Beyazperdede gerçek bir kral: Metin Oktay

Yayın Tarihi : 02 Şubat 2016
10680
Galatasaray'ın "Taçsız Kral" lakaplı milli futbolcusu Metin Oktay, aynı isimli film için Ajda Pekkan, Gönül Yazar ve Ayten Kaçmaz ile kamera karşısına geçiyor.

 

Ajda Pekkan, Gönül Yazar, Ayten Kaçmaz (sonrasının Ayten Gökçer'i) ve Metin Oktay, Ali Sami Yen Stadı'nda...Ali Sami Yen Stadyumu'ndaydık...

Galatasaraylı milli futbolcu Metin Oktay bir 'çimen kırpma' makinesinin önünde Gönül Yazar, Ajda Pekkan ve Ayten Kaçmaz'la birlikte, fotoğrafçılara poz veriyor, flaşlar birbiri peşine durmamacasına yanıp sönüyordu. Filmin prodüktörü Ertem Eğilmez heyecanlıydı, konuşurken ellerini ovuşturuyordu, «Filmden çok ümitliyim» diyordu, «Taçsız Kral adını verdiğimiz bu filmde Metin Oktay'ı seyirci tutacak sanıyorum. Bir kere birçok jönden daha yakışıklı. Üstelik sevimli... Futbol sahasındaki yaygın şöhreti de, bu konuda en büyük avantajı»

Gerçekten de yeşil çimenlerin «Taçsız Kralı» Metin Oktay sevimliydi. Ve sempatik görünmek için de elinden geleni yapmaya çalışıyordu. Foto muhabirlerinin flaşları yanıp sönmeye devam ederken sordum:

- «Taçsız Kıral, Metin Oktay'ın hayat hikayesi mi olacak?»

- «Tam değil...» dedi prodüktör, «Sadece hikayedeki olaylar ve bu olayların getirdiği hareket Metin  Oktay'ın gerçek hayatına benzeyebilir. Hatta belki de herhangi bir futbolcunun hayatına uydurulabilir. İsim yapmış, klas bir futbolcunun kadınlar arasında geçirdiği bir dönem vardır. Bu dönem her futbolcunun hayatının rengi ve hareketidir. Bu bakımdan hikayenin ana batlarıyla Metin Oktay'ın hayatı arasında bir bağ kurulabilir. Az önce de izahını yaptığım gibi normal bir bağdır bu.»

Gönül Yazar kafasında top sektirirken, Ayten Kaçmaz ile Metin Oktay kendisini izliyor...- «Metin Oktay'ın bu filmdeki rolüne karşılık 150.000 lira aldığı söyleniyor. Bu ne dereceye kadar doğru?» dedim.

Ertem Eğilmez gülümsedi. Sonra, «Bunun gerçekle ilgisi yok» dedi, «Metin Oktay oyunculuğuna karşılık filme ortak oluyor.»

Ali Sami Yen Stadyumu'ndaki basın toplantısı sona erince kalabalık dağılır gibi oldu. Metin Oktay hep o sempatik görüntüsü içindeydi. Genç futbolcu, Gönül Yazar, Ayten Kaçmaz ve Ajda Pekkan'la birlikte tribünlere doğru yürüdük.

Metin, rol arkadaşlarından pek memnundu. Bilhassa Ajda'ya bakarak, «Birlikte oynayacağım artistleri çok sevdim» dedi, «Önce bu konuda endişeliydim, sonra rahatladım. Filmdeki partönerlerimden biri olan Ajda Pekkan, 'Taçsız Kral' da beni sevmeyen, parasına güvenen, şımarık bir genç kızı oynuyor. Gönül Yazar, İstanbul'dan tanıyıp, hayatıma giren bir şarkıcı kız. Ayten Kaçmaz ise her iki kızdan da ağırbaşlı, entelektüel bir muhitten gelen olgun bir kadın... Genellikle aşklarım, bu üç kadının çevresinde dönüyor.»

Metin Oktay, Gönül Yazar ile Ayten Kaçmaz'a kısa bir futbol gösterisi yaptı.Stadyumdan sonra, kapıda bekleyen arabalara binilip Kuruçeşme'ye gidildi. Oradan da motorla Galatasaray adasına geçildi... Adadakiler Galatasaray'ın şöhretli santrforu Metin Oktay'ı değil ama Gönül Yazar, Ajda Pekkan ve Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Ayten Kaçmaz'ı adada ilk defa görüyorlardı. Çevreleri hemen sarıldı ve bu şöhretli kişilere büyük ilgi gösterildi.

Metin Oktay, Gönül Yazar, Ayten Kaçmaz ve Gönül Yazar, Galatasaray adasında coşkuyla karşılandı.Metin Oktay buzlu birasını yudumlarken düşünüyordu. Stadyumlardaki zafer alkışlarını bu defa beyazperdede de toplayacak mıydı acaba?

(Ses Dergisi - 17 Temmuz 1965)