Deniz tatili için doğru seçim: Karadeniz Ereğli

Yayın Tarihi : 08 Mart 2017
4161
Tarihi zenginlikleri, emsalsiz denizi, ince kumlu plajıyla Karadeniz Ereğli, ideal bir tatil ve dinlenme yeri...

 

Ereğli, Akçakoca'ya 59, Zonguldak'a 67, Ankara'ya 300, İstanbula 320 kilometre mesafededir, istanbul-Düzce yolu asfalt, Ereğli'ye devamı şosedir. İstanbul'dan Ereğli'ye her gün otobüs vardır. Yol 7 saat, ücret adam başına 15 liradır.

Karadeniz Ereğli'deki Uzunkum plajı, eşine ender rastlanan şahane bir plajdır. Kumu ince ve temiz, denizi berrak ve sığdır. Sahilden 150 metre uzaklığa kadar suyun derinliği adam boyunu geçmez. Plaja dolmuş motorları ile 25 kuruşa gelmek mümkündür.Ankara-Ereğli arasında da şimdilik haftada bir defa olmak üzere otobüs işlemektedir, ücret 15 liradır. Ereğli-Akçakoca arasında da dolmuş ve otobüs seferleri yapılmaktadır. Dolmuş 15, otobüs 5 liradır.

Cumartesi günleri İstanbul'dan hareket eden Denizcilik Bankası vapurlarıyla Karadeniz Ereğlisi'ne 16 saatte gidilir. Yemekli birinci mevki 81, ikinci mevki ise yine yemekli olarak 49 liradır. Ereğli'den İstanbul'a dönüş çarşamba günleridir.

Ereğli'de 6 otel vardır. Yatak ücretleri 3 ila 5 lira arasında değişir. Adetleri 6'yı bulan lokantalarında yemek ücretleri son derece ucuzdur. Birinci sınıf bir lokantada 4-5 liraya güzel bir yemek yemek mümkündür. Mevcut pansiyonlarda fiyatlar her yıl belediye tarafından tanzim edilir. Pansiyonlar ucuz ve son derece temizdir.

Uzunkum plajı birçok bakımdan İstanbul plajlarıyla aynı ayardadır. Şort ve mayolarıyla denize girenler, kumlar üzerinde güneşlenir, oyun oynarlar. Plaj aynı zamanda bir kamp mahallidir.Şehrin Uzunkum mevkiinde Turizm Derneği tarafından kurulmuş 30 çadırlı bir kamp vardır. Kampta çadırların aylık kirası 45 liradır. Eski devirlerden kalma yeraltı kilisesi, eski mezarlar (Katakomb), tarihi kalesi (Akropol), Çeş tepesindeki tarihi manastır ve saray harabeleri görülecek yerlerindendir.

Yaz, Ereğli'nin deniz ve istirahat mevsimidir. Deniz motorları Uzunkum plajına 25 kuruşa dolmuş yapar. Plajda kabin kirası 25 kuruştur. Deniz 150 metre uzaklığa kadar adam boyunu geçmez.

Ereğli'nin halkı son derece medeni ve anlayışlıdır. Şehirde dekolte kıyafetle dolaşılabilir. Karadeniz Ereğlisi'nde hatıra olarak götürülebilecek biblo gemiler, tarihi kalyonlar yapılmaktadır. Fiyatları da gayet ucuzdur.

(Hayat Dergisi -13 Temmuz 1961)