Nurhan Nur: Sinema benim her şeyimdir

Yayın Tarihi : 03 Ekim 2013
10980
1950 yılında ilk defa «Namı Diğer Parmaksız Salih» isimli filmle sinemaya başlayan değerli sanatçı, 23 yıllık mesleğine bir süre ara vermişti. Oldukça başarılı bir fotoroman yönetmenliği denemesinden sonra Nur, «Susuz Yaz»ın ikinci çevrimi ile yeniden beyazperdeye döndü.

Hani, «Gökte aradığını yerde buldu» derler ya, geçenlerde bizim de başımıza böyle bir şey geldi. «Acaba nereye gitti, nereden bulacağız?» derken Kadıköy'de aradığımız Nurhan Nur mecmuamıza gelmez mi?

Nurhan Nur- «Hoş geldiniz» dedik, biraz havadan sudan konuştuk ve SES idarehanesinde yapmayı tasarladığımız röportajı içimizden «Nereye niyet, nereye kısmet» diyerek Nurhan Nur'un Çiftehavuzlar'daki evinde yaptık.

1950 yılında bir tesadüf sonucu beyazperdemizin malı olan Nurhan Nur sinemada yirmi üçüncü yılını doldurmuştu. Bu yirmi üç yıl içinde Yeşilçam'da büyük değişiklikler olmuş, birçok yıldız gitmiş, yerine yenileri gelmişti. 1950'nin yeni ismi Nurhan Nur bugün 23 yıllık şöhretli bir sinema yıldızıydı artık. Bu bakımdan ilk sorumuz, «23 yıl sonra sinemayı nasıl buluyorsunuz?» oldu.

- «Daha dün gibi, ama tam 23 yıl olmuş» diye bu sorumuzu cevaplandırdı Nurhan Nur... «50 film çevirdim. Bence bu süre zarfında en büyük gelişme, renkli filmlerde oldu. Bundan 5-6 yıl önce deneme olarak yapılan renkli filmler başarı kazanınca film şirketleri renkli filme yöneldiler. Bu durumdan memnun ve ümitvarım.»

- «Peki ama, ya iflaslar, ödenmeyen bonolar hakkında ne düşünüyorsunuz?»

Nurhan Nur- «Ben kendi hesabıma konuşuyorum. Şahsen benim ödenmeyen bir tek bonom bile yok...

- «Hatırladığıma göre, sinemadan iki yıl ayrı kaldınız, bunun nedenlerini acaba açıklayabilir misiniz?»

- «Hatırlarını kıramadığım dostlarım benim fotoroman rejisörü olmamı istedi. Bu teklif bana da cazip gelmiş olmalı ki, tereddütsüz kabul ettim. Bu işte hayli başarılı olduğumu da zannediyorum. Fakat şimdi bu meslekten dolayı gerek ev işlerim gerekse sosyal yaşantımın kısıtlanması nedeniyle bir müddet bu sanattan ayrı kalacağım. Boş zamanlarımda bir iki tane film yapmayı da ayrıca düşünüyorum.»

(Röportaj: Aytaç ARKAN
25 Ağustos 1973)