Nükhet Duru'nun huzur sığınağı

Yayın Tarihi : 07 Aralık 2016
6524
Şöhret bir yandan mutluluk getirir, diğer yandan yıpratır. Böyle zamanlarda insan, bir sığınak arar. İşte Nükhet Duru da, kendisine böyle bir yuva buldu...

 

Nükhet Duru, evinin kapısını açarken, mutluluğu yüzünden okunuyordu.Şan, şöhret evet... Para, pul evet... İş, güç evet... Evet ama bu saydıklarımız bir insanın bütün bir hayatı rahat ve pürüzsüz geçirebilmesi için yeterli mi acaba? Uzaktan belki hayranlıkla, belki de gıptayla seyrettiğimiz ünlü kişileri rahatsız ve tedirgin eden, uzun geceler boyu uykularını kaçıran meseleleri, problemleri yok mudur acaba? Sadece ve sadece ünlü olmak, hayatın dümdüz bir çizgi gibi engebesiz geçmesi için yeterli bir neden midir?

İşte size bir örnek : Nükhet Duru... Şu sıralar hayatının en zorlu günleriyle başbaşa denilebilir. Birçok insanın gıptayla baktığı her şeye sahip neredeyse... Müzikte iyi bir yeri, parası pulu, hele hele iş derseniz, başını kaşıyacak vakit bile bırakmayacak kadar çok işi var ama, gelin görün ki, Nükhet Duru, bir başka türlü rahatsız, bir başka türlü tedirgin şu günlerde... Çünkü Nükhet Duru, kendisini sanatının zirvesinde değerlendirmesine, Türk sanat müziği alanındaki assolistlik denemesini başarıyla sonuçlandırdığına inanmasına rağmen, uğramak zorunda olduğu istasyonların daha bitmediği inancında... Yeni aşamalar, yeni denemeler yapması gerektiğinin bilinciyle planlar kurup duruyor. Belki şu sıralar ortaya çıkmış kesin bir programı yok ama, Türk Sanat Müziği'nde yenilikler yapmak, ileriye yönelik pro|elere girişmenin pek kolay olmadığı gerçeği de var. Türk toplumunun ürettiği, klasik normları, kalıpları olan bir müzik dalı olduğu için, Türk sanat müziği ile rastgele oynamak da söz konusu olamaz çünkü... Ama, hiçbir aşama yapmadan durduğu yerde saymak da, sanatı, sanatçıyı öldüren, tüketen bir etken.

Nükhet Duru, zaman bulabildiği ölçüde mutfağında bir şeyler hazırlamaktan büyük keyif alıyor.Derler ki; her ağacın kurdu kendi özünden olur. İşte şimdi, Nükhet Duru da bu amansız çelişkinin pençesinde kıvranıp duruyor. Hem bir aşama yapmak zorunda olmanın bilincinde, hem de eli kolu bağlı oturmak... Bazen zirveye çıkmak, yamaçlarda rahat rahat dolaşmaktan daha zordur. Çünkü zirvenin sorumluluğu bir yandan mutluluk getirirken, bir yandan da perişan eder insanı...

Böyle zamanlarda, insan genellikle bir sığınak arar. Kafasını dinleyebileceği, bütün İçtenliğiyle soyunup, dökünüp kendini ortaya atabileceği ve rahatlayabileceği bir mekan arar... Nükhet Duru da, uzun zaman böyle bir sığınağın peşinden koştu. Şubat ayında buldu da... Levent'te şipşirin bir evdi. Ama kelimenin tam anlamıyla bir viraneydi. Şubat ayında kiraladığı eve geçebilmek için, Nisan ayına kadar süren tadilatların bitmesini beklemek zorunda kaldı. Ama bittiğinde gerçekten de, Nükhet Duru kendi kendisiyle başbaşa kalabileceği şirin bir yer kazanmıştı. 

Nükhet Duru, yatak odasında kedisi Micky ile... Yatağının başucundaki büyük tesbih deseni dikkat çekiyor.Evi çok sevdi. Ayda 30 bin lira kira ödediği bu evi satın almak istedi. Evin sahibi de satmaya söz verdi Nükhet Duru'ya. Gelin görün ki, acı bir aksilik çıktı. Nükhet Duru çok sevcdiği bu evi henüz satın alamadı. Çünkü bu arada evin sahibi hakkın rahmetine kavuştu. Ölüm, Nükhet Duru'yla sığınağının arasına girdi. Şimdi, veraset işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor şarkıcı

"Emanet ata binen tez iner" derler. Oysa, artık müstakil eviyle Nükhet Duru arasında duygusal bir bağ var. Evine gerçek anlamda sahip olmak istiyor. Ama, elinden gelen sadece ve sadece şartların değişmesini beklemek.

Nükhet Duru'nun bodrum katında zaman zaman stres atmak için oynadığı bir tilt makinesi de var.Bu şirin ev, İstanbul Levent'te... Dıştan bakıldığında tek katlı gibi görünüyor. Ama evin bir de bodrum katı var. Böylece, İçine girer girmez iki katlı oluveriyor. Bodrum katında mutfak var. Hizmetçi odası ve ayrıca, bir sahne insanının en önemli ayrıntılarını oluşturan gardrop odası. Rengarenk ve biçim biçim elbiseler, tuvaletler askılar içinde birbirinin üstüne sıralanmış vaziyette. Odada ayrıca bir de tilt makinesi var. Nükhet Duru zaman zaman bu makinenin karşısına geçip, oynayarak stres atıyor.

Üst katta gündüz ve gece birleşiyor. Bir salon, yatak odası ve banyo. Rahat bir hayat sürebilmenin maddesel yanını oluşturuyor bu kat. Rahat bir salon, konforlu bir yatak odası ve keyifli bir banyo, şarkıcının hayatında büyük yer tutuyor tabii. Eviyle başbaşa kalabildiği sınırlı arınma saatlerinin büyük bölümü burada geçiyor. Müstakil ve şirin evin hem önü, hem de arkası bahçe. Ön taraftaki biraz daha küçük. Ama Nükhet Duru küçük de olsa, büyük de olsa bahçeyi seviyor. Bu yüzden, bahçeleri bu şirin eve yakışacak şekilde düzenlemiş. 

Sahne ışıklarının gözleri rahatsız eden parıltılarından, insanın yüreğini okşayan yeşilliklere, rengarenk çiçeklere geçmek hoş bir duygu farklılaşmasına sürüklüyor Nükhet Duru'yu.
Bir güzelliğin, sıcaklığın iki ayrı parçası gibi... Bir düş gibi...

Nükhet Duru sıcakkanlıdır, bütün Akdenizliler gibi. Akdenizliler kendi yüreklerinin sıcaklığını, yakıcı güneşin sıcaklığından koruyabilmek için hep beyaza boyarlar evlerini. Nükhet Duru da öyle yapmış. Bembeyaz evinin her yeri. Dolayısıyla her taraf aydınlık. Olur a, bazen yüreği kararır insanın. İşte böyle anlarında, Nükhet Duru'nun evi şarkıcıya yardım elini uzatıverir. Sıkıntılı yüreğini bir parça olsun ferahlatır.

Nükhet Duru'nun evinde en keyif aldığı zamanlardan biri de bahçede oturup hava aldığı dakikalar.En azından şimdilik, bu güzel evi Nükhet Duru'yla paylaşanların sayısı pek fazla değil. Biri sürekli, diğeri sadece gündüzleri gelip giden, iki yardımcısı var şarkıcının. Bir de, yeni düzenlenmekte olan bahçelerin sorumluluğunu taşıyan bahçıvan gelip gidiyor. Bu saydıklarımızın dışında, Nükhet Duru eviyle başbaşa. Dostları hariç tabii. Ama ne de olsa, onlar Nükhet Duru'nun dostluğunu paylaşıyorlar sadece. Nükhet Duru ise, bu evde hem dostlarını ağırlıyor, hem de bir hayat tarzını paylaşıyor eviyle...

Aslında, Nükhet Duru'nun çok kızacağı bir yanlışlık yaptık. Çünkü, ünlü şarkıcımızın en az kendisi kadar ünlü hayvanlarını saymayı unuttuk. Bir süre önce, kedisi «Rosita» kayboldu gitti diye, günlerce gözyaşlarını tutamayan bir insan için, bu unutkanlık küçük çaplı bir hakaret bile sayılabilir. Ama, onları da hatırladık işte sonunda. Geç de olsa, hatamızı
tamir ettik.

Nükhet Duru için hayvanları çok önemli. İki kanaryası var. Biri sapsarı. Adı: «Nüno». Diğeri karışık renkli. Adı: «Ceyo». Cıvıl cıvıl iki yaratık. Nükhet Duru'nun sahnede değil de, kafeste şarkı söyleyen iki versiyonu gibiler. Nükhet Duru'nun asıl sevgilisi ise kurt köpeği «Tommy». Onun için adeta deli oluyor. Tommy'ye geçtiğimiz günlerde, Lapi adlı bir arkadaş geldi. Fino cinsi küçücük bir köpekçik... Evde köpekleri ve kuşları, kediler tamamlıyor. «Micky» ve «Pussy», Nükhet Duru'nun yaşam sevgisini cömertçe paylaştığı iki kedisi. 

Evi, bahçesi, yardımcıları ve kuşları, kedileri, köpekleriyle bir hayat sürüyor Nükhet Duru. Ömrünce hep böyle bir hayat düşlemiş, durmuş. Genç yaşta özlemlerine kavuşunca, geriye ne kalır? Özlenip de ele geçirilmiş bir hayatın keyfini çıkarmak değil mi?

(Ses Dergisi - 21 Ağustos 1982)