Sessizliğin ustasıydı, sessizce göçüp gitti

Yayın Tarihi : 20 Kasım 2016
6948
İsmail Dümbüllü Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlayan, 68 film ve dizide rol alan Kaya Gürel, Türkiye'nin az sayıdaki pandomim ustasından biriydi...

 

Eminiz ki Kaya Gürel adı, birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Oysaki Kaya Gürel, 1987'de "Yasemin" filmiyle sinemaya başlayıp, aralarında "Polizei", "Talih Kuşu" ve "Varyemez" gibi Kemal Sunal filmlerinin de bulunduğu toplam 68 film ve TV dizisinde rol almış bir oyuncuydu.

Kaya GürelOyunculuk yaşamı İsmail Dümbüllü Tiyatrosu'nda başlayan Kaya Gürel'in çok önemli bir özelliği daha vardı. O bir pandomim ustasıydı. Sessiz oyunun Türkiye'deki az sayıdaki başarılı temsilcisinden biri olan Kaya Gürel, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde "sahne hareketi, vücut dili ve pandomim" hocalığı yapmıştı.

22 Ocak 1933'te Manisa'da doğan Kaya Gürel, 1980'li yıllarda da Berlin'deki Türk işçileri arasında, tiyatro çalışmalarını başlatan ilk kişilerden biri olarak tanınıyordu.

21 Kasım 2010'da akciğer yetmezliği nedeniyle İstanbul'da yaşama veda eden Kaya Gürel'i, Kocamustafapaşa Sümbül Efendi Camisi'ndeki cenaze töreninde, eşi Sacide Hanım, spor editörü oğlu Kerem Gürel ve kardeşi Cengiz Gürel'in yanı sıra vatandaşlar uğurladı. Sessiz oyunun ustası Kaya Gürel, sinemanın "adı az bilinen" birçok kahramanı gibi, sessizce bu dünyadan göçüp gitti.

(Turknostalji.com)