şarkıcı olmak istediğini söylemiş. Fakat henüz lisede öğrenci olduğu için gerekli izni alamamış.

Delikanlı içindeki hevesi yıllarca saklamış ve nihayet geçtiğimiz yıl plak çalışmalarına başlamış.

Erol Evgin müzik türlerinden Akdeniz tarzını seviyor. Şarkıcılardan ise Özdemir Erdoğan ve Frank Sinatra'ya hayran... Yaptığı plakların Türkçe sözlerini de kendi yazan Erol Evgin'in yumuşak bir sesi var.

Her yeni şarkıcıda olduğu gibi Erol Evgin'de de Avrupalı şarkıcılardan bazılarının etkilerini görmek mümkün. Mesela son yaptığı plakta İtalya'nın sevilen şarkıcısı Boby Solo'nun hayli etkisi altında kalmış...

Genç şarkıcı şöhretini durmadan plak doldurarak devam ettirmek niyetinde. Bazı şarkıcılarımızın yaptığı gibi «ucuz şeyler» yapmaktan kaçınacağını, orkestra, söz ve plak kaydı kaliteli olmadığı takdirde plak doldurmayacağını söylüyor.

Bakalım sözlerini tutabilecek mi? Temennimiz tutması ve müzik dünyamızın pırıl pırıl bir genç daha kazanması.

(Manşet fotoğrafı. Erol Evgin'in zengin bir plak koleksiyonu var. Dersleri dışındaki zamanının büyük bir kısmını plaklarıyla geçiriyor.)

(Ses Dergisi - 20 Haziran 1970)

Erol Evgin söylüyor: İstemesen de >>