Kadınlar piyesinde tam 46 kadın oynuyor

Yayın Tarihi : 08 Mart 2016
7094
Tunç Yalman'ın yönettiği Kadınlar piyesinde 46 kadının rol alması gerektiği halde, sanatçılardan bazıları birkaç role birden çıkarak 29 kişilik kadroyla bu güzel oyunu oynuyor...

 

Sanatkarlar toplu bir halde merdivende... Bedia Muvahhit, Şaziye Moral, küçük yıldız Vildan Gürelman, Şirin Devrim,  Zehra Sapmazer, Gül Gülgün, Sevil Uluyol, Suna Pekuysal objektife gülümsüyor...Amerikalı kadın yazar Claire Boothe Luce'nin «Kadınlar» adındaki 12 tabloluk komedisi Şehir Tiyatrosu Tepebaşı Sahnesi'nde başladı. Bu komedinin en büyük özelliği, içinde hiç erkek olmaması ve 46 kadın tarafından oynanmasıdır. Şehir

Tiyatromuzun kadın sanatkar kadrosu göz önüne alınırsa ve tiyatronun diğer bölümlerindeki oyunlardaki kadın rolleri de düşünülürse bu 46 kadının nereden tedarik edilebileceği meselesi akla gelebilir. Rejisör Tunç Yalman bu hususu, başroller hariç, diğer rolleri genç sanatkarlara birer ikişer vermekle hal yoluna gitmiş.

«Kadınlar» piyesinde seyirciler New York'un kibar salonlarına, kadın berberlerine, jimnastik salonlarına, terzihanelere, kadınların yatak odalarına hatta bir gece kulübünün kadınlara mahsus tuvaletine giriyorlar ve buralarda onların aşklarına, dedikodularına, hatta kavgalarına şahit oluyorlar.
Kadınlar oyununda yer alan oyunculardan bir bölümü: Bedia Muvahhit, Hümaşah Göker, Şirin Devrim, Gül Gülgün, Şaziye Moral, Jeyan Tözüm, Suna Pekuysal, Gönül Ülkü, Melahat İçli, Nezihe Becerikli, Filiz Usluer, Fethiye Sezer, Nur Sabuncu, Sevil Uluyol, Vildan Gülerman, Gül Vergon, Şükriye Atav, Melahat Hasanoğlu, Bilkay Tekben, Neriman Çevik.