Lale Belkıs'ın şansı bu yıl sinemadan açıldı

Yayın Tarihi : 28 Kasım 2016
7945
Balkan Filmleri Festivali'nde büyük ilgi gören Lale Belkıs, bu yıl 5-6 yerli filmde yer alacak. Ayrıca Yunan ve Yugoslav filmlerinde oynayacak.

 

Lale Belkıs, Balkan Film Festivali için gittiği Bükreş'te kendisine hediye edilen, Rumenlerin milli giysisi ile...Arnavutköy'de balkonu deniz üstünde, bahçesi dalgalarla arkadaş bir yalı... Karşımızda, uzun boylu, mevzun vücutlu, buram buram Avrupa kokan bir genç kadın...

Sigara yakışından, bacak bacak üstüne atışına kadar bütün hareketlerinde «gözle görülür» bir uyuşum var. Genizden gelen kalın bir sesle anlatıyor:

- «Şansım sinemadan açıldı herhalde. Önce hiç beklemediğim bir anda Antalya Festivali'nde ödül kazandım (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu). Sonra birkaç yıl önce oynadığım bir film Balkan Filmleri Festivali'ne katıldı, konuk sanatçı olarak benim de bu festivale katılmam istendi. Bu bile tesadüf... Türk Sinematek Derneği önce festivale başka filmleri göndermek istemiş. Bu olamayınca durum Bükreş'e yazılmış, oradan gelen cevaba uyularak 'Kızılırmak Karakoyun' ile benim de oynadığım 'Ölüm Tarlası' gönderilmiş. Yalnız son güne kadar pasaport işinin bitip bitmeyeceği belli değildi. Ama dedim ya, 'Tesadüf' diye. Son dakikada pürüzler halledildi.»

Lale Belkıs festivali anlatmaya devam ediyor:

- «Balkan Filmleri Festivali Bükreş yakınlarındaki Mamaia'da yapılıyor. Festivalde derecelendirme diye bir şey yok. Festivalin amacı Balkan ülkeleri arasındaki kültür alışverişini artırmak, ülkeler arası ilişkiyi kuvvetlendirmek.»

Tiyatro oyunculuğu, mankenlik, şarkıcılık ve sinema oyunculuğu yapan Lale Belkıs, bu yıl ağırlığını beyazperdeye verecekmiş gibi görünüyor...Festivalde Lale Belkıs gerçekten çok olumlu bir «hava» yaratmış. Bunu kendisi söylemiyor, ama yanımıza getirdiği zarftan çıkan çeşitli kupürler hep onun resimleriyle, onun hakkında yazılmış sütun sütun yazılarla dopdolu.

Kupürlere, resimlere bakarken gözümüz festival broşürüne ilişiyor. Katılan ülkelerin isimleri (Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye), bayrakları ve katılan filmler hakkında resimler, bilgiler var bu broşürde. Sayfaları çeviriyoruz. Broşürün 20 ve 21. sayfalarında «Kızılırmak Karakoyun» ve «Ölüm Tarlası» hakkında bilgi var, buna mukabil 22. ve 23. sayfalara «Ağaçlar Ayakta ölür»ün resimleri konmuş.

Lale Belkıs ile eşi Pekcan Koşar, daha önce söylediklerinin aksine, ayrılmayacaklarını bildirdi...Festivalde «kısa filmler» bölümünde de Adnan Benk'le Aziz Albek'in filmleri de olumlu yankılar yapmış. Bu arada filmlerin seyredildiği salonda ve kokteyllerde 5 ülkeden gelen misafirler birbirleriyle tanışmışlar. Yunan rejisörü Petros Lykas «Dört Ülkeden Dört Kadın» adlı film için Lale Belkıs'a teklif yapmış. Lale Belkıs, Temmuz sonuna doğru Yunanistan'a gidecek ve o filmde oynayacak. Daha önce Türkiye'de de iki filmi var.

Lale Belkıs fotoğraf çektirirken eşi Pekcan Koşar'la tiyatrodan, şiirden, edebiyattan, resimden konuşuyoruz. Ve bu «ağır» konuların peşinden hemen klasik «magazin» sorusu geliyor:

- «Pekcan Bey geçen gelişimizde Lale Hanım 'Ayrılacağız galiba' demişti. Bu konuda son durum nedir?»

Pekcan Koşar. «Beraberiz, şimdilik ayrılmaya niyetimiz yok» diyor. Biraz sonra yanımıza gelip aynı soruyla karşılaşan Lale Belkıs ise bu konuda bir kadın nasıl "Evet" derse öyle yapıyor. Yani, hafifçe gülerek yere bakıyor..

(Yazı: Erman Şener - Ses Dergisi - 18 Temmuz 1970)