Kayserispor-Sivasspor maçında 43 kişi öldü

Yayın Tarihi : 02 Şubat 2012
34409
17 Eylül 1967'de oynanan Türkiye 2. Futbol Ligi Beyaz Grup karşılaşmasında, taraftarlar arasında çıkan olaylar büyük bir faciaya neden oldu.

Türkiye'de de sık sık taraftar kavgaları yaşanıyor ancak bunlar arasında 1967 yılında oynanan Kayserispor-Sivasspor maçındaki olaylar çok özel bir yer tutuyor.

Kayserispor-Sivasspor maçının 20. dakikasından itibaren artan olaylarda, ölenlerden 38'i kapılardan çıkmaya çalışırken boğularak can verdi. Kapıların dışarıya doğru değil, içeriye doğru açılıyor olması can kaybının artmasına yol açtı.17 Eylül 1967'de iki takım arasında Kayseri'de oynanan İkinci Lig Beyaz Grubu karşılaşmasında tam 43 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Maç için Kayseri'ye 5 bin kişilik Sivasspor taraftarı gelmişti. Karşılaşma öncesinde önemli bir hadise çıkmamış, sadece 6 Sivasspor taraftarı bir-iki küçük olay nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Saat 16:00'da başlayan maçı, tribünlerde 21 bin kişi izlemekteydi. İki takım taraftarların karşılıklı tezahüratlarıyla gerilmeye başlayan ortam, mücadelenin 20. dakikasında doruğa çıktı. Bu dakikada Kayserisporlu Küçük Oktay'ın (Oktay Aktan) attığı gol üzerine rakip takım taraftarları küfürleşmeye ve birbirlerine taş atmaya başladı.

Polislerin müdahalesi, Kayserispor-Sivasspor maçında çok sayıda kişinin ölmesini engelleyemedi.Evsahibi taraftarlar, iki Kayserili çocuğun arbedede ezilerek öldüğü söylentisi üzerine, taş, sopa ve bıçaklarla Sivaslı seyircilerin üzerine yürüdü. Misafir takım taraftarlarının yüzlercesinin aynı anda kapılara yüklenmesi bir faciaya yol açtı. 38 Sivaslı o panik anında sıkışarak, havasızlıktan öldü. Çok sayıda kişi yaralandı.

Stat dışına çıkan Sivassporlu seyirciler, 5 kilometre ileride park halinde bulunan araçlarına gidene kadar, yol üzerindeki spor salonunun ve Kayseri plakalı arabaların camını kırdı. Şehrin 50 kilometre dışına çıktıktan sonra, Kayseri plakalı arabaları durdurup ateşe verdi.

Bir taraftar Kayserispor-Sivasspor maçındaki olaylar sırasında kanlar içinde kalan vücudunu gösteriyor.Olay sonrasında iki kentin ve iki kulübün yöneticileri de adeta yangına körükle gidercesine açıklama yapar. Ertesi sabah Sivas'ta Kayserililere ait 10 işyeri, 3 ev ve iki genelev saldırıya uğrar. Güvenlik önlemleri yetersizdir ve birçok Kayserili Sivas'tan kaçar.

Olaylar sırasında Sivas'ın tanınmış avukatlardan Ali Yeke, halkı teskin edici bir konuşma yapmak istese de saldırıya uğrayarak yaralanır ve halkın elinden güçlükle kurtarılır. O günlerin en üzgün kişisi ise olayların çıkmasına neden olan golü atan Kayserisporlu Oktay Aktan'dır. "Küçük" Oktay, "Keşke ayağım kırılsaydı da gol atmasaydım. Dün gece gözlerimin önüne tribünlerdeki insanların hali gelince ağlamadan edemedim. Keşke yenilseydik de bu olaylar çıkmasaydı" demektedir.

Maçtan sonra Türkiye'nin en üzgün isimlerinden biri, olayları doruk noktasına çıkaran golü atan Kayserisporlu Küçük Oktay'dı. Fotoğrafta yeğeniyle görülen Oktay Aktan, 'Keşke ayağım kırılsaydı da o golü atmasaydım' diyor.İçişleri Bakanı Faruk Sükan, Sivas'a gelip halkı yatıştırmaya çalışırken, kentteki olaylarla ilgili olarak 11 kişi tutuklanır. Kayseri'deki olaylara neden oldukları gerekçesiyle de 18 Kayserili ile 8 Sivaslı yakalanır.

Daha sonra yapılan incelemede, olaylarda bu kadar çok kişinin ölmesinin nedeninin, stat kapılarının dışarıya değil, içeriye doğru açılması olduğu belirlenir. Adli Tıp Kurumu da ölümlerinin 38'inin sıkışma sonucu havasız kalma, ikisinin kalp rahatsızlıklarından kaynaklandığını açıklar. Toplam 43 kişi ölmüştür.

Türk sporunun bu ilk büyük faciasından sonra iki takıma 17'şer maç saha kapatma cezası verildi ve tam 23 yıl boyunca karşı karşıya getirilmedi. Kayserispor ile Sivasspor, bir sonraki ilk maçlarını 9 Aralık 1990'da Sivas 4 Eylül Stadı'nda oynandı ve iki takım arasında buzlar çözüldü.

(Derleme: Turknostalji.com)