Her ölüm erkendir, onun ölümü çok çok erken

Yayın Tarihi : 02 Aralık 2016
15936
Nuri Bilge Ceylan'ın üç filminde başrol oynayan Mehmet Emin Toprak, Türk sinemasının uluslararası alandaki en prestijli oyunculuk ödülünü aldığını göremedi. 28 yaşındaydı...

 

Mehmet Emin Toprak 'En çok Uzak'ı seviyorum. Çünkü en çok bu filmde üşümüştüm' diyordu...Dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden birini almak, ancak bunu göremeden ölmek dünyada çok az oyuncunun yaşadığı hüzünlü bir onur. Mehmet Emin Toprak da böyle bir öykünün kahramanıydı.

Oyuncu değildi. Kuzeni Nuri Bilge Ceylan'ın isteği üzerine, her ikisi de yaşadığı kasaba olan Yenice'de çekilen 1997'deki "Kasaba", 1999'da "Mayıs Sıkıntısı" filmlerinde başrol oynamıştı. Bu filmlerdeki başarısı sanat çevrelerinde büyük şaşkınlık yaratırken, o mütevazı yaşamına devam ediyor, Çan'daki Kale Seramik fabrikasında satış sorumlusu olarak işini sürdürüyordu. 

Mehmet Emin Toprak, trafik kazası sonucu yaşama veda ettiğinde sadece 28 yaşındaydı...2002'deki Uzak filminde ise "oynamadan" rol yapmanın ustalığına varmıştı.

Mehmet Emin, Uzak filminin çekimleri sırasında, ağır kış koşulları altında, işten çıktıktan sonra İstanbul'a gidiyor, çekimler bittikten sonra Çan'a dönüp, görevine devam ediyordu. Uzak filmi de, Mehmet Emin Toprak'ın oyunu da büyük övgü almıştı.

Aynı yıl 23 Haziran'da yaşamını Emel Atıcı ile birleştiren Mehmet Emin Toprak, 2002 Antalya Film Festivali'nde Uzak'taki performansıyla "En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü'nü alırken yaptığı konuşmada, "Bu ödül bana aynı zamanda düğün hediyesi oldu" demişti.

Mehmet Emin Toprak'ı Cannes'da alkışlayanlar arasında Monica Belluci, Elizabeth Hurley, Meg Ryan ve Sting gibi isimler vardı...Üçüncü filminde gelen bu ilk ödül, Mehmet Emin Toprak'ı çok sevindirmişti. Bu nedenle Ankara Film Festivali'ne de koşa koşa gitti.

1 Aralık 2002'de bu festivalde de Jüri Özel Ödülü aldı ve arabasıyla dönüş yoluna koyuldu. Eşi Emel'i Çan'a bıraktıktan sonra, Ankara'ya beraber gittikleri çocukluk arkadaşı ile eşini Yenice'ye götürdü. 2 Aralık'ın ilk saatlerinde, Çan'daki evine üç-beş kilometre kala, uykusuzluk nedeniyle aracın kontrolünü kaybetti.

28 yaşındaki Mehmet Emin Toprak, James Dean gibi ardında üç film bırakarak yaşama veda etti. Ancak sinema ona henüz veda etmemişti. Ölümünden bir gün önce Cannes Film Festivali, Uzak filmini yarışma bölümüne kabul etmişti.

Mehmet Emin Toprak (sol başta), Nuri Bilge Ceylan ve Cannes'daki ödülü paylaştığı rol arkadaşı Muzaffer Özdemir (sağ başta) ile...2003 Cannes Film Festivali, Uzak'ın büyük başarısına sahne oldu. Film Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. Ancak tek ödül bu değildi.

Filmin iki başrol oyuncusu Mehmet Emin Toprak ile Muzaffer Özdemir, ortaklaşa olarak "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görülmüştü. Bu, Türk sinemasının "oyunculuk" alanında uluslararası alandaki en önemli başarısıydı. Aynı zamanda Cannes'da bir aktöre ölümünden sonra verilen ilk ödüldü.

Mehmet Emin Toprak, 23 Haziran 2002'de hayatını Emel Atıcı ile birleştirirken, nikah şahitliğini Nuri Bilge Ceylan yapmıştı...Mehmet Emin Toprak'ın ödülünü Elizabeth Hurley'nin elinden alan Nuri Bilge Ceylan'ın eşi Ebru Ceylan, "Mehmet Emin Toprak'ı, Uzak filminin Cannes'a kabul edildiğini öğrendikten bir gün sonra trafik kazasında kaybettik. Bu ödül bizim için çok anlamlı oldu" diye konuştu.

Artık çok "uzak"ta olan Mehmet Emin Toprak, beyazperdedeki büyük finalini, dünya sinemasının çok sayıda yıldızı ve seçkin konuğunun alkış yağmuruyla yaptı...

(Turknostalji.com)