Kasımpaşa, şike yüzünden maça 9 kişi çıktı

Yayın Tarihi : 21 Şubat 2012
10406
Türkiye Ligi'nin 1963-64 sezonunda Karşıyaka maçında şike yapan futbolcular ceza alınca, Kasımpaşa, Feriköy maçında 9 kişiyle oynadı.

 

Şike iddiaları Türk futbolunda sık sık ortaya atıldı ancak sonuçta ortaya somut bir sonuç çıkmadı. 1963-64 sezonunda ise ilginç bir gelişme yaşandı.

O dönemin Süper Lig'i olan "Milli Lig"de, 1964 yılının Haziran ayında oynanan maçta Karşıyaka, Kasımpaşa'yı 4-0 yenerken, bu maçta şike yapıldığı saptandı. Daha doğrusu, Kasımpaşalı futbolcular, kendilerine teklif edilen parayı alamadıkları için Karşıyaka’yı ihbar etti.

Kasımpaşa Kulübü'nün yönetimi, bu karşılaşmada şike yaptığını belirlediği kendi futbolcularına ceza verince, takım bir sonraki hafta oynadığı Feriköy maçına sadece 9 oyuncuyla çıkabildi.

Karşıyaka-Kasımpaşa maçındaki şikeyle ilgili gazete kupürü...Şike olayına karışmayan 9 futbolcuyu Feriköy maçı öncesinde gösteren yukarıdaki fotoğraf bu tarihi olayı belgeliyor (bu fotoğraf da her zamanki gibi turknostalji.com farkıyla internette ilk kez yayımlanıyor). Kasımpaşa, 21 puanla sezonu son sırada tamamlayarak küme düştü.

Ligi 28 puanla 14. sırada tamamlayan Karşıyaka ise, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kasımpaşa maçında hükmen mağlup ilan etmesi üzerine 26 puanda kaldı (o dönem ligde galibiyete 2 puan veriliyordu).

Bu sonuçla küme düşen Karşıyaka, sonradan Danıştay'a itirazda bulundu. Danıştay'ın galibiyetini geri vermesi üzerine, bir yıl aradan sonra, 1966-67 sezonunda yeniden Milli Lig'e alındı.

(Not: Manşet fotoğrafında Feriköy maçına 9 kişi çıkan Kasımpaşa takımı görülüyor.)

(Hayat Dergisi - 18 Haziran 1964)