İstanbul Radyosu'nun sanatçı çifti: Tüfekçi'ler

Yayın Tarihi : 14 Mart 2016
7636
Türk halk müziğinin en önemli isimlerinden Neriman Altındağ Tüfekçi ile eşi Nida Tüfekçi'nin, mutlu bir yuvaları var...

 

Neriman ve Nida Tüfekçi, yıllar yılı Türk folkloruna hizmet edegelmişler. Şimdi de şehrimizde bulunan Amerikalılara Türk sazlarının nasıl icra edildiğini öğretiyorlar.

Kızkardeşi Perihan Altındağ ile birlikte Ankara Radyosu'na giren Neriman (Altındağ) Tüfekçi, radyonun Türk musikisi bölümüne tam 20 yılını vermiş... Sırasıyla korist, solist olarak çalışan Neriman Tüfekçi halk musikisi bölümünün hocalığını da yapmış. Piyano ve bağlama çalar. iki çocuk annesidir. Eşi Nida Tüfekçi'yle her bakımdan anlaşır. Koyu Galatasaraylıdır.

Nida Tüfekçi'nin asıl mesleği maliyecilik... Saz çalmayı babasından öğrenmiş. Sonraları Ankara Radyosu'na girmiş, eşi Neriman Tüfekçi ile orada tanışıp, evlenmişlerdir. Bağlama, cura ve meydan sazı çalar. Koyu Fenerbahçeli olduğu için eşiyle bütün münakaşaları Fenerbahçe-Galatasaray maçlarına tesadüf eden günlerde yapar. Bu çekişmeler maçla birlikte sona erer.

Tüfekçiler evde kereviz piştiği günler akşam yemeğini bir lokantada yerler. Gece hayatları yoktur. İşlerinin dışındaki zamanlarda bile musikiyle uğraşırlar. Çocukları Memil (Mehmet) ile kızları Gamze, Tüfekçi ailesinin mutluluğunu tamamlar.

(Not: Manşet fotoğrafında Nida Tüfekçi, küçük kızı Gamze ile eşi Neriman Altındağ Tüfekçi'ye bağlama çalıyor...)

(Ses Dergisi - 24 Mart 1962)