Nil Menemencioğlu, Londra'ya umutlu gitti

Yayın Tarihi : 27 Eylül 2016
7273
Nil Menemencioğlu, Türkiye Güzeli olacağına pek inanmamıştı ama, Dünya Güzellik Yarışması'nda başarılı olacağını düşünüyor.

 

Fatma Hanım, merakla döndü, baktı. Az ötesinde oturan bir erkekle bir hanım hep İzmirli güzeli alkışlıyorlardı.

Nil Menemencioğlu, Londra'daki Dünya Güzellik Yarışması'na umutlu gitti.Biraz sonra Nil sahnede görününce, bu defa Fatma Hanım'la yarışmayı birlikte izleyen arkadaşı coşkunca alkışlamaya başladılar. İzmirli güzel için hop oturup hop kalkan seyirci, Fatma Hanım'a dönerek hayretle sordu:

- "Neyiniz oluyor bu kız ki böylesine alkışlıyorsunuz?"

Fatma Menteş mütebessim "Torunum" diye cevap verdi.

Derken, yarışma sonuçlandı. Birinci olan Nil'e takdimci sordu:

- "Yarışmaya neden Ceyda Çürüksulu adı ile katıldınız?"

Nil o heyecan ve sevinç içinde şöyle cevap verdi:

- "Ceyda adını seviyorum. Çürüksulu ise babaannemin genç kızlık soyadıdır. O, zamanında İstanbul'un en güzel kadınlarından biriymiş. Şans getirsin diye onun adını aldım."

Sözlerini henüz bitirmişti ki, Fatma Hanım'ın ilerisinde oturan bey hışımla dönüp sordu:

Nil Menemencioğlu, anneannesi Fatma Menteş ve babaannesi Belkıs Ratip ile...- "Ne! Siz miydiniz bir zamanların o eşsiz güzeli?"

Fatma Hanım, alaylı bir şekilde gülerek adamı teskin etti:

- "Yok canım ne münasebet. Ben anneannesiyim."

Nil Menemencioğlu, yarışmaya tesadüfen ve ani bir kararla girmiş. Bu tür yarışmaların önceden dikkatini çekmediğini söylüyor. Bu satırlar yayınlandığı sırada da, Londra'daki Dünya Güzellik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmeye hazırlanıyordu. Burada birinci olacağına inanmamıştı. Ama Londra'ya ümitle gitti.

- "En iyisini yapacağım. Yarışmalarda yalnız güzelliğe bakmıyorlar. Davranış, konuşma, yürüyüş de önemli" dedi giderayak.

Anneannesi de aynı fikirde ve Nil'i şanslı görüyor. Ailesinde profesörler, bakanlar, senatör ve milletvekilleri olan Nil Menemencioğlu, işte bu ümit ve heyecanla Londra'ya uçtu. Geçen hafta Türkiye'den Londra'ya giden bir kraliçenin, Kraliçe 2. Elizabeth'in ardından, bu hafta bir başka kraliçe, Güzellik Kraliçesi gidiyor!

(Hayat Dergisi - 4 Kasım 1971)