Karıncaezmez ile Sülün Osman tiyatroya transfer oldu

Yayın Tarihi : 29 Eylül 2012
14194
Giyinişi, emekliye ayrılan dolmuşu ve çiçek sevgisiyle dillere destan olmuş Galatasaray'ın maskotu «Karıncaezmez Şevki» ile saf vatandaşlara vapur, saat kulesi, tramvay satışında gösterdiği maharetle ünlü olan «Sülün Osman», «3 Maymun Kabare Tiyatrosu»na transfer oldu. Üstte, Sülün Osman oyunun provasında görülüyor...

Pıtırak misali birbiri ardı sıra açılan tiyatrolarla ilgili transfer haberlerine kulak asmayın siz, tiyatroda yılın, hatta yılların transferini «Üç Maymun Kabare Tiyatrosu» yaptı ve Sülün Osman'la Karıncaezmez Şevki'yi kadrosuna dahil ediverdi.

«Gülü tarife ne hacet» diyeceksiniz, ama olsun, bu bomba transferin iki şöhretinin kimliğini sizlere kısaca hatırlatıverelim:

(Sağdaki fotoğraf: Karıncaezmez Şevki meşhur dolmuşunun üzerinde...)

Efendim, «Karıncaezmez» namıyla maruf Şevki Bey bilindiği gibi Galatasaray Kulübü'nün değişmez maskotudur. Varını yoğunu Galatasaray uğrunda harcayan Karıncaezmez Şevki, kıyafetini Sarı - Kırmızı renklerden seçer, her daim göğüs cebinde sarı-kırmızı çiçekler vardır. Mesleği şoförlüktür, ama mesleğinden çok Galatasaray Kulübü'nün maçlarıyla ilgilenir. Zaferde çılgınlar gibi sevinir, mağlubiyette dünya başına yıkılır...

Kendine has bir mülkiyet anlayışı olan ve bu anlayış sayesinde İstanbul'un köprüsünden tramvayına; saat kulesinden şehir hattı vapurlarına, kulesine kadar alıcısını bulduğu her malı ayaküstü satıveren Sülün Osman ise bu dev transferin diğer ismi...

Sezonu Suavi Süalp'ln «Şehvet Kurbanı Şevket» adlı oyunuyla açacak olan «Üç Maymun Kabare Tiyatrosu» kısa bir süre için bu yeni oyuncularından faydalanamayacak. Zira geçen yıldan kalan bu oyunda, yeni transferlerin rolü yok. Ama «Kabareciler» perdelerini açtıktan 15 gün sonra «Ölür müsün, Öldürür müsün?» adlı müzikal komediye başlayacaklar ve bu komediyle İstanbul'un renkli iki siması Karıncaezmez'le Sülün, sanatın engin ufuklarına açılacak!

(Sağdaki fotoğraf: Karıncaezmez Şevki, 1965'te Çam Sakızı adlı filmde oynamıştı. Karıncaezmez kendisine film çevirmesi için teklifte bulunan prodüktör Mehmet Gökhan ile...)

Tams Witmark'ın ünlü «Durdurun Dünyayı inecek Var» adlı oyunundan Orhan Duru'nun «Ölür müsün, Öldürür müsün?» adıyla adapte ettiği piyeste Karıncaezmez Şevki ile Sülün Osman'dan başka uzun zamandır tiyatrolardan uzak kalan güldürü kralı Cevat Kurtuluş'un da rolü olacak.

Yalnız, şimdiden şunu hatırlatalım da günah bizden gitsin: Galatasaray deplasmana çıkınca Karıncaezmez'i nasıl edip de İstanbul'da tutacaklar, bu bir. Galatasaray'ın mağlup olduğu günler onu nasıl sahneye çıkartacaklar, bu iki... Bir de üçüncüsü var ki, saydıklarımıza tuz-biber ekiyor: Sülün Osman'ın eski alışkanlığı depreşir de tiyatroyu satmaya kalkarsa yandı «Üç Maymun» cular!

(25 Ekim 1969)