Necip Celal Andel - Kalbiyle gören adam

Yayın Tarihi : 29 Kasım 2016
4885
İlk Türkçe tango bestecisi Necip Celal Andel, gözleri görmediği halde, dans ettiği kadınların saç ve göz renkleriyle, yaşlarını tahmin edebiliyordu...

 

1934 yılında çekilen bu fotoğrafta, Necip Celal Andel çok sevdiği Boğaz'da iki arkadaşı ve gitarı ile görülüyor.Boğaz alemleri, mehtap sefaları maziye karışmış; Kanlıca koyunda bülbüllerle dem çeken hanendeler susmuş; yalıları yalayıp geçen kayıklardaki sazların telleri kopmuştu. İstinye, Yeniköy önlerinden geçerek Kalender'e giden saz kayıkları sanki orada kalmış gibi. Boğaz kıyıları yıllardır sazsız, sazendesiz; Boğaz suları yılardır hurisiz, hanendesiz idi.

Kalender'de kalan kayıklardan bir tanesi nasılsa geri dönmeye muvaffak olmuş gibi. 1928 yazında İstinye önlerinde bir kayık göründü, içinde bir akordeon ve 18 yaşındaki bestekar Necip Celal vardı. İlk bestesini yaptıktan hemen sonra kaybettiği gözleri ile etrafını saran karanlıkta 18 senenin ışığını arıyor «Mazi kalbimde bir yaradır» diyerek masum bir aşkı mırıldanıyordu.

Necip Celal Andel, iç aleminin dışarı vuran aydınlığında nota yazar, yazdığı notaları okurdu. 1935 yılında çekilen bu fotoğraf onu bir notayı tetkik ederken göstermektedir.Boğaz suları o yazdan beri çalgısız, şarkısız kalmadı. İstinye iskelesine uğrayan Boğaz vapurları, iskele başındaki, şimdi yıkılan konağın balkonundan Necip Celal Andel'in akordeonunu, kemanını, kitarasını dinledi. Bütün bir nesil «Suna»yı andı, «Ayrılık»ı söyledi, «Özleyiş» ile düğün dansını açtı.

Necip Celal Andel, gözleri görmemesine rağmen, iç aleminin aydınlığı dışarı vurmuş gibi dış dünya ile hiçbir zaman ilişiğini kesmedi. Gayet şık giyinir, modayı takip eder, balolarda en fazla dansa kalkan o olurdu. Dansettiği hanımların gözleri ve saçlarının rengi ile yaşlarını tahmin eden harikulade bir hisse sahipti. Sinemaya gider, çıkınca konuyu anlatırdı.

Necip Celal Andel bir dönemin ünlü halk müziği şarkıcısı ve sinema oyuncusu Mine Coşkun ile...Fenerbahçe'yi çok sever, hiçbir maçını kaçırmazdı. Hatta bir Fenerbahçe Marşı da bestelemişti. Hayatı, bütün gücü ile yaşamaya azmetmiş gibiydi.

Fakat Necip Celal Andel bu gücünü ancak 1957 sonbaharına ve 47 yaşına kadar devam ettirebildi. Bir buçuk ay karaciğer kanseri ile mücadele ettikten sonra 29 Kasım Cuma günü saat 14:30'da hayata gözlerini yumdu.

O gün sonbaharın son güzel günü idi. Görmüş geçirmiş Boğaz'ın suları bu «Ayrılık»ın hüznü içinde bitmez tükenmez «Özleyiş»i mırıldanıyor, bu seslere kulak veren yalılar pancurlarını açarak «Bir an için» mehtaplı yaz gecelerine dönüyordu. Ne yazık ki o güzel geceler artık bir «Mazi» olmuştu.

(Hayat Dergisi - 20 Aralık 1957)

Necip Celal Andel'in unutulmaz bestelerinden "Mazi kalbimde bir yaradır"ı, söyleyen ilk kişi olan Seyyan Hanım'dan (Seyyan Oskay) dinleyebilirsiniz: