Kara Kartal'ın Karayiğit'i

Yayın Tarihi : 14 Mart 2013
11413
Beşiktaş'ta 273 kez forma giyen Ali İhsan Karayiğit, yüksek klası ve şeytani futbol zekası ile Milli Futbol Takımımız'ın da temel direklerinden biri olmuştu. Yukarıdaki fotoğrafta, Ali İhsan Karayiğit, 17 Haziran 1951'de Berlin'de 2-1 kazandığımız Almanya maçında, kaleci Turgay ile birlikte bir rakip atağı önlerken görülüyor.


Sahalarımızda ender görülen yüksek bir klasa sahip bir futbolcuydu Ali İhsan Karayiğit. Zekası, zamanlaması, top kesişleri, pasları, hava toplarına hakimiyeti ile hem defansın en büyük sübabı, hem de açtığı uzun toplar ve yerini bulan paslarıyla forvetin en büyük yardımcısıydı.

1928 yılında Manisa'nın Salihli ilçesinde doğmuştu. Çocukluk yıllarını geçirdiği Balıkesir'de futbola başlamış, sonra tekrar Manisa'ya dönerek Manisa Gençlik Kulübü'nün Siyah-Beyaz forması altında yetişmişti. Bu takımda çıkardığı başarılı oyunlar Beşiktaşlılara iletildiğinden Siyah-Beyazlı kulübün kurt yöneticisi Sadri Usuoğlu onu izlemek üzere geldiği Manisa'dan Ali İhsan ile birlikte İstanbul'a dönmüştü.

Ali İhsan, gelir gelmez Beşiktaş takımında kendisine yer bulmuştu. Ve mükemmel bir santrhaf olarak kendini göstermişti. 1948'dan 1958'e kadar tam 11 yıl Siyah-Beyaz forma altında yer almıştı. Bu sürenin içinde Beşiktaş'ta tam 273 maç oynamıştı. Topa koşmayan, gelen topa karşı önceden yerini alıp onu karşılayan bir futbolcuydu Ali İhsan. Yüksek klası ve şeytani futbol zekası ile Milli Futbol Takımımız'ın da temel direklerinden biri olmuştu.

Başarılı futbol hayatında 5'i Ümit, 2'si B ve 11'i A Milli Takımımız'da olmak üzere 18 kez Ay-Yıldızlı formayı giymişti. Milli Takımımız'da unutulmaz maçlar çıkarmıştı. 1965 yılında Cumhuriyet Gazetesi tarafından düzenlenen "42 yılın en iyi 11'i" anketinde okurların ve jürinin oylarıyla santrhaf mevkiinin en iyi elemanı seçilmişti. Ali İhsan, bu mevkide "Aslan Nihat" gibi büyük bir futbol yıldızını aşmıştı ki, bu gerçekten önemli bir olaydı.

Beşiktaş takımının bu ünlü ve değerli futbolcusu 1958 yılında kulübü tarafından Adalet'e kiralanmıştı. Bir sezon Adalet takımının Kırmızı-Beyaz formasını giyen Ali İhsan Karayiğit ertesi sene tekrar Beşiktaş'a dönmüş ve bir sezon daha Siyah-Beyazlı formayı daha giydikten sonra futbol yaşamını noktalamıştı.

Beşiktaş'a sembol olmuş futbolculardan biri olan Ali İhsan Karayiğit futbolu bıraktıktan sonra bir süre Beşiktaş'ta genç takımlar antrenörlüğü yaptı. Siyah-Beyazlı formaya genç futbolcular kazandırdı. Ali İhsan Karayiğit, üstteki fotoğrafta bir dönem yardımcılığını üstlendiği Beşiktaş'ın Yugoslav hocası Çiriç (soldaki) ile görülüyor.

Not: Bugün (18 Mart 2013) Ali İhsan Karayiğit'in ölüm haberi geldi. 1927 yılında Manisa'nın Salihli ilçesinde dünyaya gelen Beşiktaş'ın efsanevi oyuncusu, 86 yaşında hayata veda etti.