Kuzey Vargın, Salih Güney'i elleriyle besledi

Yayın Tarihi : 08 Şubat 2016
20838
Yasak Sokaklar filminin çekim arasında motosiklet yarışı yapan ikiliden Salih Güney kaza geçirince, yakın dostu Kuzey Vargın başucundan ayrılmadı.

 

Batı Yakasının Hikayesi'nden adapte edilen Yasak Sokaklar filmi, motosikletli gençlerin maceralarını konu ediniyor.Gençlerin çoğu kara gözlüklüydü. Ve hepsi istisnasız Montgomery blue-jean giymişti. Aralarında genç kızlar da vardı. Maçka'da bir gazinoda yemek yiyorlardı.

İçlerinden saçları alnına düşmüş meşin ceketli, esmer bir genç sandalyesini yana iterek ayağa kalktı. Elinde salladığı kara gözlüğünün sapını dudakları arasına alıp, «Haydi, kalkın Köpekbalıkları!» dedi, «Bugün de yarışa devam ediyoruz. Hızlı yaşamanın tadını alabildiğine çıkarmak gerek. Tamam mısınız?»

Kuzey Vargın ile yaptıkları motosiklet yarışında kaza geçiren Salih Güney ciddi şekilde yaralandı.Parkta gençlerin motosikletleri vardı. İkişer ikişer bindiler. Erdal'ın arkasına Salih Güney, Kuzey Vargın'ın arkasına da Devlet Devrim oturdu. Kara gözlüklü, kara eldivenli gençler, kulakları sağır edici motor gürütüleri arasında caddeye çıktı. Maçka-Teşvikiye arasında korkunç bir yarış başlamıştı.

Gençler Teşvikiye'den Nişantaşı'na kıvrılınca yavaşlar gibi oldular. Yalnız Erdal aynı hızla devam ediyordu. Arkasında oturan Salih Güney korku içindeydi. Aynı hızla soldaki sokaklardan birine sapıp buluşma yeri olarak tayin edilen caddeye girdiler. Arkalarından arkadaşlarının «Erdal, Erdal yavaşla!» feryatlarını bile duymadılar. Sol yandaki bir inşaatın önünde duran hurda kalorifer kazanını da göremediler. Birden çarpmadan hasıl olan büyük bir gürültü duyuldu. 

Pencerelere koşanlar, kalorifer kazanının önünde yassılmış bir motosiklet ve yerde yatan iki kişi gördü. Erdal komada idi, kulağından boynuna doğru kan sızıyordu. Salih Güney büyük bir acıyla inliyordu. Asi gençler motorlarından inip yerde yatan arkadaşlarına koştular. Bir süre sonra Erdal ile Salih Güney, Beyoğlu İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılıyorlardı...

Bu kaza sonunda motosikleti kullanan Erdal adındaki genç bir hayli kan kaybetmiş ve kendine gelememişti. Salih Güney iki kaşı arasından ve sol yanağından yaralar almıştı. Ayrıca sağ bacağının bilek kısmı kırılmış, gene sağ elinin bileği yaralanmıştı.

Kuzey Vargın, hastanede bulunan Salih Güney'in başucundan bir an olsun ayrılmazken, yemeğini elleriyle yedirdi.«Yasak Sokaklar» isimli filmde oynayan Salih Güney, Devlet Devrim, Kuzey Vargın ve diğer gençler yeni bir çekime yarışarak giderlerken bu beklenmedik kaza meydana geldi. Sorumsuzca yaşayan bir gençliği hikaye eden ve «Batı Yakası Hikayesi»nin yerli adaptasyonu olan filme 20 gün kadar ara verildi.

«Yasak Sokaklar» filminde senaryo icabı birçok yaralanmalar, hatta ölümler bile vardı. Ama bunların hiç biri «sahici» değildi. Filmin prodüktörü Memduh Ün şunları söyledi:

- «Film asi gençlerin hayatını incelediği için, yönetmeliğini de en genç rejisörümüz Feyzi Tuna'ya verdim. Filmde artistlerin yaralanmasından başka kazalar da oldu. Fakat her şeye rağmen filmi tamamlayacağım. Salih Güney iyileştikten sonra çekime devam edilecek. Büyük şehirlerin gençleri, birçok problemlerini bu senaryoda bulacaklardır.» 

Yasak Sokaklar filminde başrollerden birini de Selma Güneri oynuyor.«Yasak Sokaklar» filminin bir özelliği de yerli film seyircilerine ve Türk filmciliğine yeni ve istidatlı gençler tanıtmış olmasıdır.

(Ses Dergisi - 14 Ağustos 1965)

Bu yazıyı kaçırmayın:

Kuzey Vargın, Salih Güney'i niçin bıçakladı?