Cüneyt Arkın'ın sırra kadem basan kızı!

Yayın Tarihi : 24 Mart 2013
215015
Cüneyt Arkın'ın ilk eşi Güler Mocan'dan olan kızı Filiz Cüreklibatır'ın adı, ünlü aktörün kişisel internet sitesinde bile geçmiyor.

 

Yılmaz Güney'in kızı Elif Güney Pütün yıllar sonra ortaya bir çıktı, pir çıktı. "Bir Odadan Bir Odaya" adlı kitabıyla büyük yankı uyandırdı. Çirkin Kral'ın "kayıp kızı" bulundu ancak Elif Güney Pütün, Yeşilçam şöhretlerinin adeta "sırra kadem basan" çocuklarının tek örneği değil. Türk sinemasının aynı dönemdeki bir başka kralı, nam-ı diğer "Malkoçoğlu" Cüneyt Arkın'ın da neredeyse hiçbir kaynakta adına rastlanmayan bir kızı var: Filiz Cüreklibatır...Cüneyt Arkın, kızı Filiz'i kucağına aldığında, kalbindeki sevgi yüzüne yansıyordu.

Elif Güney Pütün gibi şu an 45 yaşında olan Filiz Cüreklibatır hakkında, internette tek bir kayda rastladık, o da Marmara Üniversitesi Avrupa Enstitüsü'nde 1994 yılında bir tez vermiş olduğuna dair...

Cüneyt Arkın'ın ilk eşi Doktor Güler Mocan'dan olan, ünlü aktörün kişisel sitesinde adı tek bir kez dahi geçmeyen Filiz'in doğduğu günün öyküsünü ve fotoğraflarını, her zamanki gibi Turknostalji.com farkıyla sunuyoruz... 

*****

Cüneyt Arkın filmlerinde rol gereği baba olmuştu. Ama, gerçek babalığın ne olduğunu 22 Kasım 1966 sabahı saat 03.30'da öğrendi. Tam 2 kilo 600 gramlık bir kızı oldu. Güzelbahçe Kliniği'ne gittiğimiz zaman Cüneyt Arkın, 26 yaşındaki karısının yanındaydı. Odada kayınvalidesi Hayrünnisa Mocan da vardı.

Odanın atmosferi mutluluk ile dolup taşıyordu. Dostlar, ahbaplar, tanıdıklar, hayranlar, akrabalar odayı doldurmuştu. Bütün yerli film artistleri ya çiçek yolluyor, ya da telefonla, telgrafla, mektupla tebrikler yağdırıyordu. Yağmur, bahçeye bakan pencerelere sesler çıkararak çarparken ılık odada konuşuyoruz. Karı-koca doktorların çocuğu olması çok ilgi çekici konuşmalara sebep oluyor.

"Doktor yapacakmışsınız diye duyduk?" sorusuna ikisi birden, "Hiç öyle şey olur mu? Çocuk büyüsün, liseye gidecek yaşa gelsin de neye istidadı olduğu belli olsun! Ondan sonra mesleği seçilir" dediler. Sonra Güler Cüreklibatar şaka yaptı:

- Biz üç kız, bir erkek kardeşiz. Ortanca kardeşim, psikolojide okuyor. Filiz'i psikoteknik laboratuvarına götürüp test yaptıracağız, seçeceği mesleği orada belli olacak!

Biz konuşurken odaya Fecri Ebcioğlu, Hülya Koçyiğit ve kardeşleri Nilüfer ile Feryal Koçyiğit de geldiler. Genç karı-kocayı tebrik ettiler. Çiçekler verdiler. Aşağıdaki katta ise Zeynep Değirmencioğlu apandisit ameliyatı olmuştu. O da telefon ederek Güler'i ve Cüneyt'i kutladı.

Cüneyt Arkın'a, "Niçin Filiz adını verdiniz çocuğunuza?" diye sorduk. Karşılığını eşi Güler verdi:

- Benim, Tıp Fakültesi'nde altı yıllık sıra arkadaşım vardı: Filiz Dolunay... İdealist bir kızdı. Doğu Anadolu'da bir otomobil kazasında öldü. Kızımın onun gibi güzel, zeki, temiz insan olmasını temenni ettiğim için adını verdim.

Güler'in annesi, "Aman, kaderi ona benzemesin" diye söze karıştı. Odada gözleri ışıl ışıl saadet ışıklarıyla parlayan Cüneyt Arkın ise yerinde oturamıyordu:

Cüneyt Arkın ve eşi Güler'e ilk doğum ziyaretini yapanlar, Hülya, Nilüfer ve Feryal Koçyiğit kardeşler ile Fecri Ebcioğlu oldu.- Eskiden yeni doğan bebeklerin suratına bakamaz, onları sevenleri görünce, 'Bu çirkin yaratıkları nasıl severler' diye düşünürdüm. Şimdi şu iki buçuk kiloluk çocuğun sevgisi kor gibi içime düştü. Setlerde çalışırken 'Aman iş bitse de bir an önce gidip kızımı görsem' diyorum ve baba olduğuma bir türlü inanamıyorum.

Küçük Filiz'in doğumu güç olmuş. Kocası Cüneyt Arkın'a gerçek adı olan "Fahrettin" diye hitap eden Güler Hanım, kızının burnu için, "Fahrettin'in burnu Ekim 1964'te ameliyat edildi. Filiz'in burnu Fahrettin'in eski burnuna benziyor" diye yine şaka yapıyor, doğumu Tıp Fakültesi'nden hocası olan Macit Ardağ'ın yaptırdığını anlatıyor. Sonra küçük Filiz'in devamlı olarak uykuyu sevmesinden şikayet ediyor, "Hişt, hişt, kız, gözlerini açsana! Bak Fahrettin, uykuculuğu da sana benziyor" diyordu.

Güler Cüreklibatar yakında dört yıl sürecek "anesteziyoloji" ihtisasına başlayacağını söyledikten sonra, "İnsanları uyutmaya hevesim var. Önce Fahrettin'i uyutacağım" dedi. Cüneyt Arkın bu şakaya, "Beni dört yıl önce uyuttun da evlendik" cümlesiyle karşılık verdi. Tıp Fakültesi'nde okurken bir yandan da konservatuvara ve operaya devam eden Güler Cüreklibatar, İstanbul Şehir Operası'nın birçok temsillerinde "korist" olarak sahneye çıkıp opera söylemiş...

(Not: Filiz Cüreklibatur adına 3 Şubat 1984 tarihli bir gazete haberinde yeniden rastladık. Habere göre, Güler Mocan eski eşi Cüneyt Arkın'a, 17 yaşındaki kızı Filiz'in Londra'ya gidip eğitim göreceği gerekçesiyle yıllık 1,5 milyon lira nafaka isteğiyle dava açmış. Cüneyt Arkın'ın avukatı ise, müvekkilinin bu genç kızdan başka iki oğlu ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının bulunduğunu, bu nedenle istenen miktardaki nafayı ödeyemeyeceğini söylemiş.)

(Ses Dergisi - 3 Aralık 1966)

(Not: Bizim bu yazımızdan sonra, ilk olarak Hürriyet Gazetesi Cüneyt Arkın'ın kızı Filiz'e ulaştı. Artık "Canlı" soyadını taşıyan Filiz Hanım, "Bugüne kadar onun eksikliğini hissetmedim, bundan sonra da hissetmem” dedi. Filiz Canlı, 11 yaşındaki kızı Defne'nin dedesiyle görüşmek istediğini belirterek, "İsterse torunuyla görüşebilir" diye konuştu. Cüneyt Arkın ise Defne'yle ilgili soruya "Tanımıyorum. Benim iki tane oğlum var ve onlardan olan torunlarım var" diye yanıt verdi.

Cüneyt Arkın: Beni hayata kızım Filiz bağlıyor >>

Cüneyt Arkın'ın, iki yaşındaki kızı Filiz'e 16 yıl sonra okuması için yazdığı mektup >>

İşte Cüneyt Arkın'ın hiç görmediğiniz üçüncü oğlu! >>