Kuzey Vargın, Salih Güney'i niçin bıçakladı

Yayın Tarihi : 22 Eylül 2010
142823
1972 yılında dönemin iki genç yıldızından Kuzey Vargın, Salih Güney'i ağır yaralayıp 36 yıl hapisle yargılandı.

Kuzey Vargın ile Salih Güney, 1960 başlarında isimlerini duyurmaya başlayan iki genç yıldız adayıydı. Yolları ilk olarak 1965 yapımı bir Feyzi Tuna filmi olan Yasak Sokaklar'da kesişmişti. Salih Güney bu filmde ilk kez başrol oynamış, Kuzey Vargın ise sinemaya ilk kez bu filmle adım atmıştı. Çekimler sırasında iyi birer dost olan genç ikilinin bu filme dair ilginç bir anısı da vardır.

Hastanede tedavi altına alınan Salih Güney'i, eşi İpek Güney bir an olsun yalnız bırakmadı.Filmin çekimlerine ara verildiği bir gün, iki genç oyuncu yemeğe giderken Salih Güney, Kuzey Vargın'a yarış teklif eder. Güney'de motosiklet, Vargın'da üstü açık bir spor otomobil vardır. Yarış sırasında kaza geçiren Salih Güney'in iki kolu kırılır, kafatası çatlar. Bu nedenle film ancak 6 ayda tamamlanabilir.

Ancak iki oyuncu arasında yaşanan ikinci olay ilkinden çok daha farklıdır. 16 Ekim 1972'de, Kuzey Vargın ile Salih Güney, Ses Tiyatrosu'nun bulunduğu pasajdaki Papirus adlı gece kulübünde, arkadaşlarıyla ayrı masalarda eğlenmektedir.

Saat 21:00 civarında Burhan Tekinli isimli gazeteci ile Salih Güney arasında gerginlik çıkar, Tekinli, Güney'i kavga için dışarı çağırır. Güney'in arkadaşı Ali Tipi de olaya karışır, bu üçlü kavga ederken, arkalarından gelen Kuzey Vargın gazeteci arkadaşını korumaya çalışır. Salih Güney, kendisine küfür ettiğini iddia ettiği Vargın'a kafa atar. Bunun üzerine bara geri dönen Vargın, bir bıçakla geri döner ve Salih Güney ile Ali Tipi'ye rastgele saplar. Ahmet Mekin, Kuzey Vargın'ı güçlükle tutar.

Sonuçta Salih Güney boynundan ve göğsünden, Ali Tipi de sağ göğüs altından ağır yaralanır. İkisinde toplam 9 bıçak darbesi vardır.

Kuzey Vargın olay sonrasında tutuklanarak Sağmalcılar Cezaevi'ne konuldu.Adam öldürmeye tam teşebbüsten tutuklu olarak yargılanan Kuzey Vargın hakkında 36 yıl hapis cezası istenmektedir. Sağmalcılar Cezaevi'nde yaklaşık 18 ay yatan Kuzey Vargın, 15 Mart 1974'te kefaletle serbest bırakılır. 5 bin liralık kefaleti, Kuzey Vargın'ın o zamanki arkadaşı, sonrasındaki 10 yıllık eşi Feraye (Müzeyyen Senar'ın kızı) nakit olarak yatırır. Vargın, 15 Mayıs 1974'te ilan edilen genel af sayesinde tamamen özgürlüğe kavuşur.

Bu olay sonrası adeta hayata küsen Kuzey Vargın, bir süre sonra cebinde 500 dolarla ABD'ne gider. Başlangıçta gökdelenlerin camını silen Vargın, yükseklik korkusu nedeniyle bu işi bırakıp bir bijuteri fabrikasında cilacılık yapar. Daha sonra bir benzin istasyonu açacak parayı bulur. 10 yıl kadar kaldığı bu ülkede, benzin istasyonlarının sayısını 4'e kadar da çıkarır.

Bir iş için Türkiye'ye döndüğünde tanıştığı Mücella Hanım'la 25 gün içinde evlenir ve Amerika macerasını bitirmiş olur. Sarıyer'de Kuzey'in Yeri adında bir balıkçı lokantası açan Vargın, zaman zaman da çeşitli filmlerde rol alır.

Kuzey Vargın, Müzeyyen Senar'ın kızı Feraye'nin kefaletini ödemesi üzerine, 18 ay kaldığı cezaevinden çıktı.Salih Güney ise bıçaklanma olayından sonra yoluna devam eder. 1975'te TRT'nin ilk dizisi olan Aşk-ı Memnu'daki Behlül rolüyle hayran kitlelerini artırır ancak sonrasında devamını getiremez.

Bu arada 1974'te Kuzey Vargın'ın tahliye olacağı haberini alan Salih Güney, "Geçmiş olsun" dilekleri için Sağmalcılar Cezaevi'ne gider. Ancak 5 dakika gecikmeyle amacına ulaşamaz.

Bu olaydan 7 yıl önce, Kuzey Vargın ile Salih Güney, içtikleri su ayrı gitmeyen iki çok yakın dosttu. İşte kanıtı:

Kuzey Vargın, Salih Güney'i elleriyle besledi >>