Yeşilçam'a hoş geldin Cafer Bey

Yayın Tarihi : 17 Kasım 2016
5725
Sinemadan gelen teklifleri sürekli reddeden Nejat Uygur, sonunda Erman Film ile anlaştı ve ilk filmi Cafer Bey'in çekimlerine başladı.

 

Türk sinemasında bir kural vardır... Bir film çok iyi iş mi yaptı, ertesi sezon bütün yapımcılar sanki söz birliği etmişçesine hemen o tür film çevirmeye başlar. Gelenek bu yıl da bozulmadı. «Turist Ömer Arabistan'da» adlı film kimselerin anlayamadığı bir şekilde «çok büyük» iş yapınca birden bütün gözler komedi filmlerine çevrildi, şirketler bu tür film çevirmeye başladı. Önümüzdeki sinema sezonuna yetişecek bu komedi filmleri kalabalığından «Cafer Bey»i ayırmamız lazım.

Nejat Uygur ile Ülkü Özen, Cafer Bey filminin bir sahnesinde...Dört-beş yıl önce İstanbul'a gelen ve kısa sürede büyük şöhret yapan Nejat Uygur sürekli olarak film teklifleri alıyor, fakat «henüz hazır olmadığı gerekçesiyle» bunları kabul etmiyordu. Erman Film Şirketi de bir «komedyen» arıyor, Yeşilçam'ın «denenmiş komedyenleriyle» yeni bir deneye girişmektense denenmemiş bir isme şans vermeyi düşünüyordu. Sonunda olan oldu ve Nejat Uygur bu şirketle mukavele yaptı...

İki taraf da işini sağlam tutmak istediği için «ham hum şaralop» iki günde senaryo yazıp, üçüncü gün film çekimine girmedi. Önce izzet Yılmaz-Tunç Başaran-Nejat Uygur'dan kurulu kurmay heyet çeşitli hikayeler hazırladı, sonra bunların hepsi 16 milimetrelik filme alındı. Bu filmlerden kopya basılıp oynatıldı, uzun uzun tartışıldı ve sonunda «Cafer Bey»de karar kılındı. Senaryosu yeni baştan kaleme alındı ve filmin çekimine geçtiğimiz hafta başlandı...

Nejat Uygur ve teknik ekip Cafer Bey filminin çok başarılı olacağına inanıyor...Nejat Uygur'un «Cafer Bey»i, «Altı Kaval Üstü Şişhane» piyesindeki «Buçuk» tipinin biraz geliştirilmiş şekli. Filmde Nejat Uygur'dan başka Avni Dilligil, Cevat Kurtuluş, Mürüvvet Sim, Hulusi Kentmen de" oynuyor. Filmin jön kızı, yani başrol oynayan kadın oyuncusu da Ülkü Özen. Kader işte... Ülkü Özen bundan iki yıl önce Nejat Uygur Tiyatrosu kadrosundaydı. 1968 SES Sinema Artisti Yarışması'nda ikinci olup 16 filmin başrolünde oynadıktan sonra kader onu bir film setinde eski patronuyla yan yana getirdi.

Tunç Başaran filmden çok ümitli. «Sarıyer'de Nejat'a 'Pilot Nejat' derlermiş. Bu filmde boks yapacak, tramplenden atlayacak, sirkte trapez yapacak. Herhalde 'Cafer Bey'den sonra sinemamız Sadri Alışık, Öztürk Serengil gibi bir jön komik daha kazanmış olacak» diyor ve sözlerini şöyle bitiriyor: «Tabii her şey film bittikten sonra belli olacak. Ama ben konuya da, filme de, Nejat Uygur’a da güveniyorum.»

(Ses Dergisi - 19 Eylul 1970)