Nebahat Çehre'nin hayatı pahasına oynadığı sahne

Yayın Tarihi : 20 Ekim 2011
48733
Yılmaz Güney, Eşrefpaşılı filmindeki bir sahnede, gerçek mermiyle, Nebahat Çehre'nin başındaki bardağa ateş etti.

1966 yılının Ekim ayındayız... Kalkavanlar'ın Beylerbeyi'ndeki yalısında, senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı "Eşrefpaşalı" filminin çekimi yapılıyor.

Yılmaz Güney, güçlükle ikna ettiği Nebahat Çehre'nin başına bardağı kendi eliyle yerleştirdi.O gün "beklenen" sahnenin gerçekleşeceği gün olduğundan, kalabalık bir gazeteci grubu da orada. Daha önce açıklandığı gibi, Yılmaz Güney bugün, İsviçreli halk kahramanı Giyom Tell'den esinlenerek çok tehlikeli bir sahnenin çekimini gerçekleştirecek. Filmin kadın başrol oyuncusu Nebahat Çehre'nin başına bir bardak koyacak ve 20-25 metreden, gerçek mermi dolu bir tüfekle ateş ederek parçalayacak.

Güney, gazetecilere çekim öncesi, sahnenin gerçekçi olabilmesi için bu yönteme başvurduklarını, Hollywood'daki gibi çekim hileleri yapma şansına sahip olmadıkları için dublör kullanamadıklarını açıklıyor. Nebahat Çehre ise halen ikna olmamış durumda. Çok korkuyor.

Ancak Yılmaz Güney, gerçek yaşamda o dönemki hayat arkadaşı olan Çehre'yi ikna etmeyi başarıyor. Bir duvarın önüne aldığı Çehre'nin başına bardağı kendi elleriyle yerleştiriyor. 20 metre açıldıktan sonra, tüfeğine mermiyi sürüyor ve nişan alıyor. Kameralar, ışıklar hazırlanıyor. Herkes ölüm sessizliği içinde sahneyi izliyor.

Ve, bomba gibi patlayan tüfek sesiyle birlikte, Nebahat Çehre'nin başındaki bardak tuzla buz oluyor. Kısa süreli bir sessizliğin ardından set, çığlık ve alkış sesleriyle inliyor. Nebahat Çehre ise yerinde hareketsiz duruyor. Boş gözlerle çevresine bakıyor. Ancak Yılmaz Güney yanına geldiğinde şoktan kurtulabiliyor. Başını Güney'in göğsüne yaslayıp, hıçkıra hıçkıra ağlıyor.

Çekim sonrasında Nebahat Çehre Yılmaz Güney'in göğsüne yaslanarak, hıçkıra hıçkıra ağladı. Fotoğrafın arka planında Eşrefpaşalı filminin oyuncularından Atilla Ergün var...Unutulan bir filmin, unutulmaz bir sahnesi böylece hafızalara kazınıyor.

(Not: Manşet fotoğrafında en öndeki, eğilip, sahneye arkasını dönen ve kulaklarını tıkayan oyuncu Aydemir Akbaş.)