Metin Oktay, Sicilya'yı da fethetti

Yayın Tarihi : 06 Şubat 2014
16580
Türkiye'de binlerce taraftarının sevgisini kazanan Metin Oktay, Palermo'da da ateşli seyircilerin sevgi ve muhabbetini kısa zamanda toplamasını bildi.

Metin Oktay'ın Palermo'ya transferi, muhakkak ki hayatında bir dönüm noktası oldu. Öyle ya, İzmir'in mahalli bir takımında futbola başlayan, kısa zamanda İzmirspor kulübünün birinci takımında yer alan, daha sonraları İstanbul'un sarı-kırmızılı takımı Galatasaray'a transfer olan bu as futbolcumuz, Avrupa futbolunda iyi bir mevki işgal eden İtalya'da, sayısız şöhretlerin karşısında ve yanında oynayacaktır. 

Metin OktayHer şeyden evvel mütevazı ve efendi bir futbolcu olarak tanınan Metin Oktay'ın Galatasaray takımından - iki sene için de olsa - ayrılması büyük bir kayıptır. Fakat iki sene sonra Türk futbolunun kazancı daha çok olacaktır. Diğer taraftan Metin'in İtalya'da kazanacağı muvaffakiyetten Galatasaray kulübü ve bütün Türk sporseverleri büyük bir kıvanç duyacaktır.

(Soldaki fotoğraf: Kısa bir zamandan beri İtalya'da bulunan genç santrforumuz Metin Oktay boş vakitlerini Palermo'yu gezmek ve alışveriş yapmakla geçiriyor.)

Antrenör Remondini'nin takım içinde Metin Oktay'a verdiği ehemmiyet ve gösterdiği alaka da gözden kaçmamaktadır, öylesine ki, Metin bir gün etrafındakilere: «Ben Remondini'nin değil Palermo'nun adamı olmak istiyorum» dedi ve değerli hocanın gözünden kabil olduğu kadar uzakta kalmayı tercih etti. 

İkinci kümeden birinci kümeye bu sene terfi eden Palermo'da Metin Oktay, 9 numaralı formasını Maestri, Fernando, Sardei, Fantini'nin arasında taşıyor. Sempatik futbolcumuz hazırlık maçlarında önemli bir kıymet olduğunu çabuk ispat etti. Metin OktayPortekiz lig ikincisi Sporting Lizbon ile yapılan özel maçta her iki açıktan tam manası ile beslenememesine rağmen ayağına geçirdiği her topla rakip müdafaayı allak bullak edişi ve attığı iki güzel gol Palermo'nun galip gelmesine kafi geldi...

(Sağdaki fotoğraf: Sicilya'da kısa zamanda sevilen Metin Oktay, bir Palermo taraftarının dükkanında traş oluyor.)

Sicilya'nın ateşli seyircisi Metin Oktay'ın oyununu gördükten sonra ayakta çılgınca alkışlarken o, başı önünde vazifesini yapmış insanların rahatlığı içinde sahayı terketti.
Yazı: Altan Sönmez

(Hayat Dergisi - 7 Eylül 1961)