Metin Oktay: Koyu bir Beşiktaş taraftarıydım

Yayın Tarihi : 02 Nisan 2017
14585
Metin Oktay, Fotospor dergisine, Galatasaray'a gelmeden önce Siyah-Beyazlı takımı tuttuğunu, idolünün ise Beşiktaş'ın sembol ismi Recep Adanır olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli futbolcularından ve en büyük golcülerinden biri olan Metin Oktay, aynı zamanda Galatasaray'ın sembol isimlerindendir. Futbolculuğu kadar karakteriyle de tüm futbolseverlerin gönlünü kazanmış olan Metin Oktay'ın Galatasaray'a gelmeden önce koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğunu bilenlerin sayısı fazla değildir.

Metin Oktay'ın, Galatasaray'a transfer olmadan önce Beşiktaş taraftarı olduğunu açıkladığı, 15 Temmuz 1969 tarihli Fotospor dergisi kupürü...Metin Oktay, bu konudaki gerçeği en net sözlerle, bir dönemin etkili spor dergisi Fotospor'un 15 Temmuz 1969 tarihli sayısında, Osman Aslan'a söylemişti. "Kral"ın jübilesini yapmaya hazırlandığı günlerde yapılan bu röportajı aşağıda sunuyoruz...

*****

İstenmeyen ve insanın içini "burkan" günler, gittikçe yaklaşıyordu... Bu günler, bir "dev"i ahtapot gibi kolları arasına alıp, susturacaktı artık... Tam 18 yıl futbol sahalarında yaşanan sevinçli, hüzünlü anılar, bir-iki saat içinde sona erecek, "Metin... Metin... Metin..." sesleri, soluk-sarı yaprakların altına gömülüp, gidecekti.

Evet, yılların "Kral"ı böyle bir "mutlu son"la karşılaşmak için hem de içtenlikle hazırlıyordu kendisini... Sık sık söylemişti, meşin yuvarlaktan ayrılışının güç olacağını ama "Geride kalan anılarım, toptan uzak kalmamın doğuracağı üzüntüler için avuntu olacak" diyordu Metin. Türk futbolu ve Galatasaray için attığı 628 golle, bir dolu zaferde attığı "büyük imzalar"da toplanıyordu bu anılar.

Metin Oktay aynı dergiye, Beşiktaş'ın unutulmaz futbolcusu Recep Adanır hayranı olduğunu da açıkladı.Metin Oktay, "büyük futbolu"ndan önce, "insanlığı" ile anılacaktı. Çünkü özellikle "insancıllığı" ile hayranlarının düşlerinden çıkmayacak olan milli futbolcu, "Fikren ve ruhen mesleğimde nereye gideceğimi daha önceden planlar, öyle hareket ederim. Ruhumun temiz kalması için, daima iyi olan şeyleri yapmak yolunu tuttum" diyor. Futboldaki başarısının sırrını ise "yetenek ve ölçü"ye bağlıyordu.

Metin Oktay'a göre bazı futbolcularda futbol yeteneği olduğu halde, kondisyon, teknik ve zeka ölçüleri yetersiz kalıyordu. Oysa Avrupa'daki futbolcularda, özellikle maç anında içgüdü, her an tam olarak çalışıyor, futbol bilinci ve kondisyon eksiksiz olduğu için "süper" futbolcular yetişiyordu.

Türkiye'de de bir dolu "yıldız" futbolcunun olduğunu söyleyen Kral, adlarını sıraladığı Sanlı, Metin Oktay, 13 yılını geçirdiği Galatasaray'ın artık kanına işlediğini söylüyor...Yusuf, Can, Cemil, Yılmaz, Fethi, Mesut, İsmail ve Ali için "Şimdikinden iki-üç kat daha iyi olabilecek yetenekleri var" görüşündeydi.

Özellikle Can Bartu için bir dolu düşünce ve dileği vardı Metin Oktay'ın. Milli Takım'da pek çok kere birlikte oynadıkları Fenerbahçe kaptanı için "İtalya'da gurbeti birlikte yaşadık. Sevgili kardeşimin en büyük kusuru çabuk sinirlenmesidir. Yoksa herkes bilir ki Can'dan daha usta bir futbolcumuz yoktur" sözlerini ediyordu. 

"Ünlü olmak iyi şey. Ama bir futbolcu için önemli olan, bunu tutturabilmek ve daha ileriye gitmektir" diyen Metin, jübile hazırlıkları yanı sıra Galatasaray'ın transfer işleri nedeniyle, başını kaşıyacak fırsat bulamıyordu. Gerçekte, alınan Bilgin, Ekrem, Faruk ve Feridun'la Galatasaray'ın transferinden hoşnut olan milli futbolcu, "Yusuf Tunaoğlu ile Cemil Turan alınsaydı, o zaman Galatasaray bu iki futbolcu ile çok şeyler kazanacaktı" diyor, özellikle Cemil'in, geçen yıl Sarı-Kırmızılı renkleri seçmesi halinde şu anda en iyi futbolcular listesinde birinci sırayı alabileceğini söylüyordu.

Metin Oktay, Galatasaray'ın yanı sıra Milli Takım'da da attığı gollerle tüm futbolseverlerin gönlünü kazandı.Metin Oktay, Galatasaray'a gelmeden, yani 13 yıl önce koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğunu ve hep "Recep Adanır" gibi bir futbolcu olmayı istediğini belirtiyor, "En beğendiğim futbolcu Ali İhsan'dı (Karayiğit). Ancak kendisi gibi olmak istediğim Recep ağabeyle Galatasaray'da beraber oynayacağım,aklımın ucundan bile geçmemişti (Beşiktaş'ın 'Baba' lakaplı sembol ismi Recep, 1960-1962 yılları arasında Galatasaray'da forma giydi)" diyordu.

Metin bu arada, Galatasaraylılığın artık kanına işlemiş olduğunu da belirtirken yine eski günleri anımsayınca "Kısmet işte, o zamanki Beşiktaş antrenörü Cihat Arman, Naci Erdem'le beni menisküs olduğumu söyleyerek Siyah-Beyazlı kulübe almamıştı" şeklinde konuşuyordu.

Geride kalan en iyi ve kötü anıları sıralayamamıştı Metin Oktay... "Çünkü futbol yaşantımda o kadar unutulmayacak anılarım var ki, bunları sıralayıp anlatmak gerçekten güç" diyordu. Ama tazeliğini henüz kaybetmemiş olan geçen futbol mevsimi, Kral'ın defterinde bir dolu sayfalar yer tutmuş ve Galatasaray'ın şampiyonluğunda en büyük rolü olan kaptan "Şampiyonluk elden gitti, gidecek diye defalarca korkmuştuk. Ama tam iki ay Eskişehirspor'un doğurduğu tehlikeyi atlattık, şampiyon olduk" dedi.

Metin Oktay, 'menisküs' denilerek reddedilmeseydi, Beşiktaş forması giyecekti.Gerçekten de kolay alınmamıştı bu şampiyonluk. Ve Metin'in dediği gibi karşılarına dikilen tehlikeler Fenerbahçe'ye 1-0, PTT'ye 1-0 yenildikleri, Eskişehirspor ile 2-2 beraber kaldıkları maçlarda daha bir büyümüştü. İşte Metin Oktay'ın unutamadığı şey bu maçlardı...

Metin Oktay bunları söylerken bir ara duraklamıştı. Galatasaray'ın şampiyonluğu kendine, Fenerbahçe'nin şampiyonluktan sonra geçen yıl karşılaştığı kötü sonuçları anımsatmıştı. Ama bu konuda iyimser ve umutluydu Kral.. "Takımda bazı boşluklar olabilecek. Ancak kötü sonuçlar alınacağını sanmıyorum. Galatasaray, olayları düzeltecek güçlü bir camiaya sahip..." derken "Takımdaki boşluk" sözü ile kendisinin olmayacağını belirtmek istemiş, fakat bunu daha açık şekilde söylememişti.

Gerçekte, Metin'in yerinin doldurulamayacağını herkes biliyordu. Metin Oktay "Öyle biri çıkarsa hemen beni bulsun. Onu benden üstün yapmak için kendimi adarım" diyordu.

(Röportaj: Osman Aslan / Fotospor Dergisi - 15 Temmuz 1969)