Kibariye, tam 10 kardeşe bakıyor

Yayın Tarihi : 17 Ekim 2016
6576
"Kim bilir" şarkısıyla büyük ün kazanan Kibariye, kazancının büyük bölümünü ailesine gönderiyor. Diğer sanatçılar için ise "Hepsinin burnu Kaf dağında" diyor.

 

"Kim bilir" adlı şarkı ile büyük bir çıkış yapan Kibariye son günlerin adından en çok söz edilen şarkıcısı... Hakkında yapılan en acımasız eleştirilerden en abartılmış övgülere kadar hiçbir şeye aldırmadan kendi bildiği yolda yürüyor... 

Kazandığı parayla bir araba alan Kibariye, yakında bir ev ile bir dükkan sahibi olmaya planlıyor.Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğan Kibariye 7 yaşında çalışmaya başlamış... Önceleri tütün kırarmış ailesiyle birlikte. Sonra İzmir'e gelmişler, 20 yaşında pavyonlarda şarkı söylemeye başlamış... İki aylık eşi Tümay'la da İzmir'de tanışmış. Eşi Tümay, önceden Kibariye’ye geceleri evine dönerken eşlik edermiş. Kibariye, «Ağabey falan derken bir de baktım evlenmişiz» diyor.

Genç sanatçı, çok rahat bir kişiliğe sahip. Herkesle sanki 40 yıllık arkadaşmış gibi konuşuyor. «Aman kız», «Tabii ablacığım» en çok kullandığı kelimeler. Makyajından giyimine kadar şarkıcının tüm işlerini planlayan eşi Tümay, aynı zamanda evdeki işleri de yüklenmiş. Yemek yapmasını bilmediğini söyleyen Kibariye, yemekleri de eşinin yaptığını belirtiyor.

Kibariye, İstanbul'daki yaşantısından da çok şikayetçi. Canının çok sıkıldığını ve memleketini çok özlediğini söylüyor. Ancak dönmeyi de pek düşünmüyor. Gecede 50 bin lira alan Kibariye «10 bin lirasını kendime ayırıyorum. Geri kalan parayı da aileme gönderiyorum. 10 kardeşim var ve hepsine ben bakıyorum» diyor. 

Kazandığı parayla bugüne kadar bir araba almış. Yakında da bir ev ve bir dükkan almayı düşünüyor. Kibariye'nin en büyük şikayeti ise konuşacak kimse bulamaması. «Herkes benimle iki gün arkadaşlık ediyor sonra bırakıyor. Ama olsun, beni takmayanı ben de takmam» diyor... 

Çiçek satan eski arkadaşlarını unutmayan Kibariye, onları sık sık ziyaret ediyor.Kibariye sanatçılardan en çok Huri Sapan'ı seviyor... Diğerleri hakkındaki yargısı da oldukça ilginç: «Onları boşverin, hepsinin burnu Kaf dağında...»

Yalnızlıktan bunaldığını ve konuşacak kimse bulamadığını söyleyen Kibariye «Beni hiç kimse anlamıyor. Şimdiye kadar bir tek gerçek dostum oldu. O da İzmir'de birlikte çalıştığımız Şantöz Munise» diyerek derdini içine attığını ve üzülür diye kocasına da söylemediğini belirtiyor.

Kibariye'nin bugünlerde bir derdi daha var... Doktorlar, böyle giderse müzik yaşamının sona ereceğini söylemişler. Ses tellerindeki rahatsızlık yüzünden her gün iğne oluyor. Doktorların söylediğine göre, yılda üç aydan fazla çalışmaması ve dinlenmesi gerekiyor.

Kibariye eski arkadaşlarını da arıyor sık sık. Canı sıkıldıkça gidiyor, dertleşiyor onlarla... Geçenlerde de morali bozulunca Beşiktaş'a gitti. Arkadaşları ile hoş beş ettikten sonra, onlarla birlikte çiçek sattı. Bol bol eski günlerden konuşan Kibariye, şimdi çalıştığı gazino ile yaptığı sözleşmesinin bitmesini bekliyor. Sanatçı programını bitirince eşiyle birlikte seyahate çıkacak.

(Ses Dergisi - 18 Nisan 1981)