Mankenlerin yeni kraliçesi: Bahar Erdeniz

Yayın Tarihi : 29 Ekim 2012
64422
1971 yılının "Mankenler Kraliçesi" Bahar Erdeniz, Raguel Welch'i andıran, uzun boylu, mevzun vücutlu, güzel, genç bir hanım. Yarışmada Semra Karaca 2., Ceyda Karahan 3., Nur Alpan 4., Tuna Kargılı 5. oldu.

Yeni şartlar yeni meslekler yaratıyor. Bakıyorsunuz önceleri hiç mi hiç ciddiye alınmayan bir konu günlerden bir gün «meslek» haline gelivermiş. Mankenlikle fotomodellik de böyle işte... Eskiden bizde ne mankenlik bilinirdi, ne de fotomodellik. Peki, bilinmezdi de defile yapılmaz mıydı, reklam fotoğrafları çekilmez miydi? Çekilirdi elbet, defileler de yapılırdı ama ortada ne profesyonel manken vardı, ne profesyonel model... Sonra yıllar yılları kovaladı ve bir de bakıldı ki «mankenlik» de, «fotomodellik» de belli vasıflar, belli nitelikler, belli şartlar gerektiren bir meslek haline gelmiş.

Hemen okullar açıldı, birçok genç kız ve onlardan çok daha az sayıda delikanlı bu işe eğildiler. Paşa paşa okullara gittiler, güzel güzel okudular ve sonunda mankenlik ve fotomodellik ciddiye alınır oldu Türkiye'de...

Bugün manken dedik mi en azından bir düzine isim geliyor aklımıza: Figen Erman, Asuman Tuğberk, Aydan Adan, Sema Nişantaşlı, Azra Balkan, Deniz Zorlu, Yelda Gürani, Şermin Aysın, Oya Tekin, Füsun Öztaş, Başak Gürsoy, Mine Hanzade...

Bunlar da mankenlikle işe başlayıp, sinemada karar kılanlar: Nebahat Çehre, Zühal Aktan, Pireye Uzun, Aydan Adan, Deniz Erkanat...

Defile takdimciliği de takdimcilik mesleği içinde özel bir yer aldı. Günümüzde bu dalın star ismi - yani en iyi defile takdimcisi - Halit Kıvanç... Erkan Yolaç, Sayra Orkan ve birkaç isim daha arada bir defile takdim ediyorlar.

NASIL MANKEN OLUNUR, NE KAZANILIR?

Mankenlik de, fotomodellik de özellikle son iki-üç yılda gençler tarafından rağbet gören yepyeni iki meslek... Manken olmak için okullar var. Çoğu manken, bu okulu bitirip «profesyonel» manken oluyor. Bazıları da (Türkiye Güzeli Asuman Tuğberk, ya da aynı unvanın sahibesi Yelda Gürani, Şermin Aysın gibi) bir yarışma sonucu mankenliği, meslek olarak benimsiyorlar. Mankenlerin bir kısmı bazı modaevleri ya da konfeksiyon atölyelerinin maaşlı elemanı (bu maaş ayda 1000 liradan başlayıp 5000 liraya kadar gidiyor)... Bunun dışında defilelerde mankenlerin (tabii kendini kabullendirmiş, adı bilinen mankenlerin) ücreti 1000 lira.

(Üstteki fotoğraf: Finale kalan 15 manken jüri önünden geçerken, Bahar Erdeniz en önde beyaz şortuyla görülüyor...)

Fotomodellik ise mankenliğe oranla daha kazançlı iş... Erkek fotomodeller resim başına 400-1000 lira arasında para alıyorlar. Kadınlar - her konuda olduğu gibi - bu konuda da daha şanslılar. Onların ücreti resim başına 500 liradan başlıyor, 5000 liraya kadar çıkıyor.

Türkiye'de «Manken» yetiştiren başlıca iki okul var. Bunlar LCC ve Madam Olga Olcay'ın okulu... Ayrıca çeşitli kurslar da düzenleniyor, bu kursları bitirenler de manken oluyorlar. Defileler arasında en önemlisi Olgunlaşma Enstitüsü'nün yurtdışında düzenlediği defileler. Mankenler için bu defileye katılmanın, yurtdışına çıkmak, Avrupa görmekten önde gelen büyük bir önemi var. Bu defilelere katılanlara defileden sonra «milli manken» deniyor.

BiR KRALiÇE SEÇİLİYOR

Geçen yıl LCC ile Günaydın Gazetesi birlik olmuş, Türkiye'nin ilk mankenler Kraliçesi olarak Aydan Adan'ı seçmişlerdi. Bu yıl aynı yarışma 1971 için tekrarlandı.

Yarışmanın en iyi tarafı, katılmak isteyen herkesin elini kolunu sallayarak LCC'ye gelmesi, kaydını yaptırıp sıra numarası almasıydı. Sonunda 90'a yakın genç kızın jüri önünden geçip puan savaşı verecekleri meydana çıktı. Meydana çıktı ama - her yarışmada, bu tür her müsabakada olduğu gibi - kaydını yaptıranlardan bir kısmı son dakikada cayıp gelmediler. İçlerinde Vasfi Rıza Zobu, Halit Kıvanç, Aydan Adan, Asuman Tuğberk, Sezen Cumhur Önel, Haldun Taner, Ümit Deniz gibi şöhretlerin de bulunduğu jüri, yarışmaya gelen 78 adaydan yirmi beşini ayırdı. Bu 25 aday, jüri önünden bir daha geçtiler, bu geçiş sırasında da 10'u daha elek altında kaldı ve tam 15 genç kız, içlerinde kraliçe olmanın umuduyla, günleri beklemeye başladılar. Günler birbiri ardısıra gelip geçti ve nihayet «Büyük Final» geldi, çattı!

(Üstteki fotoğraf: 1971 Mankenler Kraliçesi Yarışması'nın jüri üyeleri, önde soldan itibaren, Vasfi Rıza Zobu, Asuman Tuğberk, Aydan Adan, Halit Kıvanç ve Haldun Taner...)

HALİT KIVANÇ, MANKENLER VE «HALKOYU» İLE SEÇiLEN KRALİÇE

Büyük Final'i Halit Kıvanç takdim ediyordu. Emek Sineması iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde dolmuştu. Mankenler tek tek çıktılar, önce sahnede yürüdüler, sonra salona inip halk arasında dolaştılar, oradan balkona çıkıp orada da gülücükler dağıttılar. Sonunda sinemanın girişinde davetiyelerini mühürletip bir «oy pusulası» alan seyirciler oylarını verdiler ve sonuç belli oldu. 1971 Mankenler Kraliçesi Bahar Erdeniz'di. Semra Karaca 2., Ceyda Karahan 3., Nur Alpan 4., Tuna Kargılı 5. olmuşlardı.

MANKENLER KRALiÇESi KONUŞUYOR

1971 yılının mankenler kraliçesi Bahar Erdeniz, Raguel Welch'i andıran, uzun boylu, mevzun vücutlu, güzel, genç bir hanım. 17 Mayıs 1950'de İstanbul'da doğmuş, doğumundan sonra gelip geçen Mayısların yirmi birincisi ona uğurlu gelmiş, taç ve unvan sahibi olmuş.

Bahar Erdeniz, Amerikan Kız Koleji'nin orta kısmında okumuş. 16 yaşındayken elektronik mühendisi Yalçın Erdeniz'le evlenip İsveç'e gitmiş, orada da 1 yıl psikoloji tahsili yapmış... İsveç, biliyorsunuz sarışın insanlar ülkesidir. Güneşte bile rastlayamazsınız İsveç'te rastlanan sarı renge, sarı bolluğuna... Kelimenin tam manasıyla modern anlamda esmer güzeli olan Bahar Erdeniz orada hemen dikkat çekmiş tabii, çok yerden «Defilemizde mankenlik yapar mısınız?», «Bizim şirkete fotomodel olarak girer misiniz?» şeklinde teklifler almış. Bunun üzerine düşünmüş, düşünmüş ve sadece «deney» olsun diye birkaç defa podyuma çıkmış, bir-iki resim çektirmiş ve bu işi yapabileceğine, yaparsa başarılı olacağına aklı kesmiş. Sonra eşiyle birlikte Türkiye'ye gelmiş, LCC okuluna yazılmış. Okul bu yarışmayı düzenleyince ona da katılmış tabii... Sonucu biliyorsunuz...

Bu, Bahar Erdeniz'in, katıldığı ilk yarışma... Şimdiye kadar «profesyonel olarak» hiçbir defileye çıkmamış. Okul bitinceye kadar da çıkmayacak. Okul bittikten sonra «manken» olarak çalışmaya kararlı. Şarkıcılığı bugüne kadar hiç düşünmemiş. Tiyatroyu ise sadece seyirci olarak seviyor. Peki sinema? Bahar Erdeniz, «Sinemadan teklif alırsanız ne yaparsınız?» şeklindeki soruyla karşılaşınca gülüyor:

- «Şimdilik sinemayı hiç düşünmüyorum» diyor. «Önce okulumu bitirecek, sonra mankenlik mesleğinde başarılı olmak için çalışacağım.»

(22 Mayıs 1971)