Nurhan Damcıoğlu'ndan yeni deneme: Disco kanto!

Yayın Tarihi : 12 Ekim 2013
13746
Asırlık kanto parçaları Nurhan Damcıoğlu'nun dilinde şimdi yeni bir müzik türüne dönüşmüş. Ve bakın, bu müzik türü nasıl doğmuş, nasıl plak olmuş?


Pop dünyasında zaman zaman ortaya çıkan yeni müzik türleri değişik müzik akımları nedense başlangıçta hep gelip geçici olarak nitelendirilir. "Beat", "Rock" ve "Reagy" gibi akımlar bugün için önemli etkinliklerine karşın güçlerini az da olsa kaybetmiştir. Ama yapılan tahmin ve yorumların tersine, gücünü yitirmeyen bir "disco akımı" var ki; 7'den 70'e tüm dünyada müzikseverleri şaşkına uğratmış bulunuyor... Çünkü: "Disco artık bitti" vurgulaması yapıldığı noktada, yeni bir grup ortaya çıkıyor, yeni bir yapıtı seslendiriyor, bu da disco'yu yeniden diriltmeye yetiyor. Disco'nun etkinlik alanı o denli genişlemiş bulunuyordu ki, bizde bile asırlık "kanto müziği" disconun etkisinde kalıyor. Nasıl mı? Dilerseniz, bu birbirinden çok uzak iki müzik türünün kaynaşmasını, Nurhan Damcıoğlu'ndan öğrenelim:

Nurhan Damcıoğlu- "Aslında, ne yalan söyleyeyim, kantonun bir gün diskoteklerde gençleri coşturacak bir müzik olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ama, geçen yaz İzmir'de Mogambo Klüp'te bir manzara gördüm: İzmirli gençler benim kanto parçalarım eşliğinde çılgınca disco dans etmiyorlar mı? Şaşırdım, hatta irkildim. Sonra birdenbire zihnimde bir şimşek çaktı. 'Neden, kanto, disco müziğiyle birleşmesin? Niçin bir 'disco-kanto' plağı gerçekleştirmiyorum' diye sordum kendime! Sonra daha fazla vakit geçirmeden hemen plağın hazırlıklarına giriştim."

(Soldaki fotoğraf: Plağın dışında sahnelerde de disco-kanto şovu yapan Nurhan Damcıoğlu, kendisine değişik bir giysi hazırladı.)

Nurhan Damcıoğlu İstanbul'a döndüğünde hemen aranjör Osman İşmen'le buluşuyor ve fikrini açıklıyor. Osman İşmen'den de "Yapılır ve de güzel olur" yanıtını alınca, beraberce plağı gerçekleştiriyorlar. Evet, "Disco-Kanto" bir uzunçalarla doğmuş bulunuyor... Nurhan Damcıoğlu, ayrıca genç dansçılardan kurduğu bir grupla sahnelerde disco-kanto şovları düzenliyor... 

Asırlık kanto müziği, tüm dünya gençliğini yerinden hoplatan yeni bir akımın etkisindedir artık. Nurhan Damcıoğlu'nun yeni plağında yer alan "Ali Baba", "Çapkınım Hovardayım", "Dingala", "Yangın Var", "Çarliston", "Kabak" ve "Kalamış" gibi klasikleşmiş kantolarımız, artık gençliğin dilinde, gençliğin müziğindedir...

(3 Haziran 1981)