Müzikte geleceğin yıldızları ışıldamaya başladı

Yayın Tarihi : 13 Mart 2018
11224
Bu yazımızda, günümüz şöhretlerinin yerlerini almaya aday olan, yarına umutla bakan yeni isimlerden, genç şarkıcılardan söz edeceğiz...

 

Batıdan aktarılan şarkılar ve onun hemen arkasından folk akımının gelişi, hafif batı müziği dünyamıza şüphesiz çok şeyler kazandırmıştır. Yeni sesler, yeni kabiliyetler için piyasa açıktır.

Halk yeni şarkıcıların doldurdukları plakları adeta kapışmaktadır. Ve tabii olarak bu talep karşısında yeni isimler her geçen gün biraz daha fazlalaşmaktadır.

İşte biz bu sayfada müzik dünyamıza yeni katılan çiçeği burnunda şöhretlerden söz edeceğiz sizlere...

Hülya Kırbağ

HÜLYA

Melih-Hülya-Faruk üçlüsünden ayrılarak «Ah Neyleyim Gönül» adlı solo plağıyla bir anda şöhrete ulaşan Hülya Kırbağ, 20 yaşında bir genç kız. Halen Almanya'da bulunan Hülya, şantöz Banu'nun kız kardeşi. Almanya'dan döner dönmez ikinci plağını dolduracak.

 

Edip Akbayram

EDİP AKBAYRAM

1950'de Gaziantep'te doğan Edip Akbayram, müzik dünyasına 1972 Altın Mikrofon yarışmasıyla atıldı. Yarışmada birinci olduktan sonra «Kükredi Çimenler - Boşuboşuna» adlı bir plak doldurdu. Lise mezunu olan Edip Akbayram'ın 20'ye yakın bestesi var.

 

KenanKENAN

İki yıl önce «Askerliğim Bitince» adlı plağıyla müzik dünyasında adını duyuran Kenan, 1948 İstanbul doğumlu. Küçük yaşlarından beri müzikle uğraşıyor. Bugüne kadar dört plak doldurdu.

 

Erol Evgin

EROL EVGİN

Müzik dünyasına üç yıl kadar önce atılan Erol Evgin, bu yıl yeni bir çıkışla adını müzikseverlere yeniden duyurdu. «İstemesen de», «Gurbet Türküsü», «Karacaoğlan Der ki» adlı plaklarıyla sevilen şarkıcılar arasına giren Erol Evgin, Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü mezunu.

 

Gülden KaraböcekGÜLDEN KARABÖCEK

"Karaböcek" soyadından da fark edeceğiniz gibi Güden Karaböcek, Neşe Karaböcek'in kardeşi. 1954'te doğan Gülden'in dört plağı var: «Derdimi Dökersem Derin Dereye», «Adaletin Bu mu Dünya», «Gözlerin Güldükçe» ve «Koşma Koşma».

Asu Maralman

ASU MARALMAN

Asu Maralman, müzisyen Orhan Şevki'nin eşi. 1950'de istanbul'da doğmuş. «O Lelli Köy» ve «Dile Benden Ne Dilersen» adlı iki solo plağı var.

 

Ceylan EceCEYLAN ECE

Eski Türkiye güzellerinden Ceylan Ece de sonunda şarkıcı oldu. Ve iyi bir şarkıcı olduğunu ispatlamakta gecikmedi. Ece'nin üç plağı var: «Beyaz Güller», «Çal Çoban» ve «Ne Buldun Ondan, Git Kalbimden».

 

Ömer AysanÖMER AYSAN

1972 Altın Mikrofon üçüncüsü olan Ömer Aysan, 1947'de İstanbul'da doğdu. Henüz küçük yaşlarındayken amatör olarak müzik çalışmaları yaptı. Altın Mikrofon yarışmasında okuduğu «Kara Kuzu» adlı şarkısı üçüncülüğü alınca, müzik dünyasına adını duyurdu. Sanatçının ikinci plağının adı «Oğlum».


Mustafa Alpagut

MUSTAFA ALPAGUT

Müzik dünyasında Banu'nun okuduğu «Vefasız» adlı bestesiyle adını duyuran Mustafa Alpagut'u eğer plakların «Besteci» bölümlerine bakarsanız muhakkak tanırsınız. «Yanan Mum», «Alyanaklım», «Çal Çobanım» gibi parçalara imzasını atan Alpagut, 1950'de İstanbul'da doğdu.

(Ses Dergisi - 19 Ağustos 1972)