Gitarist Mesut Aytunca cinayete kurban gitti

Yayın Tarihi : 04 Aralık 2016
11554
Siluetler grubunun kurucusu, Türkiye'nin en iyi gitaristlerinden Mesut Aytunca, kaldığı pansiyonda kadın çorabıyla boğularak öldürüldü.

 

Bir müzisyene yakışmayacak bir şekilde öldü Mesut Aytunca... Hunharca bir cinayete kurban gitti... 

Mesut Aytunca, Siluetler grubunu yeni kurduğu yıllarda...Böyle genç bir insanın ölümünün arkasından bir dolu söz söylenir... Ama, ne gerek var dı sanki, onları burada bir kez daha tekrarlamaya? Mesut Aytunca'nın 32 yaşında olduğunu. Tıp Fakültesi son sınıfında öğrenim gördüğünü söylememiz, bu ölümün acılığı için yetmez mi?

Mesut Aytunca sanat hayatına 1958'de başlamıştı... O devrin en genç ve en dinamik topluluğu Gökçen Kaynatan Orkestrası'nda çalışıyordu... Gençleri peşinden koşturan bu orkestranın gitaristiydi... 1965'te grubunu kurdu: Siluetler...

Mesut Aytunca, Türkiye'nin en iyi gitaristlerinden biriydi...Bu grupla birlikte katıldığı Altın Mikrofon Yarışması'nda, 1965'te 3., 1966'da birinci oldu. Müziğe Siluetler ile uzun süre devam etti. Türkiye'nin en iyi gitaristlerinden biri olarak kabul edildi. Ancak, değişen müzik anlayışına ayak uyduramadı. Tadında bırakmak istedi. 1971'de profesyonel müziği bırakarak kendi başına amatörce çalışmaya başladı. Hemen arkasından da yarıda bıraktığı Tıp Fakültesi'ndeki öğrenimini sürdürmeye karar verdi.

Sanat dünyasından elini eteğini çekmişti Mesut Aytunca. Artık ne müzik sayfalarında adı geçiyor, ne plaklarda müziği dinleniliyordu... Taa ki günlük gazetelerin birinci sayfalarında
adı o cinayet olayının içinde geçene kadar.

Mesut Aytunca yok artık... Sadece eski bir plakta dönen müziği kaldı geride.

(Ses Dergisi - 5 Haziran 1976)

Mesut Aytunca cinayetinin ayrıntıları:

Mesut Aytunca, 25 Ağustos 1944'te İstanbul'da doğmuştu. Erzurum Lisesi'nde eğitim gördükten sonra tıp fakültesinde öğrenime başlamış, ancak fakülteyi 3. sınıfta bırakarak, Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirmişti.

Mesut Aytunca'yı öldürdüğünü itiraf eden Ali İhsan Özbey...Birçok kişi tarafından Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerinden biri olarak tanımlanan Mesut Aytunca, profesyonel müziği noktalayıp, bir süre önce tıp fakültesindeki öğrenimine yeniden başlamıştı.

Uzun süredir sesi soluğu çıkmayan Mesut Aytunca, 28 Mayıs 1976'da maalesef işlenen bir cinayetin kurbanı olarak ortaya çıktı. Tıp fakültesinin 3. sınıfına devam etmekte olan 32 yaşındaki müzisyen, öldürülmüş olarak bulundu. 

İstanbul Tarlabaşı'ndaki Yağhane Sokak'taki bir pansiyonda kalan Mesut Aytunca, aynı odada kaldığı arkadaşı Doğan Kınaytürk ile birlikte saat 21:00'de pansiyona geldi. Bir süre sonra dışarıya çıkan Doğan Kınaytürk saat 01:00'de pansiyona döndüğünde, Mesut Aytunca'yı yatakta yarı çıplak ve kadın çorabıyla boğulmuş halde ölü buldu.

Polis, görgü tanıklarının ifadesine göre ressam Bedri Koraman'ın çizdiği resim sayesinde, kısa bir süre sonra katili yakaladı. Suçunu kabul eden kahveci Ali İhsan Özbey tutuklanarak cezaevine konuldu.